Puslapis 11

Kaip pasistatyti šaldytuvą?

Parašytas: Ant 05 27, 2003, 0:30
Laimis
Mūsų senoliai taip pat turėjo šaldytuvus. Pasigaminti šaldytuvą, kuris visą patalpą atšaldo net karščiausią vasaros galo dieną, kai lauke +40C, yra labai paprasta.

Reikia žemėje iškasti patalpą, mačiau, kad ir pastatyti galima (tokias "ledaunėmis" vadindavo, jos būdavo dvaruose). Šaldytuvo įrengimo technologija nesunki. Žiemą imi iš upės ledo lytis. Dedi jas ant žemės, paskui sluoksnį pjuvenų, paskui vėl ledo, paskui vėl pjuvenų ir šaldytuvas visai vasarai garantuotas.

Esmė tame tik, kad aš nieko tiksliai nežinau apie tuos šaldytuvus. :) Žinau tik tiek. O kiek konkrečiai ir kokiam gylyje ir kaip ir kada ir su kuo, tai nežinau. Gal kas žinote ką nors tikslesnio apie senolių šaldytuvus už mane, tai pasidalinkite.

Pristatysime šaldytuvų ir vasarą nuo kalniukų važinėsim! :)

šaldytuvas

Parašytas: Ant 05 27, 2003, 12:01
Leonardas
Laimi ar turėsi ką šaldyti? gal jau kitų darbų nebeliko tik vasarą su rogutėm

Kitas dalykas kokį poveikį tavo šaldytuvas turės tavo tavo sodyboje aktyviai augantiems augalams? ar jiems patiks? ar viską gerai apmąstei?

neapleisk savo augalų ir jų nešaldyk, kai jie to nelaukia... :(

:)

Parašytas: Ant 05 27, 2003, 13:21
Renata
Kiek man teko apie ledaunes girdeti ir skaityti, jos dazniausiai budavo irengiamos specialiai vesesneje vietoje, pastoviame seselyje, duobeje ar rusyje. Zeme - puiki termoizoliacine medziaga, gal kokio metro atstumu augalams ir jausis vesa, tolimesni ne nepajus. Tikrai nesusaldysim savo augaleliu.

Parašytas: Ant 05 27, 2003, 13:30
glesum
O mano mociute, tik pries keleta meteliu ta ledaine sugriove...
Beje, statomos ir kitokios, tokios kaip burbiskiu davare -- storomis sienomis...

Parašytas: Tre 05 28, 2003, 22:44
Eglė
Aha tikrai, Laimi, ka ir kada saldyt ruosies? :wink:
Gal darzoves ziemai? :lol:

Parašytas: Ket 05 29, 2003, 23:23
Laimis
O ką - jums šaldytuvo nereikia? O kur dėsite sviestą, pieną, varškę, sūrius, uogienes, kaip savo meilei paruošite arbatos su ledukais, kur dėsite žele, nedavalgytą grikių košę, majonezą, ketčupą, jogurtus, kondensuotą pieną, (apie mėsas ir žuvis nekalbu nes man neaktualu), kur dėsite plaktą grietinėlę, ledus...mmmmm? Be to, mane dar labai "veža" natūralios užšaldytos žiemai uogos. Jų be "šaldytuvo" nepasidarysi. Ogo, reikės didelio šaldytuvo! :)

Na, kai ką galima sugrūsti į rūsį, kai ko atsisakyti. Bet be kai ko, tai kol kas negaliu gyventi. Rimtai nedarot šaldytuvo pas save? Tai kaip darot, papasakokit, gal ir aš išsisuksiu...

Parašytas: Ket 05 29, 2003, 23:28
Eglė
Na, piena butu galima, sandariai uzdarius, panardinti i pruda.
Bet zinai mane suzavejo tavo ideja per Kaledas valgyt braskes!... :P

Parašytas: Tre 10 08, 2003, 15:00
Renata
Sveiki, "natūralaus" šalčio gerbėjai! Kasmėnesinio laikraštuko "Namų dirbtuvė" 2003 Nr. 10 yra straipsnis (su išsamiais komentarais ir brėžiniais) kaip įsirengti ledaunę. Malonaus pasiskaitymo :!:

Parašytas: Pen 01 06, 2006, 22:32
Gluosnė
Sveikuciai,
Gal kas paskaitet ta Renatos nurodyta straipsni? Gal butu galima kazkaip ji i cia patalpinti?

