Natūrali (ekologinė) statyba

Būstas ir kiti statiniai, jų įrengimas ir statyba

Moderator: Visi tvarkytojai

Uosis
Posts: 1564
Joined: Sun 12 22, 2002, 13:34

Post by Uosis »

Melanija išvertė dalį teksto, gaila tik, kad paveiksliukų negaliu įdėti:

Natūrali (ekologinė) statyba

1. Mokytis iš gamtos

Nenaudoti kenksmingų medžiagų neužtenka – reikia kai ko daugiau. Kai statoma laikantis ekologinių reikalavimų, tai pagrindinis principas – gerbti Gamtą, gerbti tą vietą, kurioje statysime ir visą aplinką, kuriai mes įtakosime čia gyvendami, ilsėdamiesi, ūkininkaudami ar kitaip veikdami.
Vietinių gamtinių medžiagų panaudojimas statyboje, ėjimas kartu su gamta – tai mažesnės išlaidos, mažiau perkame, mažiau dirbame, daugiau stebėti gamtą, apgalvoti ir supaprastinti būsimus savo veiksmus. Tada statybos procesas tampa lengvas, malonus, tai panašu į relaksaciją.
Kai statome šiuolaikiniais vartotojiškumo didinimo principais, dažniausiai ekologiška statyba reiškia brangią statybą iš brangių medžiagų su visai ne ekologiškais intarpais, pvz. helioarchitektūra siūlo visą kompleksą „juodų dėžučių“ – ventiliatorių, rekuperatorių, vamzdžių, taimerių ir t.t., pagamintų iš netinkamų medžiagų ir reikalingų tik todėl, kad neatsižvelgta į natūralias sąlygas: saulės panaudojimas natūraliai ventiliacijai, šviesai ir šilumai.

2. Gamtos principai


Štai ką mes galėtume pritaikyti statydami būstą:
• Nestatyk daugiau, nei tau reikalinga
• Statybai panaudok medžiagas, kurios yra šalia tavęs(tavo sklype), nevežk iš toli
• Suprask, kad tiesios linijos, statūs kampai, plokšti paviršiai kainuoja daug. Naikindami gamtos formas(pvz. iš apvalaus rąsto išpjaudami stačiakampį) naudojame energiją ir prarandame patvarumą, atsparumą.
• Statykite palaipsniui, pagal savo finansines galimybes.
• Puoškite savo būstą statybos metu. Pagrindinės vietos puošimui – durys, langai (ypač jų viršus), stogo kraigas ir t.t.
• Į statybą įtraukite savo šeimą, ypač vaikus


3. Natūralios medžiagos

Tai medžiagos iš gamtos, kurios ir po apdorojimo neprarado savo esminių savybių. Medis lieka medžiu ir po to, kai jį nupjovėme, supjaustėme, nors tai ir labai sumažino jo natūralias savybes.
Kiekvienas natūralios medžiagos apdorojimo etapas geometrine progresija tolina ją nuo Gamtos.
Neapdorotos natūralios medžiagos – tai akmuo, žvyras, smėlis, molis, vanduo, medis, meldai, šiaudai, smulkios medžiagos – dervos, žievės, vilna, aliejai ir kt.
Pirminis medžiagų apdorojimas nepakeičia jų esminių savybių; jos išlieka atskiru gamtos elementu: smėlį sulydo į stiklą, iš linų sėmenų išspaudžia aliejų, iš molio pagamina plytas(klinkerio, ne slikatines!), tai ir kalkės, vinys.
Tačiau statybos pramonė mums siūlo visai kitas medžiagas, kurių gamybos metu gamtos elementai dirbtiniu būdu sujungiami. Tokios medžiagos paprastai būna patvarios, o irdamos išskiria nuodingas medžiagas. Tai aliuminio lydiniai, nerūdijantis plienas, plastmasės, lakai, dažai, sintetiniai konservantai, medžio drožlių plokštės ir pagrindinė statybinė medžiaga – cementas.
Nenatūraliu būdu sujungti elementai kelia didžiausią susirūpinimą ir grėsmę, nes mūsų organizmai neevoliucionavo kartu su šiomis medžiagomis ir neturi susiformavusios apsaugos jų kenksmingam poveikiui. Todėl kai iš plastmasių išsiskiria dioksinas, mes galime lengvai apsinuodyti ir nuo to gali rastis sunkios ligos.
Naudojant natūralias medžiagas, mes galime dirbti su jų įvairiomis savybėmis: raštais, spalva, unikalumu – tai kūryba. Jos nepakartojamos savo pirmykščiu grožiu. O naudojant paruoštus komponentus, už mus nusprendė – perkame spalvotas plastmasines duris, virtuves, langus, net ir mobilius namukus...


4. Kodėl reikia statyti iš natūralių medžiagų?


• Fizinė sveikata


Šiuolaikinių pastatų gyventojai dažniausiai nusiskundžia alergija, chroniniais kvėpavimo takų susirgimais, ar taip vadinamu „jautrumo cheminėms medžiagoms sindromu“. Nereti ir susirgimo vėžiu atvejai. Natūralios medžiagos, tokios kaip akmuo, medis, molis, šiaudai ne tik kad nekenksmingos, bet ir gerina savijautą. Molis turi gydomųjų savybių, sugeria toksinus ir pan.

