Apie bites

Apie gyvūnus, kurie gyvena Giminės sodybose.
Gyvūnai, kurie rūpinasi Žmogumi ir aplinka

Moderator: Visi tvarkytojai

Post Reply
valdas
Posts: 57
Joined: Mon 02 24, 2003, 16:22

Apie bites

Post by valdas »

Nežinau ar dar kas nors bandė Lietuvoje ar kur pasaulyje pasigaminti avilį pagal V.Megre aprašymą. Aš bandžiau prieš 2 metus. Tiesa sakant aprašymas aiškus tik skaitant. Kada pradedi gaminti, pasidaro viskas labai neaišku. Dariau iš medžiagų buvusiu po ranka. Neturėjau 6cm storio lapuočių lentų, todėl panaudojau plonesnes. Sukaliau vidinį avilį pagal nurodytus išmatavimus iš 2 cm storio obliuotų drebulinių lentų, viršų iš tokio pat storio beržinių lentų. Į tarpą tarp jų dėjau 2 cm storio putoplasto plokštes (apšiltinimas), jų šiluminė varža didesnė už medžio, be to šiek tiek palengvėja avilys (gatavas svėrė apie 100kg). Iš aprašymo nelabai supratau kaip tą avilį pastatyti,- horizontaliai ar vertikaliai, padariau horizontaliai. Dureles padariau iš abiejų galų, jei kurių nenori, gali nedarinėti.
Pabaigiau gaminti ir pastačiau tą pačią dieną kai į spietinį aviliuką atskrido bitės. Iš aviliuko perkelti į naujajį namą didelės bėdos nebuvo. Per kelis vasaros mėnesius bitės nusimezgė 6 korius. Stengiausi nesikišti į jų gyvenimą, tik retkarčiais pasižiūrėdavau, kaip joms sekasi. Į darbą skraidė puikiai, atrodė, prisineš sau daug medaus. Bet ... Po pirmų rudens šalnų radau jas išmirusias, o koriuose nebuvo nei lašo meaus, arba jo buvo labai labai mažai. Pasidarė įdomu, kodėl tokia stipri šeima, taip gerai dirbusi per vasarą staiga išmirė? Išvados: 1. Nuo erkių (beveik visos išmirusios bitės buvo erkėtos; 2. Nuo maisto trūkumo (gal tą medų išnešė bitės vagilės, nes pagal aprašymą padarytos lakos ryškiai per didelės, ir rudenį jas apsaugoti šeima nesugebėjo); 3. Nuo šalčio (nes bičių pasiūti koriai teužėmė gal kokį ketvirtadalį avilio).
Praeitą vasarą, kad ir kiek laukiau, joks bičių spiečius neapsigyveno. manau, kad prie to avilio turėtų bųti dar ir didelė bitininkavimo su juo instrukcija. Nelabai jis patogus nei bitininkui, nei bitėms. Nežinau, ar čia Anastasija kažko nenumatė, ar Vladimiras ko nedasakė, bet mano patirtis manes nenudžiugino. Be to ir durelių užtaisymo medžiaga bitės nesuprato... jos ją tiesiog sugraužė. Gal kas turit kitokią patirtį?
kosmeja
Posts: 111
Joined: Tue 10 01, 2002, 16:08
Location: Vilnius

Post by kosmeja »

Manau, kad būtent nuo erkių Tavo bitutės numirė... Pažiūrėjau porą tinklapių apie bites ir ten radau šiek tiek informacijos apie bičių ligas. Čia kalbama apie varozę (ją sukelia erkės):

http://bitininkas.tripod.com/Tekstai/Biciu-ligos1.htm

Aš pati dar neauginau bičių, tačiau labai noriu :)

O gal galėtum pasakyti, kai iš smalsumo buvai atidaręs avilį, ar bent viena bitelė Tau igėlė? Ir apskritai, ar jos Tave (šeimininką) gėlė?

