Senasis lietuvių raštas

Forumas besidomintiems Lietuvos ir Žmonijos tikrąja istorija. Dolmenai.

Moderators: Rolandas, Visi tvarkytojai

Laimis Zmuida

Senasis lietuvių raštas

Post by Laimis Zmuida »

Kai buvau Molėtų etnologijos muziejuje Kakaro pavaduotojas minėjo, jog baltai turėjo runraštį, tačiau jį buvo perėmę iš skandinavų, o tai nieko naujo ir įspūdingo. Dar jis pridūrė, jog lietuvių proistorė apskritai nieko verta. Rašto mes neturėjom, kultūros paminklų nepalikom, materialinė kultūra skurdi, rašytinių šaltinių nėra... Žodžiu lietuvius supeikė, kaip nieko nepalikusius savo ainiams. O štai kitos tautos, vadinasi, paliko ir ta ir ta... Aš tai iš karto pajaučiau, kad čia viskas yra atvirkščiai. Baltus dėl to ir reikia gerbti, kad jie nieko nepaliko. Vadinasi sugebėjo taip gyventi žmonės, jog po jų jokių šiūkšlių neliko (ko nepasakysi apie šių dienų kultūrą) ir jokio palikimo savo vaikams... Tik pagalvokit, kam palikti vaikams prikurta įvairių dalykų, iš vaikų juk patiems reikia mokytis, o ne juos mokyti savo prikurtais dalykais. Štai ir išeina, kad baltai, nieko nepalikę pasauliui yra labiausiai gerbtini. Štai dar pamąstykim: gimiau aš ir ką randu? Randu daug šiūkšlių, kultūros liekanų. Jei noriu tobulėti kaip nors, tai iš pradžių turiu susitvarkyti su tais paliktais raštais, šiukšlėmis, o tik po to imtis savo veiklos. Visai kitaip buvo su senovės laikais gimusiu kūdikiu. Jis patekdavo į gamtą, kur jo mintys buvo laisvos ir neprikaustytos prie praejusių tautų "palikimo". Jis buvo tyras ir galėjo daryti ka norėjo. Ką sumanė, kad reikia daryti...Jis buvo laisvas...

Dabar grižtant prie temos...Raštas...Kalbu ne apie runas...Runos atsirado po Kristaus, jų yra ne ka daugiau, nei mūsų abėcėlės raidžių. Su tokia maža įvairove toli nenueisi. Runos, drįstu teigti, prilygsta lietuvių kalbos abėcėlei, tik kitaip rašomos. Na, o štai jeigu dar prieš tai buvo koks nors raštas, raštas, kuris turėjo daugiau ir įvairesnių raidžių, tai jis būtų vertas dėmesio. Kalbu apie 10000 metų prieš Kristų, kai paskutinieji vedrusai ėjo numirti į dolmenus. Kokį raštą jie tada turėjo?
V
Posts: 220
Joined: Wed 01 08, 2003, 19:57
Location: Kaunas

Post by V »

O gal tada isvis nebuvo jokio rasto :) Kam tas rastas, jei bendraujama sirdimis? Jei visa, kas reikalinga, gamtoje jos kuriniais israsyta?
Beveidis
Posts: 218
Joined: Mon 09 30, 2002, 19:49

Post by Beveidis »

Taip, viskas buvo parasyta gamtoje kurioje gyveno zmones.
Runos ir dolmenai atsirado tada kada vedams artejo galas ir jie jau zinojo kad prasideda tamsus amziai todel jie bande kazkaip kazka mums perduoti....
glesum
Posts: 954
Joined: Tue 02 18, 2003, 13:14
Location: Kaimas
Contact:

Post by glesum »

Laimi, čia tu skitai mano mintis ar aš tavo...? :D pastaruoju metu daug mąstau apie raštą ir šiukšles. galėčiau pateikti jo pavyzdžiu, kai grįš Mindaugas ir įdės jas... gerai... gal kam kils minčių, ką jos galėtų reikšti.
Laimis Zmuida

Taip

Post by Laimis Zmuida »

Labai gerai jus cia viska kalbat, mano mintys irgi tokios.