• Psichologinė sveikata


Monotoniškumas aplinkos, kuri vyrauja šiuolaikiniuose pastatuose, didina nervinę įtampą, stimuliuoja priklausomybes narkotikams, kompiuteriniams žaidimams, masinės informacijos priemonėms. Šiuolaikiniuose namuose nėra natūralių kvapų bei garsų...

• Finansinės galimybės

Dauguma vidutinių namų dabar kainuoja 100 000 – 300 000 lt.
Mes siūlome pasistatyti namą už 10 000 – 30 000 lt. tai bus nedidelis, bet efektyvus namas, kurio šildymui ir vėdinimui naudosite pasyvias heliotechnologijas – saulę…

• Komfortas

Vasarą vėsu, žiemą šilta, sienos nepralaidžios triukšmui – tai „samano“ namas.

• Demokratija ir galimybės

Statybinė industrija , pramonės karteliai, bankai ir vyriausybės sudarė suokalbį – sutrukdyti žmogui turėtu savo nuosavą būstą. Peršama mintis, kad namo pats pasistatyti negali, nebent esi profesionalus statybininkas. Mus nori įtikinti pirkti būstą 180 m2 už ne mažiau kaip 450 000 lt. O jei statysi namą, tai būtinai reikės galingos ir triukšmingos technikos, jaunų statybininkų, nes statybinės konstrukijos sunkios, didelės ir nesaugios.
Natūrali statyba demokratiška. Didžioji dalis statybinių darbų, ypač statant iš „samano“, prieinami net pagyvenusiems, moterims ar vaikams. Nėra sunkių konstrukcijų, kurios gali nukristi, nėra nesaugios technikos, brangių instrumentų, kuriuos reikėtų pirkti.
Mums sako, kad pamatus būtina išlieti iš cemento. Pamąstykime, kiek pelno gauna pramonė. Statybos – tai didelių pinigų biznis, kur žmogus ir gamta tampa antraeiliais...

• Tradicija ir palikimas

Statybinei pramonei paranku, kad mes pamirštume natūralios statybos tradicijas. Bet žmogaus ryšys su natūralios statybos pastatais turi gilą istoriją. Beveik kiekvienas iš mūsu prisimena protėvius gyvenusius tokiuose namuose. Ir tai yra mažas stebuklas, kad mes tęsiame tai.
• Patvarumas

Pasaulyje yra „samano“ namų, pastatytų daugiau nei prieš tūkstantį metų. Ir juose dabar gyvena žmonės.
• Poveikis aplinkai

Statybinė pramonė viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl vykdomi kalnakasybos darbai. Tai labai daug energijos eikvojanti pramonė, kur deginama anglis, nafta, statomos užtvankos. Tai užterštas vanduo ir oras. Cemento gamyba yra priežastis 4-8% bendro šiltnamio efekto susidarymui.
Aišku, negalima pastatyti namo, visai nepadarius žalos gamtai, bet mūsų pareiga šią žalą sumažinti ir lokalizuoti. Duobė, iškasta molio paėmimui neprilygsta karjerui ar gamyklai gigantui...


Projektavimas
„Tegul jūsų namas atspindi jūsų kosminę sаmonę... kad labiau jaustis žmogumi nei robotu, pasirinkite gyvenimą name, kuris atspindi kosminius ciklus. Pastatykite namа, kuris leistų stebėti Mėnulio ir Saulės judėjimą dangumi ir planetų judėjimą. Name galėtų būti vieta, skirta meteoritų lietaus stebėjimui rugpjūčio 12 d. 4 val. ryto; padarykite mažą akutę, nukreiptą į Poliarinę Žvaigždę, vienintelę žvaigюdę, kurios padėtis danguje niekada nesikeičia.
Jums reikės stebėti gamtą, orus, kad galėtumėtė išnaudoti visas galimybes, ir jums nereikės jaudintis dėl to, kad ne viskas tvarkoj šioje žemės vietoje.
Tradiciniai (ikiindustriniai namai) visur buvo orientuojami taip, kad kuo geriausiai išnaudotų saulės šviesą ir šilumą ir atspindėtų jame gyvenančių žmonių poreikius, veiklą, nuotaiką.

Dirvožemio strūktūra

Iškąskite kąstuvu keletą duobučių įvairiose vietose. Atsargiai kasdami žemę, jūs daug suvoksite tiek proto lygmenyje, tiek pasąmoningai. Paimkite keletą stiklainių su dangteliais dirvožemio strūktūrai nustatyti. Dar jums prireiks apie tris ltr. vandens, 50 g. druskos ir skysto muilo „sheik“ testui.
Duobutes kaskite įvairiose sklypo vietose.