Ir dar vienas klausimas. Kaip supratau, tai tos bitės pačios pas Tave atskrido? Kokiu būdu jas prisiviliojai? :)
Irena-irocka
Posts: 460
Joined: Thu 02 27, 2003, 14:50
Location: Vilnius

Post by Irena-irocka »

Kadangi esu truputeli susidurusi praktikoje su biciu auginimu, tai man nuo pat pradziu buvo neaiskus Anastasijos aprasymas.

Mano nuomne tavo bites Valdai mire nuo salcio, nes nuo ligu arba valgio stygiaus jie mirsta per ziema ir ne taip staigiai.

Pagrindine mintis, manau, kuria Anastasija norejo perduoti, kad zmogus kuo maziau kistusi i biciu gyvenima. Standartiniame avilyje, tam, kad isvalyti ant dugno nukritusius nesvarumus, reikia isimti remelius, Anastasijos variante nereiktu liesti vasko ir ardyti biciu kurinius, viskas iskristu savaime. Be to Anastasija sake kaip statyti avili: horizontaliai 20-30 laipsniu kampu.
Bet vel gi, bites augina savo bitutes apatineje avilio dalyje, medu deda virsutineje: kaip paimti medu nesunaikinus lervas (siaip ir lervos yra naudingas zmogui produktas – pradineje stadijoje tai pienelis, kuris biciu priziurimas tampa bitutemis, priklausomai nuo to kuo maitinamos ir i kokio dydzio koriuka idedamos).
Taip pat landos gana dideles, gali ilisti ir peles ir gintis bitutems sunku ivairaus plauko isibroveliu…

Na zodziu yra dar daug klausimu, kuriuos manau galima bus isspresti tik praktiskai kaz ka bandant daryti ir kaip visada viskas turi buti daroma kompleksiskai, keisti ne tik biciu avilio konstrukcija, bet ir ju aplinka…
:D Tegu svajonės pildosi! :D
valdas
Posts: 57
Joined: Mon 02 24, 2003, 16:22

Post by valdas »

Pasigauti bičių spiečių i
Vėl pasikeičiau...
Posts: 542
Joined: Tue 07 08, 2003, 15:24
Location: Kaunas-Vilnius

Post by Vėl pasikeičiau... »

Gal kam reikia bitučių spiečiaus?

Mano mamos pažįstami siūlo bitutes. Sakė jos įsiveisė kamine, o kitas spiečius pastogėje. Klausiau ar ten tikrai bitės, o gal širbės, tai atsakė, jog su koriais ir tikrai bitės. Taip kad, jei kas norite bitučių - pasiimkite prašau. Tam reikia: pažinti tai bitės ar ne, turėti kur pervežti, turėti kuom pervežti ir būti geru žmogum (kad negeltų) :). Bitutės įsisuko kažkur netoli Kauno. Kas susidomėjo rašykite man.
Vėl pasikeičiau...
Posts: 542
Joined: Tue 07 08, 2003, 15:24
Location: Kaunas-Vilnius

Post by Vėl pasikeičiau... »

Šį ketvirtadienį t.y. poryt bitučių savininkai kaip tik važiuotų į savo kaimą, tai galėtų nuvežti žmogų, kuris nori jas susirinkti ir išsivežti. Jei kas susidomėjote arba žinote žmogų, kuris nori bitučių pasiimti, tai prašome skubiai susisiekti su manim. 8 37 385904 Laimis.
sraige
Vartotojas neaktyvus
Posts: 500
Joined: Tue 03 08, 2005, 22:51
Location: Alytus

Post by sraige »

Aš vieną sykį kaime vaiksciojauir tik ziurau didziulis pulkas biciu skrenda,stovėjau kaip stulpas bijojau pakrutet.Buvo baisu,kad nesugeltų .Bet laimei jos nuskrido ir as laimingai pargrįzau namo :mrgreen: ...buvau drąsi,kad nebėgau ar ne?
Uosis
Posts: 1564
Joined: Sun 12 22, 2002, 13:34

