Pasakose randama išmintis

Moderators: Rolandas, Visi tvarkytojai

Žvaigždukas
Posts: 378
Joined: Tue 02 18, 2003, 23:13

Post by Žvaigždukas »

Neringa wrote:O pasakose parašyta kaip galima užhipnotizuoti pačiu elementariausiu būdu - šukuoti ("ieškoti") galvą. Bet kažkodėl pasakose taikoma tik laumių raganų atžvilgiu. Ar čia susiję su tuo, kad laumės raganos savo plaukuose nešioja didelį energetinį krūvį, kuris išlygintas ir suharmonizuotas suteikia tą neapsakomą malonumą?
Neringa, gal prisimeni pavyzdžių apie būtent laumių plaukus? Dabar iš lietuvių liaudies pasakų neatsimenu. O kitų Eropos šalių pasakose yra pvz. kai norint ką nors dėl ko nors užmigdyti, yra šukuojama galva, bet ten ne apie laumes.
aiwita
Posts: 95
Joined: Fri 11 25, 2005, 11:42

Post by aiwita »

O as, tiesa sakant, cenzuruoju pasakas ir ne visas savo dukrai skaitau.Turim be galo grazia pasaku knyga, bet ten puse pasaku nevartojamu mano supratimu.
PVZ:Jonukas ir Grytute. Suprantat, tevai nebeisgali ju ismaitint, tai nusprendzia i miska isvest. Man, kaip motinai, cia tikra mistika. Jau geriau pati nevalgius busiu, bet vaika i miska.... :shock: :shock: Atsiprasau...O kai jau jie grizta su raganos turtais tai visi ilgai ir laimingai gyvena...Na, zinot, man tai kazkoks nukrypimas nuo normos.... :shock: :shock:
Arba:Turejo tevai 7 berniukus :shock: :shock: :shock: , o pats maziausias nykstukas buvo. Istorija ta pati.Nebeismaitina ir isveda visus miskan...Kai grizta su turtais, tada jau l.gerai viskas.
Arba dar:daznoj pasakoj kai jau issiaiskina, kad del visko kalta laume ragana, tai ja pririsa keliems zirgams prie uodegu ir paleidzia i skirtingas puses...Na, zinot, isdraskyti ja i gabalus manau per ziauru...
As, aisku pamoralizuosiu...Ar ne toks tat musu jaunimas dabar(pasakiau kaip kokia bobute :lol: )Bet is tikruju...juk kiek yra tokiu motinu, kurios prisigimdo vaiku galas zino kiek ir paskui juos marina, zudo, kankina arba(geriausiu atveju) atiduoda i vaiku namus...
Arba paaugliai...Kazkas nepatiko ir gali savo bendraamzi i gabalus sudraskyt tikraja to zodzio prasme...
Jei as kazkaip negerai suprantu tas pasakas, tai prasau mane pataisykit...Bet kol kas as ju neskaitysiu savo vaikui.....
Rytė
Posts: 860
Joined: Sat 09 28, 2002, 11:30
Location: Kaunas
Contact:

Post by Rytė »

aiwita wrote:PVZ:Jonukas ir Grytute. Suprantat, tevai nebeisgali ju ismaitint, tai nusprendzia i miska isvest. Man, kaip motinai, cia tikra mistika. Jau geriau pati nevalgius busiu, bet vaika i miska.... :shock: :shock:
Na, visų prima ten ne mama, o pamotė taip padaro. O kai jos nelieka, pats tėvas džiaugsmingai vaikus sugrįžusius pasitinka. 8)
aiwita wrote: Arba paaugliai...Kazkas nepatiko ir gali savo bendraamzi i gabalus sudraskyt tikraja to zodzio prasme...
Jei as kazkaip negerai suprantu tas pasakas, tai prasau mane pataisykit...Bet kol kas as ju neskaitysiu savo vaikui.....
O prie ko čia pasakos? Kaži ar tiems vaikams jas išvis kas nors skaitė. Gal labiau prie TV sėdėdavo ir šaudau/mušu/gaudau žiūrėdavo?

