Hidro energija

Būstas ir kiti statiniai, jų įrengimas ir statyba

Moderator: Visi tvarkytojai

Post Reply
Laimis
Posts: 1378
Joined: Mon 05 19, 2003, 11:42
Location: Link Ukmergės
Contact:

Hidro energija

Post by Laimis »

Padauža
Parašyta: Šiandien 0:53
-------------------------------------

O man vis iš galvos neišeina hidro variantas... Ir svajoju apie upeliuką sklype.
Kai rūpi kažkas ir klausimas kutena, atsakymas pats ateina.
Užvakar pietavau su vienu verslininku, bendravom apie viską ir apie nieką, ir jis papasakojo, kaip Latvijos verslininkai važinėjo į Sankt Peterburgo Povandeninių laivų gamyklą ir pirko ten (nelegaliai gautas) turbinas povandeniniams laivams. Mažame upelyje įtaisyta užtvankėlė, sukanti vieną turbiną, puikiai aprūpina 20-25 namus.
Ką manote? Tylu, ekologiška, netriukšmauja daugiau nei vandenėlis, nuo užtvankos krisdamas.
---------------------------------------------------------

Laimis

Liuks. Tik aš galvoju, kad reikia čia jau naują temą atidaryti: Hidro energija. :)

Aš buvau prie Ginučių (Ignalinos raj) vandens malūno. Ten pastatyta užtvanka. Ir buvo ratas, kurį suko krentantis vanduo. Vėliau, tobulėjant technikai vietoj to rato buvo įdėta turbina po vandeniu. Manau čia tas pats variantas, kur mini Padauža. Turbiną galima pastatyti ant mažiuko upelio ar negilaus vandens, ten visai nereikia užtvankos, kad aukštai iškelti vandenį. Ratas stovi vertikaliai, o turbina stovi horizontaliai.

Turbina, tai toks sraigtas, kurį suka tekantis vanduo. Turbūt tas Padaužos minėtas verslininkas ima sraigtus iš povandeninių laivų. Ten turėtų būt kokybiški sraigtai. :)

Aišku prieš turbiną ir už jos turi būt įtaisyti apsauginiai mechanizmai - vienas įtaisomas nuo visokių pagalių šakalių, kad turbinos nesugadintų, antras įtaisomas, kad apsaugoti gyvūnėlius ir žuvytes, kad joms turbina nepakenktų. Pirmu atveju tai grotelės, gali būti ir medinės, tokias mačiau Ginučių malūne, o antru atveju, tai gali būti kažkoks sietelis, tinklelis, pro kurį negali praeiti gyvūnėliai.

Padauža, ar tas verslininkas gali ir Lietuvai suorganizuoti kokį vieną sraigtą? :)
Naujas forumas praktikams
http://esu.tiems.kam.esu.lt
Uriel
Posts: 588
Joined: Sun 12 11, 2005, 15:23
Location: Vilnius

Post by Uriel »

Patikslinu: turbinas pirko latviai, ir jos stovi Latvijoje.
Taip, turbinos gamintos povandeniniams laivams, jos pakankamai mažos ir svarbiausia, labai efektyvios.
Ar gali gauti, nežinau, nes aš juk moteris, o čia - vyriška tema :) Nežinojau, ar tai mus sudomins...
Sudomino - klausiu. Manau, jis turi bent jau priėjimą, kaip susisiekti su larviais, o iki pastarųjų ne taip ir toli nuvažiuoti, pasidomėti, "gyvai" pamatyti.
O ir kaina svarbi. Kiek kainuoja perkant vienetą, o kiek jei imti tris ar penkis...
Laimis
Posts: 1378
Joined: Mon 05 19, 2003, 11:42
Location: Link Ukmergės
Contact:

Post by Laimis »

Basta wrote:o jos neturi pasalinio poveikio :roll: ?
Aš tai taip įsivaizduoju, kad pašalinis poveikis yra mažesnis, nei vėjo jėgainių. Jei aplink vėjo jėgaines pastatytume tinklelius, tai tada ten nežūtų paukščiai. Be to, tai oras yra lengvesnė terpė, nei vanduo, tai ten greičiai didesni. O turbina tai yra mažytė. Gal metras ant metro. Tai ji sukdamasi nedaug žalos gali padaryti. Jei bus tinkleliai aplink ją, tai, manau, kad ir žuvytėms nepakenks.

Vienas iš blogiausių dalykų tai, kad ji yra metalinė. Tas metalo gabalas tarsi guli vandenį visą laiką ir paskui aišku po 50 metų jį vėl galima perdirbti. Bet vėlgi naudojami degimo procesai.

Gal dar yra kokių pašalinių poveikių, bet kolkas nesugalvoju..