Parašytas: Ket 01 12, 2006, 17:24
Neringa
Sukiniuose jau yra vienas natūralus šaldytuvas, veikia nuo vasaros pradžios po šiai dienai. Labai paprasta. Iškasėm žemėje duobę nepilnai metro gylio, kurioje telpa du kibirai.Duobė uždengta tiesiog presuoto kardono dangčiu. Į kibirus įdedame maisto produktus ir juos uždengiam sandariais dangčiais, ir pastatome į šaldytuvą. Vasarą pieną įdedame į kibirą su vandeniu, o nuo rudens jau ir be vandens. Taigi vasarą laikosi vėsi temperatūra, o žiemą neatšąla iki tiek kad suledėtų. Va kai prisninga, nubrauki sniegą nuo kardono, atsidengi duobę, išsitrauki kibirą ir atsidaręs kibirą pasiimi ko reikia.

Juokingas buvo atvejis prieš kokį mėnesį, kai šaldytuvas pasitaikė kurmio trasoje. Tai prirausė žemių ant kibirų kaip reikiant. Ir taip keletą kartų.
Nepasisekė jiems tiktai kibiro atsidaryti.

Parašytas: Šeš 01 14, 2006, 19:32
Uriel
Pamenu vaikystę. Mūsų mokykla turėjo "filialą" - mažutę pradinukę, kur mes visi sėdėdavom iki trečios klasės. Ji buvo name greta pieninės.
Pieninės kieme visada būdavo suverstas didžiulis kalnas pjuvenų. Vaikams juk viskas smalsu... Na, pradėjom kapstytis, ir suradom ledo luitus. Pasirodo, išties žiemą iš Nemuno veždavo ledo lytis, jas sudėdavo ant žemės ir storai užpildavo pjuvenomis.
Vasarą indavo gabalus, juos skaldydavo ir šaldydavo suvežtą pieną, kad nesurūgtų.
Ir dar vienas ledo vasarą pritaikymas, kuris mus, vaikus, labiausiai domino - buvo toks vežimukas su bidonėliais, iš jų paimdavo specialiu samteliu ir įkrėsdavo į vaflinius puodelius... ledus! Puikiai sušaldydavo :)))))

O mano močiutė laikydavo pieną.... šulinyje :) Supildavo į bidoną, nuleisdavo iki 2/3 į šulinio vandenį, ir kitą dieną jau galėdavo nuimti atsiskyrusią grietinėlę. Be šalčio ji "neišsisluoksniuoja"...

Parašytas: Pir 01 16, 2006, 11:56
Neringa
Nu va, pats laikas ruošti ledus vasarai :P

Parašytas: Sek 01 29, 2006, 19:09
Rugiagele
Geras nebučiau net pagalvojus apie ledo lytis vasara :)

Bet papraščiausia tai visgi duobę išsikapstyt :) nežinau kaip čia si sodyboje atrodytų (jūs visi čia taip rimtai diskutuojat apie ralų pritaikymą :) ), bet va mes pusę vasaros miškuose gyvenam ir geriausias šaldytuvas - duobė šakom užklota. Ir pienas, ir sūris laikos apie savaitę. :lol: Skautiška išmintis :mrgreen:

Parašytas: Tre 02 22, 2006, 22:56
Mindaugas

Parašytas: Ant 04 11, 2006, 13:27
jaunatis
Skautaudama ismokau saldytuva pasidaryti laikina.Pasiziuri kur siaure,susirandi medi su sakomis iki zemes ir po tuo medziu iskasi duobe 0.5 metro gylio, virsutini sluoksni stengtis taip nuimti, kad vel butu galima naudoti kaip dangti. Duobe storai iskloti dilgelemis, o ir maisto produktus susukti i pacias dilgeles, aisku skystus dalykus i indus sudedi, tada ta velenini dangti vel uzdedi. Taip maistas daug ilgiau islieka sviezias.