Šlaito įrengimas

Būstas ir kiti statiniai, jų įrengimas ir statyba

Moderatorius: Visi tvarkytojai

Skelbti atsakymą
Gluosnė
Pranešimai: 513
Užsiregistravo: Ket 04 24, 2003, 13:26
Miestas: Kaunas/
Susisiekti:

Standartinė Gluosnė »

Romo pasiūlyta:
Ištrauka iš laikraščio apie šlaito tvarkymą
Į šiaurę sodinami medžiai

Pirmasis šlaito tvarkymo etapas – įvertinti, kurioje sodybos dalyje ir kur link pasviręs žemės paviršius. Jei jis linksta žemyn į šiaurę ar į vakarus – toks šlaitas netinkamas poilsio zonai ar uogynams įrengti. Jame ilgiau laikysis sniegas ir drėgmė, vėluos augalų vegetacija.

Tas šlaitas bus ypač nejaukus, jeigu jį dar užstos kokie nors pastatai. Bet ši sodybos teritorija nėra beviltiška – tai puikiausia vieta saulės nemėgstantiems augalams.

Tokią teritoriją geriausia apželdinti ilgaamžiais sumedėjusiais želdiniais – tinka visi spygliuočiai, puikiai augs ir kauleniai.

Šiauriniame šlaite niekuomet neskurs paparčiai.

Šiaurinį šlaitą padalijus terasomis, čia gali būti įrengiami daržai.

Plėvelė apsaugos nuo lietaus

Labiausiai poilsiui ir sodybos reprezentavimui tiks pietinis šlaitas. Bet analogiškai gali būti sutvarkytas ir apželdintas nuo šiaurės rytų iki pietvakarių sukantis teritorijos nuolydis
.

Kaip jį pritaikyti sodybos reikmėms, labiausiai lems šlaito nuolydžio kampas.

Laikoma, kad iki 30 laipsnių šlaito kampas gali būti natūraliai apželdinamas, net ir nenaudojant sutvirtinimo sienelių.

Prieš ką nors darant šlaite, reikėtų įvertinti, ar nėra jame trykštančių šaltinių.

Jei šlaitas rasoja – teks iš pradžių įsirengti gerą drenažą.

Vejos sėklų mišinio pasirinkimą lemia ne šlaito nuolydis, o jo kryptis ir saulėtumas.

Tačiau bet kuriame šlaite pasėtą veją iš pavasario patariama pridengti agroplėvele – tai apsaugos sėklas nuo lietaus, galinčio nunešti jas žemyn.

Antroje vasaros pusėje gera veja tiek sutvirtėja, kad lietaus jau nebebijo. Bet dar vieną rimtą išbandymą tokia veja patirs kitą pavasarį, kai ją bandys išgraužti polaidžio vanduo.

Ant šlaito – veja iš velėnų

Jei akivaizdu, kad dėl erozijos nepavyks šlaite įsėti ar išsaugoti vejos, jį teks sutvirtinti velėna. Be to, prieš sėjant dirvos paviršių dar galima padengti specialiai tam gaminamu plastikiniu tinklu ar plastiku dengtu metaliniu tinklu.

Statesnį šlaitą verčiau skaidyti į terasas. Jį ardo ne tiktai erozija – nuolaidi veja, vasarą ją prižiūrint, vis vien bus išminama.

Terasas formuoti verta visuomet, kai šlaite ketinama auginti daržoves ar sodinti vaiskrūmius.

Terasas įrengia specialistai

Padalyti nuolaidų plotą terasomis, kad jos būtų ir patogios, ir gražios, atsakinga užduotis, kurią verčiau patikėti profesionalams.

Ilga vientisa terasa skersai visą šlaitą visada pernelyg rėžia akį – šitokio teritorijos tvarkymo elemento verčiau vengti. Ir aukščiau nei metrą iškilusi terasos sienelė – taip pat nevykęs šlaito skaidymo būdas.

Siekiant kuo geresnio rezultato, verčiau keisti terasos pločius nei jų aukščius. Idealiai suskaidytame šlaite paprastai jaučiamas natūralaus reljefo atspindys.

Patvari siena iš akmenų

Kaip vienas geriausių, niekuomet nesenstantis, iš mados neišeinantis terasos įrengimo būdas yra šlaite suguldytų riedulių atraminės sienutės. Jos įrengiamos šiek tiek pasvirusios į šlaito pusę, paprastai nenaudojant jokios rišamosios medžiagos.

Tai yra kur kas pigiau nei iš akmenų sumūryta siena ant gilaus pamato.
Skelbti atsakymą