Skaičiai ne matai


Skaičiai tai vienas iš būdų jus įtikinti, kad jūs nieko neišmanote. Savo būsto natūralioje statyboje venkite skaičių, kiek įmanoma. Statykite tiems, kurie čia gyvens - pagal jų poreikius, įpročius, pasitelkdami savo sveiką nuovoką. Geriau „apytiksliai, bet teisingai, negu tiksliai, bet neteisingai!”


Namo paskirtis naujai


Namas turi jums šnabždėti: „Pasilik čia, jauskis patogiai, atsipalaiduok, būk savimi, tu dabar namuose...“

1. Intuityvusis dizainas

Atsikratykite nusistovėjusių stereotipų, jus supančių ne pačių geriausių pavyzdžių.
Ne, jūsų namas neturi būti kvadratinis ar stačiakampis, kuo didesnis, pastatytas kaip investicija. Jam nereikia asfaltuoto įvažiavimo ir garažo dviem mašinom. O gal ir paradinio įėjimo nereikia? Jūs kuriate erdvę sau. Įtraukite tik tai, kas JUMS reikalinga.
Pradėkite, surašydami visus reikalavimus savo namui. Po to surašykite savo galimybes ir išteklius: statybines medžiagas, patirtį statyboje, finansus, laiką, sklypo privalumus, gerus kaimynus... Išnagrinėjus galimybes, gal pasikeis jūsų reikalavimai namui, o pasikeitus reikalavimams, atsiras naujų galimybių. Būsto projektavimas tai ne linijinis procesas, užsibaigiantis projektu. Tai istorija, prasidedanti sklypo apžiūrėjimu iki statybos, savo galimybių suvokimu ir nesibaigianti su jūsų gyvenimu čia...
Kūryba kartais reikalauja pamiršti loginį mąstymą. Vaikas, esantis jumyse nori savo svajonių išsipildymo. Kuo labiau idėja atrodo beprotiška, tuo daugiau prasiplečia jūsų mątymo horizontas. Visai nesvarbu, ar tos idėjos bus įgyvendintos, svarbu, kad jos būtų kur tai užrašytos. Ir, kai jų susirinks daug, jos, kaip rusenantis laužas, įpūstas jūsų, įgyvendins jūsų svajonę...
Žaidimas, „o kas jeigu?“ gali stimuliuoti naujų įdėjų atsiradimą. (O kas, jeigu durys būtų tunelio pavidalu kad pajaustumėtė perėjimą į kitą erdvę?....O kas, jeigu aš norėsiu austi ir turėti audimo stakles?....)


Pradžioje buvo žemės lopinėlis. Tik po to atėjote jūs ir pastatėte būstą. Tai tik žemės nuoma kruopelytei to laiko, kurį jūs čia pragyvensite. Gerbkite visa, kas gyva, ką čia radote. Suplanuokite gyvosios Gamtos atėjimą į jūsų namus. Pavadinkite augalus lauko gėlėmis, bet ne piktžolėmis, jei galite, išmokite jų pavadinimus. Vabalėlius pavadinkime jų vardais. Taip pagerbsite ir save ir juos. Palikite jiems vietos akmenų tarpuose, ar kitur.


Statykite tik tiek, kiek jums reikia. Galvokite apie kokybę. Statydami nedidelį būstą, galite sau leisti ypatingas medžiagas ir kruopštų atlikimą. Ten, kur žmonės pradėjo statyti rūmus, dažniausiai matome griuvėsius. Statybą suskirstykite etapais, taip, kad per sezoną užbaigtumėte vieną uždarą erdvę. Čia galite pasinaudoti laikina siena, tam idealiai tinka šiaudų blokai. Po to ją lengvai išardysite. Jei jūs neįpratę prie kasdieninio fizinio darbo, pradžioje statykite būtiniausius, po to praplėsite.


Apvali erdvė atrodo didesnė

Bus pratęsimas...
Žvaigždėtas dangus
Posts: 303
Joined: Thu 01 05, 2006, 12:36
Location: visata

Post by Žvaigždėtas dangus »

Neįtikėtina !!! Ačiū :H
loreta
Posts: 711
Joined: Thu 10 20, 2005, 2:40
Location: ant kalno

Post by loreta »

Tiesiog, kaip poema!
Uriel
Posts: 588
Joined: Sun 12 11, 2005, 15:23
Location: Vilnius

Post by Uriel »

Aurimai, tema tikrai laiku. Kad tu žinotum!!!!! Ačiū! :)

Projektuojant namą, pagalvojau apie tai, kokį projektą padaryti, kad... jis ateityje galėtų augti. Teisingai, pagal poreikius, kaip straipsnyje.
Tad reikia atsižvelgti ir į stogo kontsrukciją, ir paprasčiausiai kur ir kaip būtų galima pristatyti. Čia gerai sumanyta, anksčiau nepagalvojau taip kryptingai :?