:)
Naujas forumas praktikams
http://esu.tiems.kam.esu.lt
Laimis
Posts: 1378
Joined: Mon 05 19, 2003, 11:42
Location: Link Ukmergės
Contact:

Post by Laimis »

Nu jo, metalas nėra gerai vandeny. Netgi sakyčiau - blogai. :) Bet jei jau žmogus nori elektros... O elektrai pagaminti neužtenka vien turbinos vandenyje, ten dar visokių daug kenksmingesnių dalykų reikia...Metalas vandenyje palyginus su elektra, tai menkniekis... ;)
Naujas forumas praktikams
http://esu.tiems.kam.esu.lt
Egidijus
Posts: 116
Joined: Mon 11 08, 2004, 19:40
Location: Kaunas
Contact:

Post by Egidijus »

Pagrindinė hidroelektrinių problema yra ta kad jos užtvenkia upelį.

Tai reiškia, kad upelis perskiriamas pusiau. Migruojančios žuvys negali patekti į savo nerštavietes.

Kita problema Lietuvoje - hidroelektrinių savininkai stengiasi išspausti kuo daugiau pelno, todėl pvz vasarą, kai nėra daug vandens jie užtvenkią upelį, kaupią vandenį o po to staigiai nuleidžia - elektros gaminimui. Žemiau tokios elektrinės udūsta žuvys, išnyksta vėžiai.
Tomas.
Posts: 18
Joined: Thu 12 15, 2005, 22:14
Location: Kaunas
Contact:

Post by Tomas. »

Sveiki,
man kazkiek teke susidurti su hidroenergetika. Dariau bakalaurini sia tema ir magistrini darba rasiau apie mazasias hidroelektrines(MHE). Kaip ir dauguma energetikos saltiniu hidro energija, nors ir laikoma ekologiska, taip pat turi pasalini poveiki gamtai (upes tekmes rezimo pakeitimas itakoja floros ir faunos gyvenima). Be to MHE taip lengvai nepastatysi - reikes suderinti kruva gamtosauginiu, energetiniu ir kt popieriu. Ir pagrindinis HE trukumas - jos yra labai brangios (lyginant su toki pat galinguma generuojanciom kitu rusiu elektrinem). Reikia kaip minimum buti pasiturinaciam verslininkui, norint "prastumti" panasu projekta.

Jei vartojimo poreikiai minimalus, vienas is variantu, turint pasoneje upeli, galetu buti savo darbo malunelis su automobiliniu generatoriumi. Busto apsvietimui turetu pakakti - tai pakeistu zvake ar balana :)

Dar vienas nepriklausomos elektros saltinis saules energijos elementai ant namo stogo. Bet tai taip pat investiciju reikalaujantis spendimas, be to ziemos menesiais jo nepakaks.

Tai tiek mano pasvarstimu pirmam kartui :)
Tomas.
Uriel
Posts: 588
Joined: Sun 12 11, 2005, 15:23
Location: Vilnius

Post by Uriel »

Nagi nagi???
Gal galima plačiau apie tuos automobilinius generatorius?
Tai kažkas panašaus kaip prieškario Lietuvos ponai naudojo savo dvarams apšviesti?
Kažką "mutno pomniu" ar tik ne iš Franko Kruko :)
Gal galima smulkiau? Labai prašau :)

Man mintis kilo: jei apsigyventi ruošiuosi prie upelio, ir kol susitvarkys elektros klausimai, per vasarą juk pilnai galima išsisukti pasinaudojus tokiu generatoriumi?. Be to, ir tų automobilinių generatorių visokio galingumo yra. Jei paimti galingo traktoriaus?
Ar aš čia nusikalbu?
Pierre
Posts: 144
Joined: Sun 12 25, 2005, 4:11

Post by Pierre »

Padauža wrote:Man mintis kilo: jei apsigyventi ruošiuosi prie upelio, ir kol susitvarkys elektros klausimai, per vasarą juk pilnai galima išsisukti pasinaudojus tokiu generatoriumi?. Be to, ir tų automobilinių generatorių visokio galingumo yra. Jei paimti galingo traktoriaus?
Ar aš čia nusikalbu?
Ne nenusikalbi.galima ir traktoriaus ir dar keliu dideliu mašinų.Apšvietimui pilnai pakaktų.Įrenbgus akumuliatorių manau galėtu naudoti ir kitoms reikmėms.
Uriel
Posts: 588
Joined: Sun 12 11, 2005, 15:23
Location: Vilnius

Post by Uriel »

Bet kaip tada su srovės išlyginimu?
Vaikystėje prisimenu buvo tokie aparatukai, po televizoriumi pastatyti, kad srovę lygintų, tėvas pamenu sakė, kad nuo šokinėjančios įtampos televizorius gali sudegti.
Kas tokiu atveju naudojama? Juk yra nesudėtingų, bet efektyvių priemonių? Arba paklausiu kitaip, moteriškai: vėl kur galima įsigyti ar nuo kokio įrenginio galima kažką tam pritaikyti?
O gal jo nereikia?
Dabar pabandžiau įsivaizduoti, kaip automobilio akumuliatorius kraunasi:
variklis suka generatorių, kuris krauna akumuliatorių. Sukimas perduodamas dirželio pagalba. Pamenu, kartą nutrūko... Vyrai šlipsą panaudojo. Veikė iki serviso...
Taip kad tą patį vietoje variklio galima panaudoti upelio srovėje įtaisytas mentes, ir per krumpliaračius/diržus perduodamą sukimo mechanizmą.

