Erkės, erkutės

Apie gyvūnus, kurie gyvena Giminės sodybose.
Gyvūnai, kurie rūpinasi Žmogumi ir aplinka

Moderator: Visi tvarkytojai

Post Reply
Uosis
Posts: 1564
Joined: Sun 12 22, 2002, 13:34

Erkės, erkutės

Post by Uosis »

Sveiki permetu įdomų Laimio laišką iš elekroninio pašto konferencijos [email protected], prie kurios galite prisijungti ir jūs, parašę laišką adresu [email protected]


Laimis rašo:

Yra toks anekdotas:

Studentas is viso biologijos kurso ismoko tik viena bilieta - apie blusas. Taciau egzamino metu issitrauke klausima apie zuvis. Na, ka darysi, reikia kazkaip suktis. Ir studentas pradejo atsakinet i bilieto klausima:
- Jei zuvis butu ne vandens gyvunas, o sausumos, tai jis turetu kaili. O tame kailyje galetu veistis blusos...
Ir toliau studentas viska papasakojo apie blusas ka tik zinojo.

----------------------------

Lietuvoje su erkemis deja yra tokia pat anekdotine situacija. Kiek beissitrauktum internete medziagos apie erkes, tai ten tik trys sakiniai apie erkes, o paskui visas DIDZIULIS tekstas apie kitus gyvunelius!!! 3 sakiniai apie erkes, o paskui apie encefalito virusa ir Laimo liga sukeliancias bakterijas.

Todel daznas lietuvis vos tik paminejus zodi erke is karto uzsikemsa ausis. Nes erke tapatinama su tais niekadejais virusais ir bakterijomis.

Taciau ziurekim realiai. Erke negamina situ virusu. Sie virusai kazkada atsirado ir dabar gyvena gyvunuose. Erke yra tik pernesejas. Jei dingtu sitas virusas, tai erke visai butu nekenksminga. Ji kaip uodas butu. Ateina, pageria kraujo ir iseina. Viskas.

Taip, kad nereikia kaltinti tu vargseliu erkuciu. Ligas sukelia ne jos, o virusai ir bakterijos. Todel norint nuzudyti liga, reiketu zudyti ne erkes, o tuos virusus ir bakterijas.

Is visu miskiniu erkiu tik 10 procentu buna uzsikretusiu. O kiti 90 procentu yra tokie patys gyvunai kaip uodai - isgeria kraujo ir pabega.

Jei jums isisege erke, tai 90 procentu, kad jus neuzsikresit.

Taigi, erke yra geras gyvunelis, labai panasus i uoda - tik siurbianti krauja ir nuskrendanti. Ir viskas. Argi galima kaltinti uoda, kad jis pernesa maliarija? Maliarijos sukelejus reikia kaltinti, o ne uodus. Va, Lietuvoje uodai jokios maliarijos nepernesa, nes tas virusas gyvena tik siltuose krastuose. Todel mes nebijome uodu. O pietuose su uodais pavojinga. Ten galima uzsikresti, todel ten uodai nekenciami. Identiska situacija kaip pas mus su erkemis.

Tai kodel erkiu labiau nemegstame nei uodu? Potencialiai tai jie ta pati daro: geria krauja ir pabega, o kartais pernesa koki virusa. Todel, kad Lietuvoje uodai ligu nepernesa.

Mano manymu, reikia ziureti i padeti realiai. Erke yra geras gyvunelis dalyvaujantis gamtos rate. Jis atlieka savo funkcijas, kuriu mes dar nezinome. Ligu erke nesukelia.

Ligas sukelia virusai, kurie gyvena gyvunu organizmuose. O erke uzsikrecia tais virusais ir tada gali tuos virusus pernesti zmogui. O kol pati erke sveika, tai ji liuks gyvunelis.

Tad deretu kitaip iskelti klausima:

Kas gi uzkrete tas musu erkutes? Kas per niekadejas isrado sita virusa kuris taip puola erkes? Kodel anksciau erkes gyveno kaip uodai, sveikos ir ligu nepernesinejo, o dabar atsirado virusas ir uzpuole erkes?