O šiaudų blokus užkrauti prie neįrengtos namo dalies sienos - vėl puiku.
Pamenu, mažutė buvau, kai tėvai namą statėsi. Kelis metus gyvenome tik viename kambaryje ir virtuvėje, pusė namo buvo neįrengta, langai lentomis užkalti. Šaltoka iš tos pusės buvo, nes už sienos kaip ir lauko sąlygos liko...
Šiaudų blokai - gera idėja. Ačiū :)
Dobė
Posts: 675
Joined: Mon 09 26, 2005, 8:58
Location: Vilnius

Post by Dobė »

Laabai įdomu ir uždega :oops: :lol:
Uosis
Posts: 1564
Joined: Sun 12 22, 2002, 13:34

Post by Uosis »

Ačiū Melanijai iš Ąžuolyno gyvenvietės už vertimą :wink:

Toliau :arrow:


Kaip sumažinti namo statybos išlaidas



Kai jūs statotės namą patys, jūs daugiau pasitikite savo jėgomis, atrandate originalių idėjų. Nešvaistyti pinigų – tai aktyvi politinė akcija, netgi ir tada, kai to nereikalauja jūsų finansinės galimybės. Taip elgdamiesi, mes mažiname galimybę mus valdyti ir gyventi mūsų sąskaita visai grandinei tarpininkų, stovinčių tarp mūsų ir mūsų būsto. Žemiau pateikiamas sąrašas , įgalinantis taupyti.


1. Iš anksto atidėkite reikiamą pinigų sumą

Atidėkite pinigus medžiagų, instrumentų pirkimui, specialistų paslaugoms, konsultacijoms apmokėti, leidimams, kyšiams(!), ir, jei tai įmanoma pragyvenimui tam laikotarpiui, kol statysite. Taip jūs galėsitė pilnutinai atsidėti savo projekto įgyvendinimui.

2. Taupykite

Būkite fanatiškai taupūs visą statybos laikotarpį, tol kol neįsikelsite į savo pastatytą būstą pastoviam gyvenimui. Juk tai tik keletas mėnesių...Idėja ta, kad užbaigti pirmą statybos etapą ir neįlįsti į skolas. Maistą gaminkite namuose, nepirkite nereikalingų daiktų ir pan.

3. Persikelkite gyventi į statybos aikštelę

Tam, kad jums būtų stimulas kuo greičiau persikelti į savo būstą, statybos laikotarpiu gyvenkite palapinėje ar kitoje laikinoje priebėgoje

4. Neįtraukite valstybės

Laikykitės kuo toliau ,kiek tai įmanoma, nuo valdžių su visais jų leidimais ir popierizmu. Jų dėmesys jums gali kainuoti brangiai ir būti visai bereikalingu.

5. Pradėkite nuo mažo

Savo pastatą darykite kuo mažesnį, kad tilptumėte į savo biudžetą ir statybos terminus. Praplėtimą planuokite tik tada, jei iš tikrųjų jums reikia ir turite resursų(laiko ir pinigų, ir kt.)

6. Planuokite iš anksto

Vienas iš permakultūros principų sako:“už nenumatytus atvejus mokama dvigubai“

7. Naudokite tik tai, ką turite, sumažinkite poreikius

Pakoreguokite savo projektą taip, kad užtektų jūsų lengvai gaunamų medžiagų. Kuo daugiau naudokite gamtines medžiagas, esančias jūsų sklype: dirvą, akmenis, medžio šakas, sausuolius. Jeigu ko nors negaunate ar negalite nupirkti, pagalvokite, gal galite be to apseiti visai. Jei jums būtinas ypatingas langas, bet dabar negalite sau to leisti, drąsiai palikite angą; laikinai ją kuo nors uždenkite.

8. Išmokite kūribiškai spręsti problemas


Įpraskite savęs paklausti:
- Ką aš bandau išspręsti?
- Koks paprasčiausias būdas tai padaryti?
- Kaip aš galiu panaudoti tai ką turiu arba galiu gauti veltui?
- Gal aš galiu ką nors sumainyti su kaimynu, draugais?

Pinigus leiskite tik pačiu paskutiniu atveju; geriau rinkites pigesnius variantus.

9. Dirbkite patys, naudokitės šeimos ir draugų pagalba

Specialistų paslaugos kainuoja brangiai. Projektuokite namą pagal tai, ką sugebate daryti patys, ar kokius turite pagalbininkus.

10. Venkite naudoti techniką

Jūs galite apsieiti ir be jos. Aišku, tai užima daugiau laiko, bet taip sutaupysite pinigus, sunkų darbą dirbdami patys. Technika visada kainuos brangiau, nei jūs manėte. Dėl kuro sunaudojimo, gedimų, vėlavimų. O po to dar teks ištaisyti technikos padarytą žalą dirvožemiui ir pan.

11. Ieškokite statybinių medžiagų

Kai kurie žmonės išmeta tai, ką jūs galite panaudoti. Jūs padarysite jiems paslaugą, paimdami tai, kuo jie nori atsikratyti: akmenis, šiaudus ir kt.

12. Paklauskite, ką gali jums kiti atiduoti veltui

Papasakokite žmonėms apie savo projektą. Kai kuriuos tai sudomins, ir jie gali jums padėti. Avių šeimininkai mums veltui davė avies vilną šiltinimui, nes norėjo palaikyti mūsų projektą.

13. Gaminkitės patys

Patys padarykite langus, duris, viršutinę šviesą, baldus ir spinteles. Pačių pasigaminti įrankiai gali būti labai patogus.