Tiesą pasakius, esame su vaikais vaikų namuose buvę. Ir esame pasakę, kad kad ir kokios tų vaikų mamos, jie vis tiek jas myli, jų laukia. Ir moka tie vaikai džiaugtis tuo, ką gauna, ką turi. Štai mūsų sotūs laimingi vaikiukai kartais ima nebeįvertinti to, ką turi, nori visko vis daugiau, lygina save su tais, kurie materialaii tikrai daugiau visko turi. Va tada ir galima pasiūlyti rinktis, ko norėtų: ar daug daug daiktų, kelionių ir pan, ar jaukaus buvimo kartu, pokalbių, tų pačių skaitomų pasakų. Vis tik antras variantas labiau priimtinas pasirodo. 8)
Žvaigždukas
Posts: 378
Joined: Tue 02 18, 2003, 23:13

Post by Žvaigždukas »

aiwita wrote:O as, tiesa sakant, cenzuruoju pasakas ir ne visas savo dukrai skaitau.Turim be galo grazia pasaku knyga, bet ten puse pasaku nevartojamu mano supratimu.
Taip, visokių yra tų pasakų.

Aš asmeniškai skirstau pasakas į tas, į kurias buvo įdėta, o taip pat paslėpta tūkstantmečių išmintis (nes atėjo laikai kada reikėjo paslėpt išmintį) ir į tas pasakas (kurios kaip ir tas laikotarpis, kuomet buvo varžoma žmonių sąmonė) pilnos visokių ribojančių ir varžančių žmogaus laisvę pamokymų.
Dievo karys
Posts: 398
Joined: Mon 07 25, 2005, 5:37

Post by Dievo karys »

turiu knygele analizuojancia pasaku herojus...
bet ten rusiska ir pasakos rusiskos

taciau nera ten joniuku ir gretuciu,
o laputes kumutes, pagrandukai, senes raganos ir pan
aiwita
Posts: 95
Joined: Fri 11 25, 2005, 11:42

Post by aiwita »

Aušrinė wrote:
aiwita wrote:O as, tiesa sakant, cenzuruoju pasakas ir ne visas savo dukrai skaitau.Turim be galo grazia pasaku knyga, bet ten puse pasaku nevartojamu mano supratimu.
Taip, visokių yra tų pasakų.

Aš asmeniškai skirstau pasakas į tas, į kurias buvo įdėta, o taip pat paslėpta tūkstantmečių išmintis (nes atėjo laikai kada reikėjo paslėpt išmintį) ir į tas pasakas (kurios kaip ir tas laikotarpis, kuomet buvo varžoma žmonių sąmonė) pilnos visokių ribojančių ir varžančių žmogaus laisvę pamokymų.
tai vat as tokiu ir ieskau, kad butu paslepta ismintis...
Dina
Posts: 311
Joined: Sun 02 08, 2004, 21:30

Post by Dina »

Senosios lietuviskos pasakos kai kurios is pirmo zvilgsnio irgi "labai ziaurios".Bet tai reikalinga visybiskam vaiko vystymuisi.Gerio-blogio, kovos, priespriesos klausimai gyvenime labai svarbus.Gal ir ne visos pasakos skaitytinos vaikams, jei manysime, jog jie visko negali suvokti:) o gal kaip tik gali?:) gal jie suvoks informacija, kuri mums nesuvokiama:)
Kazkur cia forume minejau viena knyga-pasaku analize moters individuacijos kontekste-"Beganti su vilkais".Daug informacijos.Puikios.Viena epizoduka dabar prisiminiau-merginai, nenorint jos isleisti uz velniukscio kazkokio neaiskaus teketi, nukertamos rankos.Tai atlieka ar tai tetis, ar tai ji pati.Prasmiu tame daug.Ir kokiu ivairiu...
glesum
Posts: 954
Joined: Tue 02 18, 2003, 13:14
Location: Kaimas
Contact:

Post by glesum »

