Apie vorus

Apie gyvūnus, kurie gyvena Giminės sodybose.
Gyvūnai, kurie rūpinasi Žmogumi ir aplinka

Moderator: Visi tvarkytojai

Renata
Posts: 264
Joined: Tue 01 14, 2003, 10:40
Location: Vilnius
Contact:

Apie vorus

Post by Renata »

Nemažai temų skiriame naminiams ar beveik prijaukintiems gyvunėliams. Noriu pakalbėti apie vorus. Tuos nuolat iš namų ujamus padarus, kurių "darbo įrankiai" kelia šeimininkėms nepasitenkinimą, ant jų burnoja miškuose grybautojai - uogautojai, nuo veido vualius braukdami. O ir šiaip neretas prasitaria jų nemėgstąs...
Šimet mano namuose keli vorai (tiksliau - vorytės) gyvena neliečiamų "sugyventinių" teisėmis. Jie mane nuo uodų - mašalų ir kitokių nepageidaujamų asmenų saugo. Įsikūrė siauruose langeliuose, kurie dieną mažiau, naktį - labiau - atidaryti. Man gerai - ramiai miegu, nieks apie ausis nezyzia, joms gerai - pilvukai užganėdinti. Gal kam "vaizdzialis" nepatinka, gadina gaspadinės reputaciją :wink: , nekreipiu dėmesio arba paaiškinu reikalo esmę.
Beje, labai sukalbamos tos mano kvartirantės pasirodė. Reikėjo rasti kompromisą: kad langelį būtų galima varstyt ir kad jų tinklai nenukentėtų. Po poros neišvengiamų katastrofų kapitaliniai lynai tvirtinami prie nejudinamų lango dalių, o aš stengiuosi raizginio ranka neužkabint, nenutraukt.
Ne veltui prietaras yra, kad vorų traiškyt negalima, esą jie laimę į namus neša. Juk visai nesunku tą vorą tiesiog išpurtyti pro langą, jei "ne sezonas" ir tinklai namuose nepageidaujami.
Pasidalinkite įspūdžiais, jei ir jūs su kokiu "nenaminiu" gyvunėliu draugystės paktą pasirašėte :lol:
Gluosnė
Posts: 513
Joined: Thu 04 24, 2003, 13:26
Location: Kaunas/
Contact:

Post by Gluosnė »

Oi, vorus myliu :)
Sode, lauko tolete gyveno visa vasara milziniskas kryziuotis.. O jau tinklas kokis buvo.. Ir stebet man ji patiko.. Zodziu, tupi..ir groziesi :D
Bet su broliene del to istisai baremes.. nes jai arachnofobija.. Kai tik reikedavo eiti i toleta ji klydavo, kad as esu prakeikta biologe, nenormali ir t.t. :mrgreen: Kas mane baisiai linksmino.. Turedavau nuvaryti vora i kampa, kad panele apsilankytu jo rezidencijoj :D
Vėl pasikeičiau...
Posts: 542
Joined: Tue 07 08, 2003, 15:24
Location: Kaunas-Vilnius

Post by Vėl pasikeičiau... »

Discovery čia ant dienų rodė filmuką apie vorus. Oi kaip fainai parodė. :roll:

Parodė pagreitintai kaip jie mezga savo tinklus. Pasirodo iš pradžių numezga karkasą, paskui surenkdamas tą karkasą, vietoj jo aplibdo lipniu mezgalu prie kurio prilimpa viskas kas skrenda pro šalį. Savo voratinklį vorai pina kasdien. Voratinkliui nupinti jems prireikia valandos. Todėl po nakties atsikėlę randame daug naujų voratinklių.

Image
Pusė šio voratinklio karkaso jau paversta į lipnią gaudyklę.

Voratinklį vorai pina nebelenkaip. T.y. ten kur musės skrenda dažniausiai, tą vietą vora įsidėmi ir kitą dieną tą voratinklio vietą sustiprina, o savo centrinę voratinklio dalį patraukia į šoną.

Dar labai įdomūs pas kai kuriuos vorus akių mechanizmai. Akys nejuda. Atrodo, jog vorai nejudina akių ir nieko nemato. Tačiau pasirodo, jog jie ne akis judina, o akių dugną. Išoriškai nesimato, jog akys juda. Jos juda iš vidaus ir siekia mikroskopo galimybes.

Kitas įdomus faktas yra tai, kad vorai labai gerai orientuojasi. Jei nuo vieno augalo lapo, voras pamato savo auką sėdint ant gretimo augalo lapo, tai jis apsisuka ir nukeliauja pusmetri savo augalu iki žemės, nueina iki kito augalo ir užlipa pusmetrį į jį, kaip tik už nugaros tai aukai, kurią buvo nusižiūrėjęs labai seniai. Gal poros minučių jam reikia nuropoti tą atstumą.

O įdomiausia, tai man buvo sužinoti, jog nieko stipresnio už voratinklį mokslininkams nepavyksta padaryti. Netgi atkartoti voratinklio siūlą mokslininkai yra bejėgiai ir kaip išsireiškė laidos kūrėjai "nėra žinoma, kaip voro laikų skystimas pavirsta kietu dariniu". Žodžiu voro paslaptis mokslui neperkandama ir jei žmogus išmoktų daryti voratinklius, tai būtų išrasta medžiaga daug atsparesnė ir tvirtesnė už visus metalus.