I siuos ir panasius klausimus pabandysiu ieskoti atsakymo kituose laiskuose...

Laimis Zmuida
Yra tik vienas Dievas ir jis yra visur :)
Uosis
Posts: 1564
Joined: Sun 12 22, 2002, 13:34

Post by Uosis »

Dar vienas Laimio laiškas apie erkutes iš elekroninio pašto konferencijos [email protected], prie kurios galite prisijungti ir jūs, parašę laišką adresu [email protected]


Laimis rašo:

Praeituose laiskuose jau issiaiskinom kur gyvena virusas, kada jis atsirado, kaip paplites ir kitus faktus.

Dabar pamastykime apie galimybe apsisaugoti nuo sio viruso.

1. Virusas gyvena kai kuriu gyvunu kunuose.
2. Virusa pernesa erkes ir dar kazkas (mokslas nezino kas).
3. Uzsikrecia tik silpno imuniteto zmones.

Taigi, atsizvelgiant i siuos aspektus galime nustatyti keleta viruso mazinimo budu.

1.
a) mazinti uzsikretusiu gyvunu skaiciu
b) mazinti gyvuneliu skaiciu, kurie apskritai gali nesioti virusa

2.
a) mazinti erkiu skaiciu
b) mazinti uzsikretusiu erkiu skaiciu
c) mazinti isisiurbimu skaiciu
d) mazinti tu dar nezinomu ligos perneseju skaiciu.

3.
a) didinti zmogaus imuniteta


Paprastai zmonems pateikiami tik 2 variantai: skiepytis ir ziuret, kad neikastu erke.

Is karto galime matyti, kad skiepai yra didele didele nesamone:

1. Skiepai yra tas pats virusas tik mazu kiekiu suleidziamas zmogui. Paskui zmogaus organizmas ismoksta gaminti antikunius ir nebebijo didesnio kiekio kai ikanda erke. Taigi, zmogui suleidziama ta pati liga tik mazom dozem. Kadangi mazos dozes, tai mokslininkai arba patys nepastebi, kad skiepai kenkia arba nuslepia sita fakta nuo visuomenes.

2. Skiepais stiprinama tik viena imuniteto dalis - t.y. atsparumas vienam vieninteliam virusui. Ar jums nepanasu cia i standartiniu vaistu efekta? Vaistai juk ligos nepanaikina. Jie perkelia liga i kita vieta arba pavercia ja kita liga. Jei gydom pvz. kepenis, tai liga atsiranda visai kitur ir vel kreipiames i gydytoja tik jau su kitu organu. Priedo reikia pamineti vaistu salutini poveiki. Dabar jau pradedama apie ji kalbeti. Taigi, vaistai ne tik kad neisgydo ligos, o gali sukelti dar ir nauju ligu, t.y. sukelti pasalini poveiki.

Vaistais tikime, nes jie laikina iliuzija suteikia, kad pasveikote. Siandien liga sumazejo, as jos nematau, taigi "pasveikau". Bet po kurio laiko vel susergame, nes vaistais juk ligos nepasalinam, o tik perkeliam i kita kuno vieta arba paverciame kita liga. Reikia salinti ne vaistais, reikia salinti ligos priezasti. Tai visi gerai zinom, nors kartais vistiek tikim vaistais.

Taip yra ir su skiepais. Jie padeda igyti imuniteta nuo erkinio encefalito viruso. Bet ka jie daro su likusia imuniteto sistema?

Man atrodo, kad cia lygiai tas pats kaip ir su vaistais. Gydomas vienas dalykas, o liga islenda per visai kitur. Taigi, pasiskiepines zmogus saugus nuo erkinio encefalito viruso, bet eina is karto pas daktarus, nes skiepai sukele kokia nors kita liga.

Medikai greiciausiai apie tai nezino. Nes jie apskritai mazai zino apie erkini encefalito virusa (nezino nei visu sukeleju, nei visu apsikretimo budu) ir dar priedo tiki, kad vaistas gali isgydyti zmogu. Medikai ziuri labai siaurai: va, paskiepinom, ir jau sita liga nesirgsi. O ar kas tiria koki pasalini poveiki suteikia skiepai. Niekas nesigilina.