Post by Uosis »

Sveiki gyvi! Jūsų dėmesiui siūlau trumpą fotoreportažą apie tai, kaip pasidaryti bičių avilį pagal Anastasijos nupasakotą technologiją. Toks avilys buvo padarytas ir pastatytas Rusijoje besikuriančioje "Kovčeg" ekogyvenvietėje.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Informacijos šaltinis http://info.sotvorenie.kiev.ua/content/ ... heg01.html

Taip pat išsami informacija apie tokio tipo avilius: http://info.sotvorenie.kiev.ua/content/ ... r_log.html
batuotas katinas
Posts: 157
Joined: Mon 01 22, 2007, 17:43

Post by batuotas katinas »

Aišku, kad per šaltas avilys... sakyčiau, kad daugiau inkilas pelėdai.
Dobė
Posts: 675
Joined: Mon 09 26, 2005, 8:58
Location: Vilnius

Post by Dobė »

:wink: a jum by tik supeikti viską - na, aš ne bitininkė, bet skaičiau vieno bitininko straipsnį, kuris išbandė ir tradicinius avilius ir tokias kalades kaip nuotraukoje ir jis, kiek pamenu, mini tokius pastarojo būdo privalumus: pirma, bitės tokiuose aviliuose-kaladėse beveik arba išvis neserga, sustiprėja jų imunitetas, antra, taip gaunamas medus yra nepalyginamai skanesnis ir aromatingesnis už medų, kurį suneša aviliuose-nameliuose gyvenanačios bitės. aišku, jo mažiau, bet kiekgi jo reikia vienai šeimai. dėl šaltumo, nemanau, kad sušaltų, juk lentos tikrai storos, galima tiesiog kelmą išskaptuot, bus kaip natūrali drevė. man pramoninis bitininkavimas neįdomus ir nepatrauklus - panašu į gyvulių fermą. buvau ir atsispausdinusi tą straipsnį, gal kas nors įdės nuorodą, dabar neturiu laiko ieškot. :)
batuotas katinas
Posts: 157
Joined: Mon 01 22, 2007, 17:43

Post by batuotas katinas »

Dobė wrote::wink: a jum by tik supeikti viską - na, aš ne bitininkė, bet skaičiau vieno bitininko straipsnį, kuris išbandė ir tradicinius avilius ir tokias kalades kaip nuotraukoje ir jis, kiek pamenu, mini tokius pastarojo būdo privalumus: pirma, bitės tokiuose aviliuose-kaladėse beveik arba išvis neserga, sustiprėja jų imunitetas, antra, taip gaunamas medus yra nepalyginamai skanesnis ir aromatingesnis už medų, kurį suneša aviliuose-nameliuose gyvenanačios bitės. aišku, jo mažiau, bet kiekgi jo reikia vienai šeimai. dėl šaltumo, nemanau, kad sušaltų, juk lentos tikrai storos, galima tiesiog kelmą išskaptuot, bus kaip natūrali drevė. man pramoninis bitininkavimas neįdomus ir nepatrauklus - panašu į gyvulių fermą. buvau ir atsispausdinusi tą straipsnį, gal kas nors įdės nuorodą, dabar neturiu laiko ieškot. :)
Straipniais mūsų neįtikinsit. Nesam mes tokie trumparegiai...
Nesat bitininkė, o patarimus duodat... Drąsu sakyčiau taip elgtis. Ir kolega briedis kažko tik prie manęs randa reikalą kabinėtis. Keista. Labai keista??? Ko jis čia nepareiškia savo nuomonės?