Pasakos, kaip ir daugelis tradiciju, i vaiku folklora perejo is suaugusiuju folkloro... tada, kai jos tapo pasakomis :) Turejau visa kursa apie tai. Ju tipus ir tt. Buvo ir pasaku, pasakojamu tik suaugusiems. Tiesa, ju mazai islike, nes na tikrai nepadorios... Yra gyvunines pasakos, kurios daugiau moko isminties. Stebuklines... man paciai nera negraziu lietuviu pasaku. Kai paziuri giliau, matai visai kitus sluoksnius... O turekime omeny, kad tu laiku zmones turejo visiskai kitokia pasauleziura. Jie sugebejo tai izvelgti, isskaityti... veliau, nykstant tai pasauleziurai, galbut kai kurios detales buvo apvalinamos, kad taptu suprantamos. man rodos jau rasiau apie tai...
aiwita
Posts: 95
Joined: Fri 11 25, 2005, 11:42

Post by aiwita »

Butent...As manau,kad jos buvo keiciamos...Ir siais laikais spausdinant vis dar keiciamos. Galu gale ir kalba koreguojama...Taigi praranda tikraja prasme
Žvaigždukas
Posts: 378
Joined: Tue 02 18, 2003, 23:13

Post by Žvaigždukas »

Aha, keičiamos, atnaujinamos, kad suprastu dabartinės kartos.
Bet štai lietuvių pasakų knygoj "Gyvasis vanduo" surašytų pasakų kalba yra senobinė :)
glesum
Posts: 954
Joined: Tue 02 18, 2003, 13:14
Location: Kaimas
Contact:

Post by glesum »

Dirbu su zmonem, kurie sikia issaugoti pasakas... tiksliau su Bronislava Kerbelyte... Uzkrete ta moteris ir mane meile paskoms. Vis suku galva, kaip butu galima jas atgaivint? nes tai isties didziule ismintis... O prarandamos ne tik pasakos, ju zodziai, intarpai, vyksta pakitimai, bet ir INTONACIJOS. bent jau man atrodo, jog tai labai svarbu... bet atrodo nukrypau nuo temos.
Žvaigždukas
Posts: 378
Joined: Tue 02 18, 2003, 23:13

Post by Žvaigždukas »

Labai įdomu, Glesum.
aiwita
Posts: 95
Joined: Fri 11 25, 2005, 11:42

Post by aiwita »

glesum wrote:Dirbu su zmonem, kurie sikia issaugoti pasakas... tiksliau su Bronislava Kerbelyte... Uzkrete ta moteris ir mane meile paskoms. Vis suku galva, kaip butu galima jas atgaivint? nes tai isties didziule ismintis... O prarandamos ne tik pasakos, ju zodziai, intarpai, vyksta pakitimai, bet ir INTONACIJOS. bent jau man atrodo, jog tai labai svarbu... bet atrodo nukrypau nuo temos.
Is tikruju juk kartais vienas kablelis gali pakeisti sakinio prasme, o cia keiciama tikrai ne po zodi...Tai man neramu, kad visgi tose pasakose nebera islike pagrindines uzsleptos minties..Tarp tu knygu, kurias mes turim yra kelios pasakos, kurios kartojasi,pvz.trys parsiukai, Jonukas ir Grytute,undinele, miegancioji grazuole ir dar kelios. bet jos visose knygose yra skirtingos.Ir net labai skirtingos....
glesum
Posts: 954
Joined: Tue 02 18, 2003, 13:14
Location: Kaimas
Contact:

Post by glesum »

Oj... apie kokias mes pasakas? As tai apie lietuviu laiudies...:) Nors tiesa sakant nera nei vienos pasakos budingos tik vienai tautai, daugelis ju internacionalines. bet turekim omeny, kad jos veke tam tikroj simbolinej sitemoj, mitines samonej, kuri budinga tik baltams...
Neringa
Posts: 590
Joined: Tue 02 04, 2003, 20:30
Location: Vilnius

Post by Neringa »

Na, man ir rusiškos pasakos gražios. Ypač kai prisimenu senus gerus multikus.
Pavyzdžiui, neseniai prisiminiau multiką, kur pamotė išsiuntė podukrą, ji turėjo leistis į šulinį, o nusileidusi rado žiemos šalį labai gražią. Kaip tik ir norėjau paklausti, ką galėtų reikšti šulinys? Gal tai tas pats tunelis, kuriuo keliauja siela mirties momentu? Taip kaip šiais laikais būna klinikinė mirtis, tai gal anksčiau tie dalykai taip pat vykdavo ir šulinys fiksuoja tokį atvejį?