3. Norint, kad zmogus butu sveikas, t.y. cielas, reikia stiprinti visa imunine sistema, o ne tik jos dalelyte. Sustiprinus tik dalelyte, kaip skiepu atveju, zmogus nebus visiskai sveikas. Skiepai gali buti tik daline iseitis. Siuo metu nematom ligos, tai reiskia jos nera, nesvarbu, kad rytoj ji bus.

Kodel medikai nekalba apie visos imunines sistemos stiprinima? Nes tai yra labai sudetingas dalykas. O skiepai yra labai paprasta - suleidai, laikinai padeda, bet problemos nepanaikina, o gal netgi daugiau problemu sukelia.

4. 15 procentu sodininku perserga uzslepta ligos forma. Kas tai yra? Medikai sako, kad tai ta pati liga, tik maza doze. Zmogus jos nepastebi. Tai gal tada ji ir nera kenksminga? Taciau medikai sako: "ne, zmogus nepastebi, taciau is tikruju jo imunine sistema susilpneja ir jis varsto dazniau mediku duris." Kitaip sakant, sirgti net ir sita uzslepta ligos forma yra blogis. Tu nepastebi, bet tau vistiek yra blogai. Tu dazniau vaikstai pas medikus del silpnos imuniteto bukles.

Taciau kaip galima nematyti cia analogiju su skiepais? Skiepai yra maza doze ligos. Uzslepta ligos forma irgi yra maza doze ligos. Tai kodel medikai sako, kad skiepai yra geris, o uzslepta forma yra blogis?

Ar cia jums nekyla jokiu klausimu?

Taigi, skiepus truputi panagrinejom, dabar imkimes antros "apgaules", kuri pasakojama zmonems. Antroji apgaule yra tokia: "saugokites erkes ikandimo".

1. Kaip jau minejau praeitam laiske, tai Lietuvoj suserga encefalitu per metus apie 200 zmoniu. Is ju puse uzsikrecia erkei isisiurbus, o puse...medikai nezino del ko. Kodel viskas suverciama toms erkems ir kodel dalis tiesos nutylima? Esme tame, kad mokslininkai erkinio encefalito dar nera istyre iki galo ir nesupranta iki galo ir apkaltinti vien erkes nera iseitis. Tai yra tik dalis tiesos. O visa tiesa zmonems nepasakoma.

2. medikai ir patys tiksliai nezino kaip plinta virusas. vieni sako, kad erke turi siurbtis 15 valandu ir tik tada gali pradeti perdavinet virusa. Kiti sako, kad uztenka tik isisiurbti erkei ir viskas. Pvz. jei tepsite spiritu ar aliejumi dar neistraukta erke, tai ji gali apsivemti pritrukus oro ir jus uzsikresite. Tai kur dingsta tos 15 valandu siurbimo? Tretieji sako, kad isvis nereikia erkei siurbtis. Uztenka jai tiesiog paropoti jusu kunu. Ketvirtieji sako, kad virusas gali pereiti ir per odos plysius, taigi reikia saugotis sutraiskytos erkes skyscio.

taip pat medikai nezino kaip reikia teisingai isimti erke. Vieni sako, kad reikia uzkisti adata uz galvutes, kiti sako, kad reikia jokiu budu jos nesukti, o reikia suimti pincetu ir staigiu judesiu traukti. Tretieji sako, kad jokiu budu negalima kisti adatos ar staigiai traukti, nes tokiu atveju kune gali pasilikti erkes galva - butinai reikia issukti erke pries laikrodzio rodykle.

Pridekite dar ir tai, kad medikai nezino kas sukelia puse ligos atveju ir gausis visai makalyne.

Ir po viso sito jus dar galite tiketi medikais? Tikite teiginiu: "saugokites erkes ir jus aplenks encefalitas"? Juk medikai ir patys nezino is kur atsiranda tas virusas. Ta prasme nezino visu atveju ir patys matom, kad nesutaria kaip jis atsiranda.

