Himalajuose yra Baltistanas

Forumas besidomintiems Lietuvos ir Žmonijos tikrąja istorija. Dolmenai.

Moderatoriai: Rolandas, Visi tvarkytojai

Skelbti atsakymą
Rapolas
Pranešimai: 346
Užsiregistravo: Pir 01 20, 2003, 11:17
Miestas: Vilnius
Susisiekti:

Himalajuose yra Baltistanas

Standartinė Rapolas »

Ištraukos iš straipsnio :

Himalajuose yra Baltistanas
(Pagal V.Narvilo ir A.Poškos knygas parengė A.KAKANAUSKAS)
Šaltinis :
http://ausis.gf.vu.lt/mg/nr/2000/056/5him.html

.....
Antanui Poškai giliausią įspūdį padarė apsilankymas Baltistane. Į pietus nuo Pamyro, už Hindukušo kalnagūbrio, kalnuose prie Indo ištakų, yra taip pavadinta šalis? Tauta? Žemės sklypas? Indijoje tautų ir tautelių gyvena daugiau kaip tūkstantis. Baltistane gyvena baltai? Tolimų baltų - aisčių protėvių palikuonys?

Taip manė A.Poška. Anglų ekspedicijai Baltistano gyventojai buvo tik viena iš tūkstančio Indijos tautelių, ir tiek. Nesvarbu, kad jie aukšti, šviesiaplaukiai ir mėlynakiai. Šiaudais dengti mediniai namukai mums gal ir atrodytų keistoki, tačiau A.Poškos vaikystėje Žemaitijos ar Dzūkijos kaimuose tokių buvo kiek nori. Tokie pat buvo ir Baltistane. Virš stogo kraigo - mediniai žirgeliai, langinės išdažytos lelijomis, prieangiai išdrožinėti, klėtelės su kolonėlėmis, šalia prieangių auga berželiai... Audiniuose irgi “lietuviški” ornamentai. Baltistano gyventojai ir išvaizda, ir drabužiais, ir būstų statyba labai skiriasi nuo kitų aplink gyvenančių mongoliškos kilmės tautelių.

A.Poška, vaikščiodamas po baltistaniečių kaimus, daug ką užsirašė, nusipiešė, įsiminė... Sakykim, žodžius: dhana - duona, dango - dangus, jis - jis, aš - aš, atmana - atmintis, prad - pradėti, laba - gerai ir dar keliolika. Baltistanas plyti aukštai tarp kalnuotų viršūnių. Dirbamos žemės čia nedaug, žalumos irgi beveik nėra. Ledynai, akmenys. Užtat žmonės sveiki, raudonskruosčiai. Verčiasi grūdus augindami. Yra zemindarai - žemdirbiai.

1933 m. liepos 12 d. Baltistano zemindaras Karulas Daulatas padainavo A.Poškai tokią dainelę:

Mana hridi mušei.
Mana kalva dardi.
Dusti dusti tao
Sesa broli stav
Prasada gaide.

Vertimas jos toks:

Mano širdis muša,
Mano galva krinta (darda).
Dūstu, dūstu be tavęs
Sesuo, brolis stovi
Prašo giedoti (dainuoti).

Rodė Poška savo užrašus lietuvių kalbininkams, bet tie tik galvas kraipė.

Baltistane - keliolika genčių, kalbančių skirtingais dialektais. Tai baltai, šinai, barčiai, banisalai. Beje, kas žino, kaip kalbėjo mūsų protėviai iki Mindaugo? Kokie žodžiai išnyko, kokie susikūrė nauji?

Apie savo tyrimus Baltistane A.Poška parašė į visame pasaulyje žinomą geografijos žurnalą “National Geographic”. Anuo metu jis turėjo 16 spalvotų puslapių. Išspausdino. Autorius buvo priimtas į Geografų draugiją ir tapo žurnalo prenumeratoriumi iki gyvos galvos. Redakcija nepriekaištingai siuntė žurnalą A.Poškai nurodytu adresu į Lietuvos Respubliką ir vokiečių, ir sovietų okupacijos metu. Deja, A.Poška neilgai džiaugėsi laisve. Vos išvijus vokiečius, sovietų valdžia keliautoją suėmė ir į Lietuvą jis sugrįžo tik 1960 metais.

Didelius maišus išvežė iš keliautojo buto saugumiečiai - nuotraukų, užrašų, rankraščių. Tarp jų ir ekspedicijos po Baltistaną medžiagą...

Grįžęs iš tremties A.Poška nerimo - lankė specialiąsias tarnybas, prašė grąžinti. Deja, į kažkokio “liaudies priešo” norus niekas nekreipė dėmesio.

Taigi ir dabar daug kas kraipo galvą - gal ką Poška ne taip užrašė, ne taip suprato...

Baltistane lankėsi Vytautas Narvilas. Apžiūrėjo. Nufilmavo šį bei tą. Savo knygoje “Himalajų šviesa” aprašė baltistaniečių šventes, apeigas, gyvenimo būdą. Tačiau turistinė išvyka - ne mokslinė ekspedicija. Žvilgsnis probėgomis - ne tyrimas, detali analizė. Baltistanas dar laukia lietuvių ekspedicijos. V.Narvilas kartu su kino režisieriumi A.Digimu bandė “pramušti” tokią ekspediciją Brežnevo valdymo metais. Leidimas buvo gautas. Pritrūko 10 000 dolerių. Maskva jų nedavė.