Jolki!!! Bet juk tai neteršia gamtos!!! Energijos šaltinis kuro nereikalaujantis, upelis teka ramiai ir mentes suka...

Tik įdomu, kiek visko tektų sujungti, kad ir pasišviesti, ir pvz. šaldytuvą pajungti?Ar vieno generatoriaus užtektų keliems akumuliatoriams krauti?

Vyrai! Help plyz ;)
Last edited by Uriel on Sat 01 07, 2006, 2:55, edited 1 time in total.
Pierre
Posts: 144
Joined: Sun 12 25, 2005, 4:11

Post by Pierre »

Taip yra srovės lygintuvai.Labai paprasti prietaisasi.Nors lempoms tai nėra labai būtina.Nuo srovės intensyvumo priklausys tik kaip ryškiai ji švies. Bet vistiek reikėtų naudoti akumuliatoriu, manau tai pats geriausias variantas.
Pierre
Posts: 144
Joined: Sun 12 25, 2005, 4:11

Post by Pierre »

Negaling jų yra pirkti elektro prekių parduotuvėse. Juos naudoja kompiuteriams. Dingus elektrai su kompiuteriu galima dirbti dar iki 15min. tad manau turint generatorių tokio pretaiso tam tikriem poriakiam patenkinti pakaktų.
Tomas.
Posts: 18
Joined: Thu 12 15, 2005, 22:14
Location: Kaunas
Contact:

Post by Tomas. »

As turejau minty minimalistinius poreikius :)
Pierre kalba apie UPS (nepertraukiamos sroves saltiniai), bet ju paskirtis buti i jungtiems i 220V ir tiek pat atiduoti islyginant tinklo nelygumus (ne visi tai daro) ir palaikant itampa kazkiek laiko, kai nutruksta elektros tiekimas. Na zinoma viska galima patobulinti prikisus savo nagucius :)
Is Automobilinio generatoriaus gautume 12V (24V) itampa. Kaip minejau minimaliems poreikiams - apsvietimui nieko daugiau nereikia, taciau, norint jungti saldytuva ar kita buitine technika jau reiktu itampos keitiklio 12V->220V. Tokiu taip pat galima isigyti komiuteriu/elektronikos parduotuvese. Taciau ji renkantis reikia pasiskaiciuoti koki naudosite apkrovima (t.y kiek galios Watais jums reikia). Cia jau reikia derinti 3 dalykus: generatoriaus galingumas, keitiklio galingumas ir apkrovos galingumas. Neteisingai parinkus - bus nuostoliu..
Parenkant keitikli reikia tureti omeni, kad ne visi keitikliai tinka visai buitinei technikai.
Is viso to gaunam, kad norint visus namus su visa technika aprupinti elektra jau nebepakanka paprasto automobilinio generatoriaus. Reikes didesnio agregato, atitinkamai didesnio mentinio rato, tvirtesnio montavimo pagrindo.. galbut teks betonuoti, kelti vandens lygi... o prie sito jau prisideda gamtosaugines ir teisines problemos.
Be to vasara nedideli upeliukai paprastai isdziusta, o ju pikas buna pavasary.
Tomas.
Aurimazas
Posts: 1
Joined: Sun 02 24, 2008, 12:13

Re: Hidro energija

Post by Aurimazas »

Dabar taip išeina - norint prisikonektint prie upelio, neišvengiamai reikia pažeist ekologinę pusiausvyrą. Tai gal tuos automobilinius generatorius perkelt į nedideles vėjo jėgaines (būna tokios kiemuose, kur sugeba uodegos pagalba atsisukt į vėjo pusę)? Manau, 3 ar 4 autogeneratoriai sukurtų nuo 36 iki aptksl. 60 voltų, kurių teoriškai užtektų pakrauti nuosekliai sujungtiems akumuliatoriams, atiduodantiems pastovią 220 V srovę.
Klausimai išlieka sekantys - kiek laiko veiks akumuliatoriai, naudojant juos dieną naktį?

Kitas sprendimas - pajungti į vėjo jėgaines apie 20 - 30 autogeneratorių, kurių nepastovią srovę jungti tiesiai prie šildymo įrangos, kuriai nelabai svarbu įtampos šuoliai. Tokiu būdu kambarys ar namas būtų aprūpinamas šiluma. Na, čia tik teorija...
Marius
Posts: 31
Joined: Thu 07 10, 2003, 16:55
Location: Klaipėda

Re: Hidro energija

Post by Marius »

verta pažiūrėti "gamtos patrulius" vasario 24d laida per LTV.
Post Reply