3. Nors viruso nustatymas kiek as isivaizduoju yra gana tikslus dalykas. Paima virusa ir paziuri kiek ten jis turi "kojyciu" ir "akyciu" ir istiria ir pasako: "jus sergate encefalitu".

Bet kam teko guleti ligonineje, tai gal prisimenat, kad is karto medikams nepavyksta nustatyti ligos saltinio. Pirmiausia yra tiriamasis laikotarpis. Ilgai tiriama kokia liga jus sergate. Paskui paskelbiami itarimai. Vienas gydytojas sako, kad jus sergate viena liga, kitas kad sergate kita liga. Tada tas pirmasis gydytojas sako, kad galbut jus sergate abiem ligom. Juk gali zmogus is karto du virusus nesiotis?

Na, man taip buvo praktikoje. Medikai gincyjosi net prie manes.

Prie ko as lenkiu? Na, kad medikai ir patys nelabai zino kas tai yra encefalitas. Be to, tik jie gali pasakyti: "jums encefalitas" ir viskas. Jus to niekaip negalite patikrinti. Simptomai buna panasus ivairiu virusu. Kad tai encefalitas, tai galima pasakyti ne pagal simptomus, o tik pagal konkrecius laboratorinius tyrimus. O tyrimus gali atlikti tik medikai. Ir tik jie gali pasakyti, kad sergate ar nesergate. Bet ar jus isitikine, kad medikai nustate butent sita liga? Gal jie nerado ligos, o reikia uzrasyti, nes biudzetas spaudzia, va ir suvercia liga erkems. Vistiek juk vaistu nera, gydymas ligos nevyksta. Koks skirtumas? Juk gydysim tik simptomus. Niekas patikrinti negali ar erke ten ar ne erke. O jei daugiau uzregistruosim erkes atveju, tai zmones daugiau skiepu nupirks. :)
---------------------
Is viso sito kas pasakyta, tai man rodos neverta tiketi sukurtu mitu, kad nuo erkinio encefalito jus galite apsisaugoti "skiepais ir saugodamiesi erkiu ikandimu".

Nors medikai taip teigia, bet sitie teiginiai yra abejotinos vertes.

kituose laiskuose panagrinesime kitus - nutyletuosius apsaugos nuo erkinio encefalito viruso budus.

laimis zmuida
Yra tik vienas Dievas ir jis yra visur :)
samy
Posts: 13
Joined: Wed 08 23, 2006, 22:44
Location: Vilnius

Post by samy »

o as vistiek erkiu bijau :)
armax
Posts: 14
Joined: Mon 09 18, 2006, 16:26
Location: Klaipeda

ERKIŲ INVAZIJA

Post by armax »

Pabraidžiau po numatomus sodybos plotus ir kaip aš pakraupau kai ant kelniu atradau 12 erkiu zmona panasiai o braidziau kokiuose 5 aruose ir zole ten zema , tai manau jei per 15 min galima pasigauti 12 erkiu ti kiek ju ten gyvena aplamai, keliu nauja tema FORUME / Gyvunai / Erkės, erkutės , visi kas ką nors žinote apie erkes jų gamtinius priešus ir necheminius naikinimo būdus praneškite , manau kad visiems tai labai aktuali informacija nes vien tik minties galia jų populiacijos nesumažinsime. Juk ir vaikai po pievas laksto.
Maksimas
Dobė
Posts: 675
Joined: Mon 09 26, 2005, 8:58
Location: Vilnius

Post by Dobė »

:shock: a rimtai Grabavojus jau pasodintas? gi šitokis "tselytelius" buvo :roll: o Megre minčių jėga suabejočiau ... ot jeigu Anastasija praskanuotų ...
ką tuščiai pliurpt, viskas jau seniai aišku - kiekvienas gyvūnas reikalingas, bet kai kišamės į gamtą, tai srebiam to įsikišimo pasekmes ir pavienėm priemonėm nieko nepadarysim, reikia žiūrėti į visumą, nesikišti, nenaikinti, neteršti - tada pamažu atsistatys gamtos bioįvairovė ir pusiausvyra. kol kas nepanašu, kad sparčiai einama ta linkme, bet tikėkime ir prisidėkime prie to...
o inkilai visada gerai - ar akarifagams ar varnėnams... ir krūmai, bruzgynai paukštukams patinka, tad ir juos sodinkime gausiai :D
loreta
Posts: 711
Joined: Thu 10 20, 2005, 2:40
Location: ant kalno