14. Skolinkitės

Visada atsiras žmogus, turintis instrumentus, kurie jums reikalingi tik retkarčiais. Galima padaryti jūsų bendrijos „ įrankių banką“.

15. Mainykitės

Mainykite savo mokėjimą ir darbą į medžiagas. Darykite talkas.

16. Pirkite naudotus įrankius ar medžiagas

Jeigu negalite pasinaudoti auksčiau suminėtais būdais, statykite iš naudotų medžiagų.


„Dom iz samana. Filosofija i praktika. “ 52-54 psl.
Dena
Posts: 1
Joined: Sun 01 22, 2006, 22:20
Location: Vilnius

Informacijos magistro darbui.

Post by Dena »

Sveiki,

neseniai radau Jusu puslapi ieskodama informacijos savo magistriniam darbui tema "Ekologiškos gyvenamosios statybos plėtros galimybės Vilniaus priemiestyje".
Radau nemazai informacijos. Bet noreciau labiau suzinoti apie kuriamas gyvenvietes...kas tuo rupinasi...kokios jos...
Idomu butu susitikti su zmogumi, kuris yra tokios ekologiškos gyvenvietes kaip po ir organizatorius (-iai), paziureti kazkokiu planus, gaires.

Aciu.
Vėl pasikeičiau...
Posts: 542
Joined: Tue 07 08, 2003, 15:24
Location: Kaunas-Vilnius

Post by Vėl pasikeičiau... »

Che... :) Organizatoriaus vieno nėr. Pas mus nėra vadų. Gyvenvietės daromos devynios. Galima pasiskambinti ir nuvykti ir pašnekėt su kuo nors kurios nors gyvenvietės. Bet daugiausia galima gauti atėjus į klubą. Ten paprastai būna žmonių iš keleto gyvenviečių. Galima iš karto su visais pašnekėti, susitarti dėl gyvenvietės apžiūrėjimo, pasirinkti... Geriausia klube.. Taip kad maloniai kviečiam. :)
Šviesūs ir šilti eilėraščiai:
http://blogas.lt/glesumele
Egidijus
Posts: 116
Joined: Mon 11 08, 2004, 19:40
Location: Kaunas
Contact:

Post by Egidijus »

Laimis
Parašyta: Pir. 11 14, 2005, 0:49 Rašyti temą: Ekonamas sibire
--------------------------------------------------------------------------------

Man rodos yra tinklapyje šitas dalykas. Bet neužakcentuotas. Aš nerasčiau ir neskaičiau...

Todėl įdedu čia į forumą. Labai įdomus vadovas apie namų statybą:
http://www.seu.ru/programs/ecodom/book/index.htm




Laimis
Parašyta: Pir. 11 14, 2005, 0:56
--------------------------------------------------------------------------------

Taip pat apie ekonamus prašau žiūrėti čia:
http://www.anastasia.ru/modules.php?nam ... highlight=

Labai daug nuorodų į visokio tipo statybą.
_________________
vaiduze
Posts: 517
Joined: Tue 08 30, 2005, 0:18
Location: klaipeda

Post by vaiduze »

sciu aciu Melanija!
:love: :H
dabar to labai reikia :D
<a href="http://anastasija.lt/forum/viewtopic.ph ... >Projektas "Pasodinau medį - esu laimingas"</a>
Uosis
Posts: 1564
Joined: Sun 12 22, 2002, 13:34

Post by Uosis »

Samano panaudojimas kombinuotuose pastatuose iš gamtinių medžiagų


Yra daug priežasčių, dėl kurių jūs turėtumėte panagrinėti galimybę statyti kombinuotai, ne vien iš samano.
Viena iš pirmųjų priežasčių tai šilumos laidumas. Jei žiemos šaltos, mažai saulės, sienas galėtumėt montuoti iš šiaudų blokų, o vidines pertvaras, baldus, grindis, lentynas, krosnis – iš samano. Samanas akumuliuoja ir išlaiko pastovią temperatūrą.
Kita priežastis – statybos greitis. Sieną iš šiaudų blokų sumontuosite greičiau, o pvz. apvalų langą lipdykite iš samano, ertmėje tarp blokų.
Taip pat svarbu, kokias medžiagas jūs turite po ranka.
Statant kombinuotus pastatus , reikia kruopsčiai suprojektuoti, nes medžiagų savybės nevienodos.

Terminė masė


Terminė masė išreiškia šilumos kiekį, kurį gali išlaikyti kietas kūnas. Samano terminė masė didelė. Tai reiškia, kad jis įšilęs atšala lėtai. Pagrindinis samano sienos privalumas yra tai, kad jis lėtai šyla saulės spinduliuose, todėl karštą dieną jame vėsu. O įšilęs per dieną, nakties metu lėtai atiduoda šilumą, todėl naktį nešalta. Jeigu jūs užtikrinsite saulės spindulių patekimą ant storos samano sienos, ji sugers saulės šilumą, tai ir yra saulės kolektoriaus prinipas. Šio prinipo panaudojimas yra tokie ilgalaikiai dividendai, kad jūs apvogtumėte save ir anūkus, jei nestatytumėt iš samano

Dabar yra prirašyta daugybė knygų apie helioarhitectūrą, bet būkime nuovokesni. Šie principai tokie paprasti, kad mums užteks kelių min.
Štai jie:

1. Sklypas, išeinantis į pietus

Rinkdami vietą statybai, rinkitės taip, kad saulė patektų į namą ryte ir pirmoje dienos pusėje.

