Pirtis

Būstas ir kiti statiniai, jų įrengimas ir statyba

Moderator: Visi tvarkytojai

Post Reply
Laimis
Posts: 1378
Joined: Mon 05 19, 2003, 11:42
Location: Link Ukmergės
Contact:

Pirtis

Post by Laimis »

Senovės lietuviai kurti savo sodybą pradėdavo nuo pirties. Pirtis labai svarbus dalykas. Aš vakar buvau pirty, tai galiu pasidalinti savo patirtimi. :)

Pirmiausia blogoji mano patirtis:

Paprastai kai nueidavom į pirtį, tai mūsų būdavo daug. Aišku atsirasdavo "drąsuoliai", kuriems būtina tą pirtį užkaitinti iki maksimumo. Jei yra kančia, vos iškenti, tai jau esi vyras, drąsuolis... Bet po poros minučių sėdėjimo visi vyrai lėkdavo lauk atvėsti. :) Tokia pirtis yra 100-120 laipsnių. Ten gali iškentėt porą minučių ir turi išeiti. Kadangi yra daug žmonių, tai visi sėdi, nes atsigulti neįmanoma. Jei sėdi, tai galva aukščiau, o kojos žemiau. Kojos būna šaltos, o galva... uf kokia karšta. Žodžiu karštis kala į galvą, o visas organizmas nespėja įkaisti. Trečias dalykas, jei daug žmonių, tai nėra kuo kvėpuoti, nes daug žmonių staigiai viską iškvėpuoja. :) che...

Daba teigiama patirtis:

Išsiprašiau pas draugę pirtį. Iš pradžių buvo dar ji su broliu, tai teko taikytis prie jų ir pajusti blogą patirtį. Bet paskui jie nebetvėrė daugiau, tai likau aš vienas ir galėjau daryti ką noriu. Kai lieki vienas, tai niekas nemaišo ir gali pasinerti į save, paanalizuoti savo pojūčius, niekas neatitraukia minčių... Gali netgi nuogas būti ir nejausti jokio nepatogumo, gali atsipalaiduoti. Pirmiausia, atsiguliau. Kojos ir galva viename aukštyje. Vo čia tai jėga. Visas kūnas šyla vienu metu. Karštis nekala į galvą. Viršuje paprastai sunku kvėpuoti, o atsigulus kvėpuoti lengva, karštis neslegia, todėl gali būt pirtyje labai labai ilgai. Taigi, dar atsidariau duris, kad oro daugiau būtų ir pirties temperatūrą sumažinau iki 72 laipsnių. Paskui pastebėjau, kad dar reikia vartytis kas 10 min, nes kūnas įkaista vistiek nevienodai. Po valandos tokių procedūrų, pajaučiau, kad atsirado jėgų. Karštis visai neslėgė, nepasidariau pasyvus kaip paprastai. Pasidariau aktyvus. Pradėjau netgi vos ne sportuoti pirty. Kažkoks aktyvumas užėjo. Kūnas visas tolygiai įkaito ir aktyvus.

Iš šios patirties susiformulavau sau pirties taisykles :)

1. Pirtis turi būt apie 75 laipsnius karščio.
2. Pirty turi būt vienas, kad galėtum įsijausti į savo kūno pojūčius, niekas neatitrauktų minties.
3. Pirty turi būt nuogas, kad visos kūno vietos būtų vienodai veikiamos karščio.
4. Pirty turi gulėt, kad visą kūną apimtų vienoda temperatūra.
5. Pirty turi būt labai gera ventiliacija, kad turėtum kuo kvėpuoti.

Iš šito viso sumąsčiau, kad galbūt įmanoma pastatyti tokią pirtį, kurioje labai gera ventiliacija taip varinėja orą, kad kojų lygyje ir galvos lygyje būtų vienoda temperatūra. Tokioj pirty galima būtų jau ir sėdėt, o ne gulėt.