Tik stai susimasciau ties Beveidzio mintim, kad, vedai sumenkino savo rasta (ar ka jie ten turejo) ir supaprastino ji iki 30 kazkeliu raidziu. Vedai istryne savo atminti, savo raides, kurias jie turejo. Cia man kazkas nesirisa. As manyciau priesingai, kad tie kas norejo suklastoti istorija, tie ir istryne ankstesnes raides, sumazino ju skaiciu, kad kazkas svarbaus butu pamirsta. Vedai to patys, mano manymu, negalejo daryti. Juk tai butu savizudybe.

Runas apskritai turejo sumastyti klastunai, runos, tai pakaitalas. Vienintelis argumentas, kuriuo as cia remiuosi yra tas, kad gamtos knygoje yra begales raidziu, o runu yra labai labai mazai. Jei noreciau papasakoti savo anukams apie Senasias Girias, tikrai medziu rusiu skaiciaus nemazinciau.
Beveidis
Posts: 218
Joined: Mon 09 30, 2002, 19:49

Post by Beveidis »

Vargu ar runos yra kokiu nors klastunu darbas. Ne veltui jos buvo naikinamos visus amzius. Net ir socializmo, kada darbininku valstybe ~turejo~ atskleisti piktu engeju uzmacias...
Runu islikimas lyginamas su stebuklu.

O argumentas del mazai raidziu neitikinamas. Runos skirtos ne jiems o mums. Tai mes nemokame pazinti pasaulio per gamta
Guest

Post by Guest »

Ir šeštoje knygoje Anastasijos ir Vladimiro sunus sako, kad žmonių kalboje nėra tiek raidžių, kad būtų galima perskaityti visą dievo knyga...
Kokia tada buvo ta anų laikų kalba??? Taip rūpi sužinot.
Žvaigždukas
Posts: 378
Joined: Tue 02 18, 2003, 23:13

Post by Žvaigždukas »

Hm, čia aš tas svečias, nepastebėjau, kaip netyčia kažkokiu būdų atsijungiau.
Laimis Zmuida

Taip

Post by Laimis Zmuida »

Kiek as zinau, tai klasikiniai filologai dasikase iki to, kad senoves graikijoje, o tai yra pries 3000 metu, kalba buvo dainuojama. Ji enekalbedavo, o dainnuodavo. Kalba plies melodija, jau zymiai daugiau informacijos. Teko mokytis ir kinu kalbos, tai ten yra keturi tonai. Turbut senoves liekana. Tonai igalina ta pati zodi pvz "mei" tureti keturias prasmes (reiksmes). Tai daug turtingiau...

Gal kas panasaus buvo ir vedu kalboj...Rasau gal, nes dar irodymu neturiu :) Nors, tonu ir melodijos pagalba gauta iveirove, manau, yra tvirtas argumentas uz tai, kad vedai turejo dainuojama kalba...
Žvaigždukas
Posts: 378
Joined: Tue 02 18, 2003, 23:13

Post by Žvaigždukas »

Taip, Laimi kalbos dabar yra skiriamos į tone languages ir stress languages (terminus žinau tik angliškai :roll: ) : toninės kalbos (pvz.,kinų) ir kirčiuojamos kalbos (kai svarbiausia kur dedamas kirtis pvz., lietuvių). Bandau prisimint ką mokiaus anglų filologijoj :D
glesum
Posts: 954
Joined: Tue 02 18, 2003, 13:14
Location: Kaimas
Contact:

Post by glesum »

O man labiausiai nepatinka tarptautiniai žodžiai. Jie tokie kląstingi. Įsėlino į mūsų kalbą, prisiplakė ir tapo jau beveik savais...
Mane jie laaabai erzina.
Kad ir ta pati Mašina- mashine. Arba tiks žodis Harmonija, labai dažnas tarp dvasingųjų... juk Turi savo darną, kam mums reikalinga harmonija???? tuo labiau, kad šaknis harm reiškią žalą, ar skausmą. Prie jų priskirčiau ir energiją. Svetimas žodis, nors tu ką....