Reikėtų paskubėti. Lietuvoje, Rumšiškėse, indų turistai stebisi pamatę žirgeliais papuoštus stogus ir tulpėmis išpieštas kraičio skrynias. Kaimuose jau tokių nebėra. Taip pat ir sodybų šiaudiniais stogais. Civilizacija veržiasi ir į Baltistaną, gal po metų kitų ir drožinėtus stogelius pakeis televizorių antenos?

Pagal V.Narvilo ir A.Poškos knygas parengė A.KAKANAUSKAS
Telšių keliautojų klubo pirmininkas
glesum
Pranešimai: 954
Užsiregistravo: Ant 02 18, 2003, 13:14
Miestas: Kaimas
Susisiekti:

Standartinė glesum »

Labai idomu, Arturai. Esu girdejusi netgi meginima baltu kilme isvesti is tu tautu. Dar idomiau, kad Knyga - "himalaju sviesa ". jau pusmeti metosi mano lentynoj. Nezinojau kodel pasirinkau butent ta knyga. dabar viskas aisku :wink:
batuotas katinas
Pranešimai: 157
Užsiregistravo: Pir 01 22, 2007, 17:43

Standartinė batuotas katinas »

Kad baltais mes buvome pavadinti tik XIX amziuje? Iki tol toks pavadinimas ne nebuvo zinomas.... Net Baltijos jura zemaiciai vadino Jodrija.
glesum
Pranešimai: 954
Užsiregistravo: Ant 02 18, 2003, 13:14
Miestas: Kaimas
Susisiekti:

Standartinė glesum »

Na, kad aiscius baltais pavdino neselmanas man rodos 1845 ar kazkuriais panasiai metais, tai zinojau :) Bet ne zodyje esme. reiketu placiau pasidometi :) nes isties idomu :) kai pabendrauji su indais tai irgi tokiu idomiu dalyku buna... arba... sanksrito kalba.. labai daug panasumu. per daug, kad butu sutapimas :)
Mindaugas Lisauskas
Pranešimai: 28
Užsiregistravo: Tre 10 02, 2002, 23:58
Miestas: Kaunas

Standartinė Mindaugas Lisauskas »

Sveiki, na kas dėl lietuvių ir sanskrito kalbos panašumo, neseniai kaškur skaičiau, kad net pasaulio lingvistai (dabar nepamenu pavardžių) pripažysta, kad lietuvių kalba yra antroje vietoje po sanskrito. T.y. pati panašiausia į sanskrito kalbą.
loreta
Pranešimai: 711
Užsiregistravo: Ket 10 20, 2005, 2:40
Miestas: ant kalno

Standartinė loreta »

Sanskritas ar lietuvių kalba?-Čia kiltų klausimas, kas buvo pirmiau: višta ar kiaušinis? Kad lietuvių kalbą norėta sunaikinti, nekyla abejonių. Taikytina ir tautai. Visi bėga iš Lietuvėlės, kaip iš skęstančio laivo. Tautiečiai integruojasi svečiose šalyse...
batuotas katinas
Pranešimai: 157
Užsiregistravo: Pir 01 22, 2007, 17:43

Standartinė batuotas katinas »

loreta rašė:Sanskritas ar lietuvių kalba?-Čia kiltų klausimas, kas buvo pirmiau: višta ar kiaušinis? Kad lietuvių kalbą norėta sunaikinti, nekyla abejonių. Taikytina ir tautai. Visi bėga iš Lietuvėlės, kaip iš skęstančio laivo. Tautiečiai integruojasi svečiose šalyse...
Aisku, kad kiausinis atsirado pirmiau.
saulius
Pranešimai: 20
Užsiregistravo: Pir 02 02, 2004, 10:36

Himalajuose yra Baltistanas

Standartinė saulius »

Indijos šiaurėje ir Pakistane gyvena balčių (jie dar vadinami baltais, baltistaniečiais) tauta. Kartais balčiai painiojami su baltais. Net mėginama sieti baltų kilmę su šia Himalajų tauta. Iš tiesų ši tauta kalba viena iš tibetiečių ir birmiečių kalbų, visiškai skirtinga nuo indoeuropiečių. Ją, kaip ir kitas Indijoje vartojamas indoeuropiečių kalbas, yra paveikusi indų kultūra. Ši kalba turi skolinių iš senosios indoeuropietiškos kalbos - sanskrito, kurie ir klaidina mėgėjus "kalbininkus"

Z.Zinkevičius,A.Luchtanas,G.Česnys.Tautos kilmė, 2006. P.24.[/i]
helenelen
Pranešimai: 48
Užsiregistravo: Šeš 03 03, 2007, 21:02
Miestas: Kaunas

Re: Himalajuose yra Baltistanas

Standartinė helenelen »

visose tautose yra bendrų motyvų.
esmė visur ta pati, tik gal skirtingai atrodo.
Skelbti atsakymą