Nu vo tokia patirtis pirty... :)
Naujas forumas praktikams
http://esu.tiems.kam.esu.lt
Mdsts
Posts: 84
Joined: Sat 06 05, 2004, 14:08
Location: Vilnius
Contact:

Post by Mdsts »

Šaunu, Laimi,

keletas mano pastebėjimų: Visa tai ką tu pats ištyrei ne vienas tūkstantis žmonių jau stebi ir tobulina ne vieną tūkstantį metų. Dėl kai ko noriu su tavim sutikti, kai kam papriešarausiu.
Pirties karštis ne vien susideda į temperatūrą. Labai svarbu yra santykinė drėgmė pirtyje. Todėl yra visokių pirčių rūšių, kuriose karštis derinamas su drėgme. Bet čia atskira tema. Tavo parašyta temperatūra yra daug maž optimali, į kurią galima orientuotis.. Su laiku ateina mintis, kad svarbi bendra savijauta, nes nuo pirties priklauso, kaip tie laipsniai veikia tave.
Pirtyje gali būti vienas, gali būti ir ne vienas. Bet aš vienam būti patarčiau atsargiai, tai susiję su pačio besipirtinančio sveikata: galima nualpti ar tiesiog perkaisti. Labai ilgai garinėje būti nepatariama, esu pats išbandęs. Efektas toks, kad rytoj dieną ir galva, ir kūnas - kaip "iššutę". Galva sunki, o kūną muša karštis. Bet čia individualiai, tiesiog kiekvienas turi stebėti savo kūną. O man asmeniškai smagiau su draugų kompanija, tačiau kompanija gal net svarbiau už pirtį (konstrukcijos ir šilumos prasme). Jei visi ateina to, ko iš tikro reikia eiti į pirtį, tai tavo minčių niekas neišblaškys, o kaip tik- padės joms pagreitėti. Be to, labai smagu, kai kompanijoje yra žmonių, kurie gali kitą išvanoti. Vanojant atsipalaiduoji, o ir karštis ateina kitaip, tada vat .. mintį gali gilią regzti tikrai...
Pirty turi būti nuogas - visiškai sutinku. Su laiku tas patyrimas ateina, nes pirtis nuo seno turi gilią simbolinę ir mitologinę prasmę - juk gimstame irgi nuogi, o pirtis - nuo seno - gimdymo vieta.
Gulėti - gerai, bet jei nėra galimybių, vantos padeda vienodai įšildyti visą kūną.
Ventiliacija - jėga kad pastebėjai - vienas svarbiausių dalykų. Jei pirtyje nėra šviečio oro apykaitos, pradeda svaigti galva ir sunku išbūti tiek, kiek kūnui reikia. Bet, tada turi būti pirtyje pakankamai galinga krosnis, kuri išlaikytų šilumą net esant didelei oro apykaitai.
Be viso šito, dar pirtyje ir po pirties labai svarbios įvairios procedūros.. Po jų atjaunėja ne tik kūnas, išsivalo ir dvasia. Tai nuostabus jausmas.
Uriel
Posts: 588
Joined: Sun 12 11, 2005, 15:23
Location: Vilnius

Post by Uriel »

Pirtyse lankiausi nelabai daug. Anksčiau nepakeldavau drėgno karščio, dabar jau lengviau.

Gerai pastebėjai apie procedūras, nes jos - labai geras dalykas! :))
Mes su draugėmis vienu metu važiuodavom į sodybą pasikaitinti pirtyje, ir darėm vienos kitoms masažą.... su medumi. Fantastika!!! Kaip pleistru iš pradžių tampai, visi toksinai į paviršių išplėšiami. Bet - ir skauda :))
Užtat po to oda kaip naujagimio, kvėpuojanti, skaisti ir šilkinė šilkinė.