Kol kas voro mįslė nėra įminta.
Žvaigždukas
Posts: 378
Joined: Tue 02 18, 2003, 23:13

Post by Žvaigždukas »

Man irgi patinka vorai ir voriukai :) Nepergyvenu, jei kur namie palubėj nusipina voratinklį, nes jei nuimsi tą voratinklį, vorelis kitą susisuks toje pačioje vietoje :) Tačiau, jei jie perdaug pradeda tų voratinklių namie suktis? Ką tada daryt? Ar irgi bandyt tartis žodžiu? Va, Renata rašo, kad ji su vorais suprato vieni kitus. O kaip kitiems sekasi? Pasipasakokite :)
Žvaigždukas
Posts: 378
Joined: Tue 02 18, 2003, 23:13

Re: Apie vorus

Post by Žvaigždukas »

Renata wrote: ant jų burnoja miškuose grybautojai - uogautojai, nuo veido vualius braukdami.
:lol: :lol:
J

Post by J »

Na ir kur man dėti savo aranchofobiją? Protu suvokiu, kad tai "mieli" Dievo padarėliai, bet kažkas mane purto nuo jų. :oops:
Guodžiuosi tik vienu, kad man tikrai labai patinka pelytės. Kartą, kai buvau dar paauglė, mūsų katė parsinešė gyvą pelę. Atėmiau ją iš katės, kad pasigrožėčiau. Pelė mano gerų ketinimų nesuprato ir labai nuoširdžiai įsikabino į mano ranką.
Supykau ir atidaviau ją katei. :roll:
O su vorais susitarti neįstengiu. Gal žinote kokį gerą receptą?
Tik nelabai drąstišką! :lol:
Kipshas
Posts: 788
Joined: Mon 06 23, 2003, 9:39

Post by Kipshas »

o tu neimk situ didziuju voru
imk maziuka greita ir sokinejanti - tik atsargiai imk kad nesutraiskytum :)))
Buvau as angelelis, ka gi man daryt
Be sparnu likau
J

Post by J »

Šitų mažūjų jau nebebijau. Išaugau iš tos baimės.
Bet va didieji... :lol: :oops: :shock:
Žvaigždukas
Posts: 378
Joined: Tue 02 18, 2003, 23:13

Post by Žvaigždukas »

Tai, kad tie didieji vorai tokio pat gerumo kaip ir mažieji :)
sraige
Vartotojas neaktyvus
Posts: 500
Joined: Tue 03 08, 2005, 22:51
Location: Alytus

Post by sraige »

Jonė.S wrote:Šitų mažūjų jau nebebijau. Išaugau iš tos baimės.
Bet va didieji... :lol: :oops: :shock:
Tu bijai ne vorų, na ko bijot tų mažų mielų padarėlių :lol: , bet kažko kito, ką sombolizuoja tau voras.
J

Post by J »

Žinau, kad ir maži ir dideli vorai lygiai tokie pat geri. :oops:
Tikrai būtų labai smalsu sužinoti ko gi aš bijau ir ką gi simbolizuoja man voras.
Gal turit minčių, kaip tai padaryti?
:?: :lol: :roll:
J

Post by J »

Manau, kad tai ne nuo amžiaus priklauso. Jei jau bijai, tai nuo gimimo...
J

Post by J »

Klykt neklykia, bet ir smalsiai pirščiuku netyrinėja.
Žinau, nes mano dukra taip pat bijo vorų. Tik ji kol kas bijo bet kokio dydžio voro. :oops: :lol:
J

Post by J »

Dabar 13 m.
Tik labai puikiai pamenu, kokia ji buvo prieš 10m. Ir save mažą dar menu... :lol:
angeliukas
Posts: 92
Joined: Mon 05 09, 2005, 15:30
Location: Bolzano-Italija...

Post by angeliukas »

:lol: As tai be galo myliu vorus ir visada juos gelbsciu nuo blogo. Jei kur randu kambari tai ismetu i lauka (be abejo jei tai vasara). Kazkada siek tiek bijojau voru, bet greit tos baimes atsikraciau tarusi sau, kad jie visai mieli padareliai :) , o ir aplinkybes privercia nebijoti. Mano buvusi kambarioke labai bijojo voru, tad man beliko tik gelbeti juos nuo jos ketinimu...
Rytė
Posts: 860
Joined: Sat 09 28, 2002, 11:30
Location: Kaunas
Contact:

Post by Rytė »

Nieko taip gyvenime nebijau kaip vorų. Kiek save pamenu, visada bijojau... :shock:

Turbūt tai nepagydoma? :roll:
Kipshas
Posts: 788
Joined: Mon 06 23, 2003, 9:39

Post by Kipshas »

nera ko voru imti, jie to nemegsta, gasdina, ginasi kaip gali :)
Buvau as angelelis, ka gi man daryt
Be sparnu likau
Dobė
Posts: 675
Joined: Mon 09 26, 2005, 8:58
Location: Vilnius

Post by Dobė »

beje, Kipshai, o kur tavo raudonas kostiumas ir trišakis išgaravo :?: :wink:

aš vorų nebijau, pas mus namie, jų visose pakampėse pilna, kaip ir voratink lių :wink: :mrgreen: :mrgreen: kažkada, kai dirbau su studentais, buvau atknisusi jiems tokį straipsnį apie kofeino, marihuanos, LSD ir kokaino berods poveikį vorams - buvo net paveiksliukas įdėtas kaip atrodo voratinklis, "pavaišinus" vorus minėtais kvaišalais :| tie netaisyklingi voratinkliai buvo labai gera iliustracija, tik voriukų gaila, kam kankino :(
Post Reply