Page 1 of 1

Gaminiai iš tošies

Posted: Wed 06 14, 2006, 11:09
by Neringa
Radau įdomios informacijos apie ekologiškus gaminius iš tošies.
Manau, kad iš tikrųjų jie gali prisidėti prie sveiko gyvenimo būdo :)
Panašu, kad vedrusai, vedlitai puikiausiai naudojo tokius gaminius iš tošies savo buityje.

http://tosis.puslapiai.lt/tosies_dirbiniai.htm


Nuo seno žmonės pamėgo gaminius iš tošies. Nesudėtingas žaliavos paruošimas, gamyba, ilgaamžiškumas, atsparumas prieš graužikus, antibakterinės savybės, dekoratyvumas lėmė ilgalaikį šio amato gyvavimą.

Neabejojama, kad tošies dirbinių gamyba Lietuvoje nebuvo nutrūkusi nuo pat priešistorinių laikų

Tošiniai indai buvo dviejų formų: vieni žemi ir platūs, kiti aukšti ir siauri. Maistui laikyti tošiniai indai buvo daromi su dangteliais. Miltams laikyti buvo daromi tošies kubiliukai. Jų sienelės būdavo iš storesnės tošies, sutvirtintos mediniais ar metaliniais lankeliais. Pipirams laikyti buvo daromos mažos dėžutės. Jų dangtelyje įtaisyta slankiojanti šovelė. Tošiniai indai turėjo dar vieną funkciją tiksliai padaryti jie naudoti kaip saiko matas - gorčius (2,83 l.)
Tošinės buvo naudojamos pienui laikyti, kad nesurūgtų. Tošis pasižymi atsparumu prieš kenkėjus.

Dzūkijoje ir Aukštaitijoje buvo plačiai paplitę pynimai iš tošies juostelių: įvairios rankinės, krepšiai, kuprinės, vyžos, sėtuvės.

Beržai ypač dažnai minimi senojoje tautosakoje. Pirmiausia toteminėje (totemas – giminės pirmtakas, globėjas) bendruomenėje jis buvo giminės pradininkas, dėl to paplitęs Beržo vardas. Saulė apdovanoja beržus aukso žiedais ant dailių baltų pirštų. Beržas simbolizavo mergaitės skaistybę. Beržai – Gyvybės medžiai. Šakeles nešė į trobas, kaišė jomis vartus, duris, galvijams pynė beržinius vainikus ir dėjo ant ragų. Jaunimas palenkdavo du beržiukus, darydavo vartus, per kuriuos ėjo, šoko. Seniau net žyniai nešiojo beržinius vainikus, vėliau – ir merginos.

Posted: Wed 06 14, 2006, 14:29
by glesum
Dzukijoje rugpjucio menesi buna organizuojama pyneju stovykla... nezinau ar siemet vyks.. Bet veda tikrai geri zmones.. negaliu daryti reklamos, be leidimo... tai, Vilmut, jei rasi sita zinute, gali daugiau papasakot, jei noresi :)

paciai teko matyti tosini termosa... :) labai mielas daikciukas.. sako astuonias valandas siluma islkaiko
o muziejuose tikrai graziu dalyku islike...

Posted: Wed 06 14, 2006, 16:45
by Dobė
namuose turiu nemažai tošinių indų - pintų dubenėlių duonai ar sausainiams sudėti, turiu tokią pintą česnakinę su "blatnu" taip pat pintu dangčiu - ji skirta česnakams laikyti. tikrai - visus metus laikiau ir jie nesudžiuvo :!: dar turiu keletą cilindrinių tošinių dėžučių su medinais dugnais ir dangčiais, kuriose laikau visokias žoleles ir džiovintus grybus - viskas nuostabiai išlaiko savo aromatą. šiuos daikčiukus man atvežė dovanų giminaičiai iš Komijos - ten daug kas seniau buvo gaminama iš tošies - mama net pamena, kad eidavo vaikystėje į mokyklą su tokia avalyne, kur padas iš tošies, o viršus - numezgtas kaip kojinė ir prisiūtas prie pado. jaučiu, dabar būtų madingi batai :lol: :wink:

o lietuviškų tošinių galima įsigyti per Gyvosios archeologijos šventę Kernavėje per Mindaugines - ten ir liepinių kibirėlių būna - oi kaip jie gardžiai kvepia :D
ir aš girdėjau, apie tokį tošinių juostelių pynėją iš Dzūkijos - jei tokis seminaras vyktų, būtų įdomu sudalyvaut y pasimokyt :P

Posted: Thu 06 15, 2006, 9:20
by Neringa
O duonai laikyti, kad nedžiūtų ir nepelytų, ar tinka tošiniai indai?

Posted: Thu 06 15, 2006, 10:26
by Dobė
...

Posted: Thu 06 15, 2006, 11:06
by Dobė
...

Posted: Thu 06 15, 2006, 11:07
by Dobė
Žinoma, kad tinka :!: :D aš jau seniai svajoju apie tokią tošinę duoninę :mrgreen:
dar mama pasakojo, kad seniau kaime, kai vasarą eidavo į laukus dirbti, tošiniuose induose nusinešdavo gėrimo - žodžiu, tošis yra plataus panaudojimo gamtinė medžiaga :D

Posted: Thu 06 15, 2006, 14:38
by Neringa
Fainai. Tiesiog iki šiol mažokai informacijos apie tai buvo :)

Posted: Wed 06 21, 2006, 21:34
by Irinna
gal labai "sumiestiskejau", bet tosis, tai? kas? cia pats medis ar jo zieve ar dar kas? kaip jos pasidaryt, apdirbt, gal kas zino? juk galim ir patys pabandyt pasidaryt:)

Posted: Thu 06 22, 2006, 14:53
by Neringa
Tai jau tikrai sumiestėjiškėjai :mrgreen:
Ale ir aš pati, pavyzdžiui, driežą pamačiau tik kokių 17 metų būdama. Tai irgi kai ką pasako.
Tošis, mano žiniomis, yra beržo žievės paviršinis sluoksnis. Apie kitų medžių tošį kalbant nesu girdėjusi. Gal ir aš klystu, nežinau :)

Posted: Fri 06 23, 2006, 21:47
by Irinna
nu tai ka padarysi, as gi bandau vytis visus pazengusius toliau nuo miesto (+) tai dekui, jau dabar zinosiu apie ta TOSI xi xij :D