Post by loreta »

Dėl V.Megre, please, don't kill the messenger!
Jeigu Megre nedemonstruoja, ką išmoko, tai nereiškia, kad jis neturi vidinės jėgos.
Beje, mūsų inkilą šiemet radau "praplatintą". Voverytės padirbėjo!:)
Jeigu teko girdėti apie Ivanovą, tai jis irgi buvo "tselytelius", pirmiausia, save pagydęs, o paskui kitiems kelią nušvietė, grūdinimosi šaltu vandeniu metodu ir susilaikymu nuo maisto ir vandens. Ivanovą žiauriai kankino, leido vaistus, laikė atskyrę nuo gamtos, kurios neatskiriama dalimi jis save laikė. Žodžiu, darė įvairiausius bandymus su tuo nuostabiu žmogumi, ką norėjo padaryti ir su Anastasija, ir daugeliu kitų, mums net nežinomų žmonių.
jasmin
Posts: 653
Joined: Thu 05 22, 2003, 17:17

Post by jasmin »

Dobė
Posts: 675
Joined: Mon 09 26, 2005, 8:58
Location: Vilnius

Post by Dobė »

"Bet grįžkime prie erkių.
Dobe, aš labai norėčiau pasižiūrėti, į inkilą, kurį Tu sumeistrautum akarifagams :)))
Nes akarifagai yra ne paukščiai, o erkės. Plėšrios (arba parazitinės) erkės, kurios maitinasi voratinklinėmis erkėmis, lervomis arba jų kiaušiniais..."

:oops: tikrai? o aš maniau, kad jos yra paukščiai :mrgreen: nepasigilinau...

"Bet čia ne taip svarbu, čia smulkmenos. Svarbiausia yra bla-bla apie "dvasinį tobulėjimą" :)"

ne bla-bla, apie dvasinį tobulėjimą paprastai viešai nešnekama. pastebėjau paradoksą - šnekėdamas apie savo ar kieno kito tobulėjimą, faktiškai degraduoji - taigi, tobulėjimas - intymus dalykas, "sugubo lichnoje delo", jo ir sąmoningai fiksuoti turbūt nereikėtų. krūmus, medžius sodint, rūpintis sveika gyvensena ar buitimi nėra tobulumo ar tobulėjimo požymis, o ir pats tobulumas - slidi sąvoka. kas tai yra :roll: o mintimis apie sveikatą, sveiką gyvenseną, gerais patarimais dėl nuotaikos ar darbingumo palaikymo visada galima pasidalinti :)

"Einu nusipirksiu kibirą. Nuo rytojaus seksiu Porfijaus Ivanovo "mokymu". Kibiras šalto vandens ryte, kibiras vakare...
"Dioševo i serdito" :)))[/color][/quote]

:wink: nei tu pirksi, nei ką - turbūt tingėsi :P o aš tai iš tikrųjų nusipirkau kibirą, kai perskaičiau jo "Detka" ir nesigailiu. stengiuosi neapsileist, jei ne du , tai bent vieną kartą apsipilu - iš ryto. man tikrai labai padėjo - išsivadavau nuo visų kosulių ir slogų. ir ligų baimės padėjo atsikratyti. matyt man tokio Ivanovo reikėjo. aisku, sužavėjo jo asmenybė, skaičiau bioagrafiją, kelis veikalus - labai filosofiški, kalba įdomi, tokia ukrainietiška "užkoduota". sakyčiau "deševo i nadežno" yra net jo pasekėjo Zolotariovo knygelė "Nadežnyj putj k zdorovju" :D

ei vilko galva, sveika :lol: smagu tave ir vėl matyti :mrgreen:
Post Reply