2. Jūs ir namas turi matyti dangų ne tik vasarą, bet ir žiemą.


3. Pietinėje sienoje langai neturi būti aukštai

Daugiausiai langų turėtų būti pietinėje pusėje, šiek tiek rytinėje. O vakarinėje ir šiaurinėje pusėje langai turėtų būti mažesni ir jų nedaug.


4. Išnaudokite masę


Viskas, į ką krenta saulės spinduliai, turi turėtį didelę masę. Tai grindys pietinėje pusėje, vidinės sienos, tinkas – ir viskas iš geologinių medžiagų. Grindys, į kurias krenta saulės spinduliai, turi būti vientisos, masyvios ir būtinai liestis su žeme.

5. Gera šiaurinių ir vakarinių sienų izoliacija.


6. Namo šildymas ir vėdinimas


Šilumos šaltinis žiemą turi būti namo centre, kur šiluma išsilaiko ilgai, o radiatoriai prie sienų netikęs variantas. Suplanuokite name porą šiltų vietų, kur jūs sėdėsite ar ilsėsitės daugiausia. (pvz. jūs sėdite ant suolo(kanapos) su šilta nuo pečiaus (ar kitaip) sienele). Aukštas namas šaltu metų periodu virsta į šilumos dūmtraukį, įtraukiantį šaltą orą pro mikroplyšius prie durų, langų, grindų, el. rozečių. O vertingas šiltas oras pasišalina pro mikroplyšius viršuje. Atviras dūmtraukis praleidžia labai daug šilumos, įsiurbia daug šalto oro.

7. Būkite taupus langams


Langai praleidžia labai daug šilumos. Patys geriausi langai praleidžia du kartus daugiau šilumos, nei 60 cm samanas ir 4-6 kartus daugiau, nei šiaudų blokai. Laikui bėgant, langų eksploatacinės savybės blogėja dėl izoliacijos senėjimo, plyšių atsiradimo ir patekus drėgmei.

Čia toliau rašoma labai daug apie tai,kad nedėti didelių langų, kad prie jų nemalonu sėdėti nei kai šalta, nei kai karšta, nei naktį it pan. Dar rašoma, kad langus geriau dėti auksčiau nuo grindų.

8. Natūralus apšvietimas

Storos samano sienos leidžia įvairiai nukreipti šviesą, priklausomai nuo to, kur įstatysite langą jo angoje. Galima langą įstatyti taip, kad žiemą patektų saulė, o vasarą jos patektų mažiau.
Uosis
Posts: 1564
Joined: Sun 12 22, 2002, 13:34

Post by Uosis »

Vietos, erdvės ir kambariai

Pažvelkime į daugumos kambarių panaudojimo dinamiką. Mes kambariuose būname arba per juos pereiname. Sodo takelis, koridorius ar durų anga – tai perėjimo vietos, suolas, lova ar vonia – tai buvimo vietos. Puiku, jei perėjimo vietos vestų į buvimo vietas.
Pagrindinė namo funkcija – tai buvimas jame, bet ne vaiksčiojimas. O mūsų kultūra siūlo mums vaiksčiojimą, judėjimą, laikiną veikimą, bet ne buvimą(būtį). Mus supančioje aplinkoje – autostradose, transporte, parduotuvėse , koridoriuose - viskas padaryta taip, kad kuo greičiau pereitume, net mūsų terminologija šlovina judėjimo greitį: greito maisto restoranas, greitkelis, greito aptarnavimo ir t.t. Net parkai virto greito ėjimo, bėgimo, dviračių takeliais, namai suprojektuoti pagal judėjimo linijas, kad tik lengviau būtų kažkur nueiti. O kur ilsėtis, atsipalaiduoti, būti su savim... Įvertinkite būstą, kuriame gyvenate, ką norėtumėte pakeisti.
Pereiname name buvimas kokioje nors vietoje tampa antraeiliu dalyku. Mes priimame kaip būtinybę kai kurias taisykles: baldai su kojelėmis, kad galėtumėte stumdyti, durys tokios plačios, kad tilptų pianinas, lubos visuose kambariuose tokio auksčio, kad galėtų pereiti žmogus ūgio 2.10 m. su palme vazonėlyje.
Namas turi būti antipodas greitkelių kultūrai. Kai jame būni, jis turi kalbėti tau:“ Pasilik čia, atsipalaiduok...“

1. Kontroliuokite perėjimus „kiaurai“.
Tai galima padaryti lubų aukščių skirtumo pagalba. Perėjimo vietose lubos turi būti aukštesnės, o buvimo vietose kartais jos gali būti net labai žemos. Kuo arčiau sienų, tuo lubos žemesnės (kaip lėktuve). Jei ties darbo stalu arba ten, kur jūs ilsitės, lubas padarysite 1.80, išvengsite nepageidaujamo įsibrovimo. Jums prisireiks pasilenkti, jei norėsite pakliūti į žemą erdvę, bet kita vertus, jūs pateksite ten, jei norėsite. Panaudokite tai įmontuojamiems (išlypdytiems sienoje) suolams, krėslams kurti.