Tik nerekomenduojama medui alergiškiems žmonėms...
Mdsts
Posts: 84
Joined: Sat 06 05, 2004, 14:08
Location: Vilnius
Contact:

Post by Mdsts »

Konkrečiai dėl medaus procedūros, tai siūlau daryti taip: įeiti į garinę ir ten pasiimti medaus. Kūnui truputį sušilus, imi medų ir tepi ant kūno, tada medus aptirpsta, ir tuo pačiu kūnas prakaituoja, jokio skausmo, labai malonu... :))
kitaip sakant, masažuoti reikia pakankamai šiltoje patalpoje.

O oda po viso to... jėga..
Uriel
Posts: 588
Joined: Sun 12 11, 2005, 15:23
Location: Vilnius

Post by Uriel »

Mdsts wrote:Konkrečiai dėl medaus procedūros, tai siūlau daryti taip: įeiti į garinę ir ten pasiimti medaus. Kūnui truputį sušilus, imi medų ir tepi ant kūno, tada medus aptirpsta, ir tuo pačiu kūnas prakaituoja, jokio skausmo, labai malonu... :))
kitaip sakant, masažuoti reikia pakankamai šiltoje patalpoje.

O oda po viso to... jėga..
Va kaip tik ne! Pats pats pačiausias efektas bent mums, moteriškėms - kitame ;)
Matai, kai darai masažą visa plaštaka, nebraukiant, bet "plėšiant" ranką nuo kūno, porose susidaro vakumas ir trūktelimi visi brudai, esantys epidermyje. Vienu momentu pasimato, kad iš kūno tarsi kirmėliukai lįstų :)) Tokie pilki siūliukai - riebaliniai kamščiai, toksinai ir visas kitas šlamštas. Aišku, skauda, bet verta, oi kaip verta! :)

Labai gerai kūnas apsivalo, lengviau kvėpuoja.
Nors per odą kūnas kvėpuoja plyginus nedaug, bet vis gi... ;)
Daina
Posts: 113
Joined: Tue 11 09, 2004, 13:47
Location: Kaunas

Post by Daina »

Buvom Laplandijoj tikroje saunoje, tai ten karstis 60 laipsniu. Jie tai tikrai turi pirciu kultura ir negali suprasti tokio saves kankinimo kaip pas mus prie 100. Iki tol ir as nemegau pirties, o dabar sakau, tai - FANTASTIKA :D
Laimis
Posts: 1378
Joined: Mon 05 19, 2003, 11:42
Location: Link Ukmergės
Contact:

Post by Laimis »

Mdsts wrote:Dėl kai ko noriu su tavim sutikti, kai kam papriešarausiu.
Nepaprieštarausi nei viena mintim, Modestai.. ;P

Aš rašiau, kad tai MANO patirtis ir kad aš SAU sikūriau tas taisykles. O tu gali savo patirtį dėstyt, savo taisykles, bet jokiu būdu tai nebus prieštaravimas. :P
Bet aš vienam būti patarčiau atsargiai, tai susiję su pačio besipirtinančio sveikata: galima nualpti ar tiesiog perkaisti.
Normalioj pirty galima perkaisti, nes ten nėr ventiliacijos geros ir karštis 100 laipsnių. O tokioj pirty kur aš aprašiau, tai sėdėjau valandą laiko be pertraukos ir oras buvo grynas ir ten neįmanoma perkaisti. Todėl, jei geras vėdinimas ir mažai laipsnių (70C), tai galima drąsiai eiti į pirtį nors ir vienam. Čia tas pats kas būti šiltame kambaryje ar nuvažiuoti į šiltus kraštus. Niekas ten nealpsta. :) Alpsta karštose pirtyse, su prastu vėdinimu.
Naujas forumas praktikams
http://esu.tiems.kam.esu.lt
Tomas.
Posts: 18
Joined: Thu 12 15, 2005, 22:14
Location: Kaunas
Contact:

Post by Tomas. »

Tiems kas domisi pirtimis idomiai galima pasiskaitineti http://pirtis.lt/ čia yra klasifikacija ir patarimai. Taip pat idomių istorinių faktų radau apie lietuviškas pirtis radau čia: http://lietuvos.net/istorija/paprociai/ ... pirtis.htm .
Tomas.
Post Reply