Nors kai pažiūriu iš kitos pusės, tai gal ir gerai, kad pavydžiui mašina, atejusi iš vakarų išlaikė savo vakarietišką pavadinimą. taip lengviau atskirt, kas sava, o kas svetima :wink:
Žvaigždukas
Posts: 378
Joined: Tue 02 18, 2003, 23:13

Post by Žvaigždukas »

glesum wrote:O man labiausiai nepatinka tarptautiniai žodžiai. Jie tokie kląstingi. Įsėlino į mūsų kalbą, prisiplakė ir tapo jau beveik savais...
Mane jie laaabai erzina.
Kad ir ta pati Mašina- mashine. Arba tiks žodis Harmonija, labai dažnas tarp dvasingųjų... juk Turi savo darną, kam mums reikalinga harmonija???? tuo labiau, kad šaknis harm reiškią žalą, ar skausmą. Prie jų priskirčiau ir energiją. Svetimas žodis, nors tu ką....
Pritariu ir aš. O koks lietuviškas "energijos" žodis? Dabartinės lietuvių kalbos žodynas žodį energija pateikia be jokių nuorodų į ankstesnį, senesnį atitikmenį.
sraige
Vartotojas neaktyvus
Posts: 500
Joined: Tue 03 08, 2005, 22:51
Location: Alytus

Post by sraige »

[quote="Basta"]Įdomus pastebėjimas:

Vineo Dizdsioois Biratnjios uinvretetio moskinliknai nsutate, jog
yra višiskai nsevabru kioka travka riades išsedtytos žoždusioe, savbru
tik pmira ir paksunitė rdaiė btūu svao vitejoe - vis teik taktses yra
piukiai skamitoas. Tai yra del to, kad skatiymadi mes ziruim ne į keikveina
rdaie is elies, bet vsia radiziu riknini iksrat.
Tikrai, aš sužavėta, skaitosi kaip iš pypkės :shock:
angeliukas
Posts: 92
Joined: Mon 05 09, 2005, 15:30
Location: Bolzano-Italija...

Post by angeliukas »

as taip pat suzaveta. tiesa pasakius perskaiciusi net nesupratau, kad raides sukeistos, tik po to pastebejau kai perskaiciau. Na cia ir stebuklai. :shock:
darja
Posts: 2703
Joined: Sat 02 07, 2004, 20:04
Location: Vilnius

Post by darja »

:wink: o as iskart pastebejau, bet, matyt, del to, kad cia mano profesine liga... :wink: :P
Jonas
Posts: 98
Joined: Tue 03 15, 2005, 22:10
Location: Vilnius

Post by Jonas »