2. Darykite kuo mažiau durų
Malonu būti ten, kur tavęs niekas nesutrukdys, kur gali ramiai dirbti ir palikti nebaigtą darbą, ar pabūti vienumoje su draugu. Jei kambaryje daugiau nei vienos durys, jis tampa koridoriumi.

3. Padarykite nišas(alkovus)
Patogiausia tokias, kur grindys būtų žemiau, nei tos, kuriomis atėjote.
Kai kada visa namas gali būti tik viena bendra erdvė su niša virtuvei, niša poilsiui – ramybei su apšildomu įmontuotu suolu(ir langelis sienoje), o miegamasis palėpėje.

4. Įvairūs grindų ir durų lygiai
Tai skirtingai nuteikia, pereinant erdves. Laiptelis žemyn į svetainę, paragina įeiti į ją, kaip į šventą vietą.

5. Sukurkite vietą žiūrovams
Jie galės ten sėdėti, niekam nekliudydami, kol jūs pvz. gaminsite arbatą virtuvėje. Kitaip, jie neišvengiamai rinksis virtuvėje, kad paplepėtų su jumis ar ką nors užkąstų.

6. Išnagrinėkite pristatomų laiptų variantą
Vietoje įprastų laiptų galima pastatyti tokius, kurie įsįtraukia į palėpę, atlaisvindami erdvę apačioje.
O jeigu visdėlto norite įprastų laipų, juos galima pagaminti iš lentų, apvalių rąstelių, samano ar plytų; elkitės kūrybiškai. Masyvioje samano sienoje statybos metu galima įstatyti konsolinius laiptus (pakopas).

7. Kambariai tai ne daiktavardžiai
Mes pripratome, kad mūsų namai tai stačiakampės dėžutės su standartiniais pavadinimais. Pramonė, kuri jas mums parduoda, suteikia kiekvienai dėžutei vardą: miegamasis, vonia, virtuvė, gyvenamasis kambarys. Argi ne kiekviename kambaryje mes gyvename? Dažniausiai tai ką mes darome ne visai atitinka dėžučių pavadinimams. Vonios kambaryje nėra vonios, garaže nereikalingų daiktų sandėlys ir t.t. Kai tik mes atsisakome dėžučių principo, namo idėja tampa įdomesnė. Kada jūs projektuojate savo namą, aprašykite savo gyvenimo name senarijų. Tam vietoje daiktavardžių panaudokite veiksmažodžius, kad kuo tiksliau aprašyti, ką jūs norite veikti kiekvienoje vietoje. Negalvokite apie virtuvę, miegamąjį, vonią. Sakykite sau, miegoti, gaminti valgį, valgyti, praustis duše ir t.t Kai jūs atsisakysite dėžučių pavadinimų, tai pagalvokite apie keletą veiksmažodžių, kurie apibrėžtų vietos paskirtį. Vonioje ne tik maudytis, bet ir nusirengti, padėti nešvarius rūbus, paimti švarius, klausytis muzikos, gėrėtis vaizdais pro langą ar užsidegti žvakes, išgerti puodelį arbatos... Susidarykite veiksmų, kuriuos jūs atliksite seką, po pridėkite, kaip jūs tą norite atlikti: greitai, apgalvotai, saugiai, pasvajojant...
Aprašykite savo pojūčius toje vietoje. Tam pasitelkite kvapus, šilumą ar vėsą, gaivų orą.. Jūsų prausimosi vieta gali būti rami, šilta, saulėta, tyli, asmeninė, aromatinga, svajinga...Aprašydami vietą, pagalvokite, kas turėtų būti šalia. Pvz. vonia šalia miegamojo.

8. Surepetuokite kasdieninio gyvenimo šokį
Tam, kad sužinoti, kiek jums reiks vietos, koks patalpos aukštis, panaudokite realiai savo kūną. Nuo to, kaip išdėstytos patalpos, priklauso jūsų savijauta, emocijos. Čia viskas turėtų būti lengva, gera. Paimkime prausimosi duše pavyzdį. Atrepetuokite, kaip jūs tai darote: kur kabinate rankšluostį, imate muilą. Nusiaukite batus. Ar galite tai padaryti, neatsitrenkę į kriauklę? Ar norite, kad garai būtų viduje? Ar reikalinga jums, kad niekas neužeitų, nes jausitės nepatogiai? Kaip turi atsidaryti duris – į vidų ar į išorę? Pajauskite save šioje erdvėje su sausais drabužiais rankose, knyga ir trim buteliukais prausimosi priemonių.
Po to, kai jūs viską gyvai atrepetavote, užsirašykite, ko jūs iš tiesų norite. Neapsiribokite stereotipais: aš turiu pakabinti pusiau permatomas plastmasines užuolaidas, nes visi taip daro: kai atvažiuos mano senelė, ką ji pagalvos, jei nebus tokių užuolaidų.
Kiekvienam veiksmui namuose atlikite tokią repeticiją.