Dadano tipo aviliuose laikant bites kuo natūraliau, jos tikrai nesušals, o medus bus taip pat aromatingesnis. Nemanau, kad reikia išradinėt dviračius. Tik tada gal iš avilio tepaimsim kokį litrą ar du. Jei tiek užtenka?.. Reikalas nuostolingas, bet medus užtai TIKRAS.
batuotas katinas
Posts: 157
Joined: Mon 01 22, 2007, 17:43

Post by batuotas katinas »

sraige wrote:Aš vieną sykį kaime vaiksciojauir tik ziurau didziulis pulkas biciu skrenda,stovėjau kaip stulpas bijojau pakrutet.Buvo baisu,kad nesugeltų .Bet laimei jos nuskrido ir as laimingai pargrįzau namo :mrgreen: ...buvau drąsi,kad nebėgau ar ne?
Spiečiai nekanda. Galėjot drąsiai šutinti į priekį. Aš tai fotkinčiau ir fotkinčiau :lol: Sakyčiau, jog jums labai pasisekė.
briedis
Posts: 134
Joined: Fri 01 06, 2006, 2:03

Post by briedis »

Nu ką gi, pareikšiu ir aš savo nuomonę, jei taip reikia. Šis avilys nėra nei labai geras, nei labai blogas. Bitėms geresnis už Dadano, o bitininkui- blogesnis. Kad šaltas- tiesa. Bet tik todėl, kad stovi beveik horizontaliai. Jei stovėtų vertikaliai, kaip medžio drevė, ir būtų gerai apšiltintas iš viršaus- šilumos užtektų. Bitėms šaltis nėra toks baisus, kaip atrodo. Gerai izoliuotą erdvę jos apsišildo. Sveikos šeimos puikiai peržiemoja drevėse. O štai neapšildytame Dadano avilyje neperžiemotų. Kodėl? Todėl, kad sveikos šeimos žiemojančių bičių kamuolys yra maždaug 30 cm skersmens, o Dadano rėmas- 435 mm. Geriau žiemoja varšaviniuose aviliuose, kurių rėmelis 300 mm. Idealu, kai bitės užima visą erdvę horizontaliai, tuomet gerai sugeba apšildyt lizdą. Vertikaliai visiškai nesvarbu, šiluma juk kyla į viršų. Taigi, jeigu šis avilys yra būtų maždaug 30 cm vidinio diametro ir stovėtų vertkaliai- būtų labai geras avilys bitėms. Aišku, bitininkaut jame nepatogu, laužydamas korius bitininkas pridarys daug žalos. Na, bet senovėj ir pas mus taip bitininkavo. Kitas trūkumas- motinėlė nededa kiaušinėlių į senas akutes. O seniausios jos bus viršutinėje dalyje. Rėminiuose aviliuose korius lengva pakeisti, o šitam neįmanoma. Gamtoj tas reikalas sprendžiamas paprastai- lizdas plečiamas iš viršaus į apačia, ir kai nelieka vietos, bitės jį apleidžia. Tada drevę išvalo vaško kandys ir čia vėl gali apsigyventi spiečius. Toks avilys- tai paprasta drevė ir jokio išradimo aš čia nematau. Natūrali bitininkystė savo malonumui, ne dėl naudos. Beje, tokiame avilyje bitės iš tikrųjų mažiau pažeidžiamos erkučių Varoa jacobsoni. Skandinavai jau seniai tą pastebėjo ir sėkmingai naudoja bedugnius avilius. Pas mus jie nelabai pasiteisina, mat bitėms drėgmė pavojingesnė už šaltį, o žiemos Lietuvoj dažnai drėgnos.
Medaus skonis ir kokybė priklauso nuo augalų, iš kurių jis surinktas ir bičių rasės (kiekviena rasė ten prideda savų fermentų, aukščiausias diastazės skaičius yra medaus, pagaminto Vidurio Rusijos pilkųjų bičių, tų pačių, kur pas mus kadaise gyveno), bet visiškai nepriklauso nuo avilio tipo.
Išvada būtų tokia: šis avilys netinkamas bitinikauti taip, kaip bitininkaujama dabar. Tai yra, dėl naudos. Bet kaip bičių gyvenamoji vieta visai neblogas. Kai mane dar visai mažą močiutė mokė bitininkaut, sakė: medaus nežiūrėk, medus ne turtas; bičių turtas- perai, žiūrėk, kad jų būtų daug, ir tada bitininkaut seksis.
briedis
Posts: 134
Joined: Fri 01 06, 2006, 2:03