Idomi tema.
istikruju raides sukure Dievas.
Ju yra trys-motinos, 7-dvigubos ir 22(jei neklystu) paprastos.
Kiekviena raide tai zodils A-aleph ir tai butu kaip oras ir t.t. Tokias raides turi hebrajai.
Graiku abecele gana panasi. Ir as taip pat skaiciau, kad senoves graikai dainuodavo kai snekedavo. O ju homero Ilijada. O veliau ir retorikos menas buvo labai isasukstintas.
is kitos puses Japonu hieroglifai. Vienas zenklas reiskia viena zodi. tai labai panasu i Anastasijos minima abecele. Taip pat kinu vienas zodis bet istartas kitu tonu turi kita prasme (as pats to kiniecio klausiau). Be to jie irgi hieroglifais raso.
Dar viena mintis ta kad seniau nereikejo knygu, taip bent anastasija sake.
nes zmogus galedavo visa informacija pasiimti is aukstesniu sferu.
Taigi sudejus viska gautusi, kad raides tikrai yra. Kokios ir kiek ju neaisku. Japonu hieroglifai tai zodziu zenklai. Ir tada kai atsirado butinybe perduoti informacija, nes niekas negalejo pasiimti jos taip kaip anastasija, prireike rasto. Taigi manau kad vien rasto atsiradimas tai regresija, o visos abeceles tai to regreso tobulinimas arba kaip ir buvo mineta kazko slepimas.
Taciau yra dar viena mintis. Kai Dievas sukure zeme, o veliau Adoma jis vede prie jo visus zveris, ir Adomas turejo jiems duoti vardus ir sugalvoti ju paskirti ( bent as taip manau), graiku mitologijoje, pas Dziausa buvo knyga, kurioje buvo surasyti visu gyvunu tikrieji vardai. vadinasi turejo buti ir raides.
Taigi mano nuomone. Dievo raides yra, bet ju reikia jieskoti ir suprasti ka jos reiskia. O siuolaikinis rastas tai tik informacijos perdavimo budas, pvz kaip dabar kompiuteris.(yra ir informacines kalbos)
O Lietuviu abecele, kaip ir rusu Kirilica, buvo adaptuot krikscionybes laikais, kai basnycia pradejo igauti savo valdzia. ji ir sugalvojo tokias abeceles, o jas tobulino musu tautieciai.
Jonas
Posts: 98
Joined: Tue 03 15, 2005, 22:10
Location: Vilnius

Post by Jonas »

Atsakymas turetu buti Kabaloje.
Jonas
Posts: 98
Joined: Tue 03 15, 2005, 22:10
Location: Vilnius

Post by Jonas »

Basta, kas iesko tas randa. as dar ir pats esmes nesuprantu. Parasiau tai tik kaip fakta.
angeliukas
Posts: 92
Joined: Mon 05 09, 2005, 15:30
Location: Bolzano-Italija...

Re: Taip

Post by angeliukas »

Laimis Zmuida wrote:Kiek as zinau, tai klasikiniai filologai dasikase iki to, kad senoves graikijoje, o tai yra pries 3000 metu, kalba buvo dainuojama. Ji enekalbedavo, o dainnuodavo. Kalba plies melodija, jau zymiai daugiau informacijos. Teko mokytis ir kinu kalbos, tai ten yra keturi tonai. Turbut senoves liekana. Tonai igalina ta pati zodi pvz "mei" tureti keturias prasmes (reiksmes). Tai daug turtingiau...

Gal kas panasaus buvo ir vedu kalboj...Rasau gal, nes dar irodymu neturiu :) Nors, tonu ir melodijos pagalba gauta iveirove, manau, yra tvirtas argumentas uz tai, kad vedai turejo dainuojama kalba...
Na, as ka tik apie kinu ir japonu kalbas pagalvojau... juk ten tiek daug simboliu. Sakoma, kad kinieciai per visa savo gyvenima savo kalbos neismoksta... Labai idomu, o del tonu tai tikra tiesa. As studijuodama filologija susiduriau su atveju, kur buvo analizuojami tonai ir kinieciu kalboje, kaip jau minejai tikrai yra tos tonu grupes,kai pakeitus balso tona gali paskayti visai kita zodi. Beja teko susidurti su viena korejiete, kuri mane ismoke 2 zodzius iki ir labas, jie rasosi taip pat, bet tariasi kitaip, vienas trumpiau, kitas ilgiau. Be to, kad tonas turi didele reiksme, galima irodyti visai paprastu pavyzdziu. Anglu kalboje yra 4 tonu grupes, kurias labai sunku ismokti, nes balsas, skirtingose situacijose turi tai leistis, tai kilti, na bet esme ne tame. Esme yra ta (bent ju taip rasoma), kad ivaldzius siuos tonus ir tinkamai jais naudojantis galima pasiekti aukstumu darbe, asmeniniame gyvenime ir panasiai, na bent jau sektis turetu daugiau. Be to 8.2 knygoje rodomas Liubamilos pavyzdys, apie jos balsa, kuriam vos suskambejus visi vaikinai apsvaigdavo... Vadinasi balsas turejo buti ypatingas.... :D
Kaip sauksi taip ir atsilieps
Post Reply