9. Galvokite apie namą ne kaip apie dėžutę, bet kaip apie antrą odą
Mes nesirengiame dėžutėmis, tai kodėl turėtume gyventi jose? Jūsų namo sienos, grindys ir lubos turi atkartoti jūsų gyvenimo jame šokį, leiskite joms apgaubti jūsų veiksmus taip, kad tik tokie veiksmai ir galimi būtų. Kitaip, jūsų namas virs daiktų saugykla, kaip dažniausiai tai nutinka.
Pasiruoškite siurprizams. Vieta miegojimui – žema, plati ir ilga erdvė, aukšta tik galvūgalyje ir ten, kur išlipate , aukščiausia ten, kur rengiatės. Rengimasis ir miegas – du skirtingi dalykai. Kam reikalingos aukštos lubos virš jūsų miegant?
Vieta miegui galėtų būti 1.8 metro pločio, apie du metrus ilgio, 0.5 metro auksčio ties kojomis, 1.5 metro ties pečiais ir du su trupučiu kur ateinate, rengiatės.


Bus daugiau
vaiduze
Posts: 517
Joined: Tue 08 30, 2005, 0:18
Location: klaipeda

Post by vaiduze »

verta gyvenimo!
:)
<a href="http://anastasija.lt/forum/viewtopic.ph ... >Projektas "Pasodinau medį - esu laimingas"</a>
Uriel
Posts: 588
Joined: Sun 12 11, 2005, 15:23
Location: Vilnius

Post by Uriel »

Pasiruoškite siurprizams. Vieta miegojimui – žema, plati ir ilga erdvė, aukšta tik galvūgalyje ir ten, kur išlipate , aukščiausia ten, kur rengiatės. Rengimasis ir miegas – du skirtingi dalykai. Kam reikalingos aukštos lubos virš jūsų miegant?
Vieta miegui galėtų būti 1.8 metro pločio, apie du metrus ilgio, 0.5 metro auksčio ties kojomis, 1.5 metro ties pečiais ir du su trupučiu kur ateinate, rengiatės.


Jei viskas bus padaryta labai plastiškomis linijomis. Jei ne - galima kaustofobija...

Bet šiaip -super vertinga informacija :) Didžiulė padėka tai, kuri verčia :) Aurimai, perduok nuoširdų dėkui!
 :yy:
Kristina
Posts: 266
Joined: Wed 12 18, 2002, 3:24
Location: Airija-Lietuva
Contact:

Post by Kristina »

Man asmenikai labai nepatinak zemos lubos, kazkiek pagyvenus tokiame kambaryje jauciu spaudima galvoje, netgi kur miegu turi buti erdve.
Ne vienodu aukstumu grindys butu labai nepatogu maziems vaikams ir seniems zmonems, nors atrodo ir graziai.
:)
Liūtaširdė
Posts: 538
Joined: Sun 08 07, 2005, 10:45
Location: Alytus

Post by Liūtaširdė »

Man labiau patinka aukštesnės lubos.Nes prie lubų dažnai vasarą skraido musės ir visko kito buno,pvz. kaime ten normalios tos lubos bet šiaip aukštesnės geriau.
Aš ne liūtukė,bet širdis tokia...
Liūtaširdė
Posts: 538
Joined: Sun 08 07, 2005, 10:45
Location: Alytus

Post by Liūtaširdė »

Voro nereikia nuimt,jei yra nes gaudo muses.
Aš ne liūtukė,bet širdis tokia...
Liūtaširdė
Posts: 538
Joined: Sun 08 07, 2005, 10:45
Location: Alytus

Post by Liūtaširdė »

Visiškai teisingai basta,bet geriau kad ten butu vorai,nes muses lb zyzia aplink,nepatinka man.Tegul voras gaudo ir maitinasi,jo bent maitint nereikia.
Aš ne liūtukė,bet širdis tokia...
jasmin
Posts: 653
Joined: Thu 05 22, 2003, 17:17

Post by jasmin »

oi, jaučiu jaučiu.. ateis Egidijus ir iškels samprotavimus apie muses :D čia, aišku, juokai. :)

Paveiksliukų su namais yra temoje apie samano namus, jei ką, gali pasivaikščiot Laimio įdėtom nuorodom. ten irgi yra namukų. O šiaip per google įrašai rusiškom raidėm "samana" ir išmeta 3 lapus (ne tiek jau daug tų nuotraukų ir yra..)
Liūtaširdė
Posts: 538
Joined: Sun 08 07, 2005, 10:45
Location: Alytus

Post by Liūtaširdė »

:D .Tai gal einam db į temą apie muses pakalbėt.Būtų faina.OH,tos musės. :mrgreen:
Aš ne liūtukė,bet širdis tokia...
Post Reply