Post by briedis »

Skrendantis spiečius tikrai negelia, gali sutūpti kad ir ant galvos. Bet kartą sėmiau spiečių visiškai nepasiruošęs, be sietelio ir be dūminės, tai gavau gerai.
Dobė
Posts: 675
Joined: Mon 09 26, 2005, 8:58
Location: Vilnius

Post by Dobė »

batuotas katinas wrote:
Straipniais mūsų neįtikinsit. Nesam mes tokie trumparegiai...
Nesat bitininkė, o patarimus duodat... Drąsu sakyčiau taip elgtis.
nedaviau aš jokių patarimų, tik persakiau, kito žmogaus patirtį, aprašytą straipsnyje - įtikinti neturiu tikslo, tiesiog tamsta labai norite čia visiems "sektantams" kaip jūs netiesiogiai įvardinote, oponuoti :mrgreen:

o dėl bičių aš nebūčiau tokia tikra, kad GM augalų žiedadulkės joms nekenkia, kad pavojus tik tame, kad jos jas perneša. juk moksliškai įrodyta, kad modifikuotos DNR pernaša gali įvykti žmogaus burnoje, ir net žarnyne, tai galima daryti prielaidą, kad tokia DNR gali prasiskverbti ir į bičių organizmą su neprognozuojamom pasekmėm. man atrodo, kad jūs labai pasikliaujate oficialiai skelbiamais faktais, o mano nuomone reikėtų atsargiau žiūrėti į visokias manipuliacijas su gamta :)
glesum
Posts: 954
Joined: Tue 02 18, 2003, 13:14
Location: Kaimas
Contact:

Post by glesum »

Na, kiek esu spiečių pagavus, nepamenu, kad kuri būtų įkirtus, net kai vieną kartą bandė leistis "ant galvos" :)

Ačiū briedžiui už info.
O dėl kelminių avilių, tai esu rašius lyginamajį darbą, apie bitininkavimą ir išvados tokios pačios :)

Apskritai, mes mėgstame daryti gyvūnus panašius į save - mes į daugiabučius, į fabrikus, į maksimas, ir bičių tokių norim... kultura formuoja papročius ir požiūrį.

O man bitės šventos :) Va.
Skristina
Posts: 1
Joined: Mon 07 02, 2012, 22:42

Re: Apie bites

Post by Skristina »

Sveiki, perskaičiau vieną straipsnį, kuris mane labai suglumino, tad pradėjau šiek tiek domėtis bitėmis. Straipsnyje rašoma kaip būtų siaubinga jeigu jos išnyktų. Jei įdomu, paskaitykite čia: http://zinom.lt/jeigu-isnyktu-bites/. Gal kils minčių apie šį straipsnį. Miela ir malonu skaityti kaip žmonės čia rūpinasi bitėmis. :)
Egidijus
Posts: 116
Joined: Mon 11 08, 2004, 19:40
Location: Kaunas
Contact:

Re: Apie bites

Post by Egidijus »

Sveiki,
neseniai pamačiau naują dokumentinį filmą "Natural beekeeping".
Labai patiko kaip nieko apie bites neišmanančiam :) Ypač kaip išiminėjo medų visai be apsaugų nes bičių nebuvo tuose koriuose.
Kai kurie dalykai gal ir nelabai pritaikomi Lietuvos sąlygom (kaip kad atviri dugnai, kaip čia kažkas rašė), bet patiko pats požiūris ir bandymas spręsti kad ir bitėms ir žmogui būtu gerai.

O čia to filmo puslapis: http://naturalbeekeeping.tv/
Post Reply