Dėl tų pasakų autentiškumo tai dar noriu pridurti, kad man svarbiausia, ar "skamba" kažkas toje pasakoje, ar joje yra amžių išmintis, ar joje yra gilioji tautos dvasia. Tai gali būti ir šiuolaikinė pasaka, bet skambanti. Joje taip pat gali būti įdomių simbolių ir prasmių. O "tautos dvasia" turiu omeny ne tik baltus, bet būtent senąją vedrusų civilizaciją, kol dar nebuvo tokio didelio pasidalijimo į tautas tauteles.

O gražias pasakas galima sekti vieni kitiems. Vakarojant labai smagu būtų. Ir jeigu pasaka graži, ji išliks širdyse, ir taip išsaugosime tautos turtus. O gal net patys naujas pasakas imsim kurti.

Linkiu jums gražių pasakų, ir jų išsiildymo gyvenime.
darja
Posts: 2703
Joined: Sat 02 07, 2004, 20:04
Location: Vilnius

Post by darja »

:wink: nu, del sulinio, tai cia paklauskit psichologu (kad ir musu Dinos :wink: ), ka kalbejo Froidas apie visus urvus ir skyles... :wink:

...o siaip tai per pasakas buvo perduodama ismintis, elgesio stereotipai (nes nebuvo rasto) - kaip bus, jei pasuksi vienu keliu, o kaip - jei kitu, kas bus, jei netycia sudeginsi vilko kaili - turesi patirti isbandymu, bet vis vien viska imanoma susigrazinti, ir net dar daugiau igyti, tik buk drasus, gerasirdis, tvirtos dvasios - ir pasieksi, ko tik panoresi... :wink:
glesum
Posts: 954
Joined: Tue 02 18, 2003, 13:14
Location: Kaimas
Contact:

Post by glesum »

Sulinys, miskas... tai tik simbolizuoja perejima i kita erdve, nes kaip pasakytu mano destytojai :), tik kitoj erdvej zmogus gali atskleisti save, padaryti zygdarbi, kazko ismokti, kitoj erdvej, kurioje vyksta stebuklai... :)
Kiek yra sakmiu ir padavimu apie zemeje esancius sulinius, per kuriuos galima patekti i mirusiuju pasauli, ir jei ten teisingai pasiielgsi, gristi su dovanomis... arba mirsi... mano mociute pasakojo, kad netoliese vienas toks yra... Jie dazniausiai sale piliakalniu.
darja
Posts: 2703
Joined: Sat 02 07, 2004, 20:04
Location: Vilnius

Post by darja »

:wink: Kaip tik šian ištraukiau šumerų karo deivės Ištar kortą - ji nusileido į požemio pasaulį ieškoti savo sesers Ereškigal - ta korta reiškia, kad didžiulę drąsą pažvelgti į savo šešėlinę asmenybės pusę, ir nors ir galbūt nusivilsi pamačius vidinę tuštumą, bet tai tave užgrūdins naujiems žygiams - mėgstu šitą kortą ir tą drąsiąją deivę Ištar, ji man kažkuo artima... :wink: :P
Irinna
Posts: 100
Joined: Wed 05 25, 2005, 9:04
Location: utena
Contact:

Post by Irinna »

as taip prisiminiau kaip mama man pasakojo ivairias pasakas, ir isimine vienas toks grazus dalykelis, kad lietuviai kai snekedavo apie mirti, tai sakydavo mirsta zmogus ir mirsta bite, o kiti gyvuneliai na jie nudvesdavo.. :) tai tyaip man atrodo labai grazios tokios smulkmenos,, kad zmones anksciau taip sugalvodavo protingai
glesum
Posts: 954
Joined: Tue 02 18, 2003, 13:14
Location: Kaimas
Contact:

Post by glesum »

Ne, tik bites ir zmones...
vakar viena bitute nei is sio, nei is to is avilio iskrido, ir susalo ant sniego... bandziau susildyti dar, bet...

Beje, skaitau pasakas. Toks malonus dalykas... jauciuosi kaip vaikas, bet ten toku geru minciu yra, kaip kokioj dvasinej literaruroj, nors aisku, ne visose :)
Post Reply