Augalų asmenybės požymiai

Įvairūs sodinimo būdai, priežiūra

Moderator: Visi tvarkytojai

Laimis
Posts: 1378
Joined: Mon 05 19, 2003, 11:42
Location: Link Ukmergės
Contact:

Post by Laimis »

O kas turi vertinti? Tu ir įvertink, Glesumėle. ;)
Naujas forumas praktikams
http://esu.tiems.kam.esu.lt
jasmin
Posts: 653
Joined: Thu 05 22, 2003, 17:17

Post by jasmin »

Kad jau kažkas užsiminė... :)

Straipsnis su juokingomis išvadomis.



Blogos naujienos vegetarams - augalai jaučia skausmą

Gaudo tik gyvus

Visi augalai gali judėti. Jie auga, ir toks jų judėjimas žmonėms yra pakankamai įprastas. Augalai greitai judina lapus, pavyzdžiui, saulašarės gaudo muses. Dar viena „aktyvi“ gėlė – Dionaea Muscipula, paprasčiau vadinama Veneros musgaude, kuri sugauna muses greitai suskliausdama lapus. Kitas pavyzdys – Mimosa Pudica, kuri, pajutusi grėsmę, tarsi apsimeta mirusi ir atrodo kaip nuvytusi. Kai pavojus praeina, augalas vėl atsitiesia ir atgauna savo buvusią formą. Tokių pavyzdžių galima rasti ir daugiau.

Kažkas priverčia augalą taip elgtis. Tas kažkas yra labai subtilus, nes gėlės lapai užsiveria tuomet, kai vabzdys paliečia sensorinį plaukelį spąstų viduje. Dar įdomiau – neužtenka plaukelį paliesti vieną kartą – reikia jį paliesti dukart arba du atskirus siūlelius. Taip augalas apsidraudžia nuo nereikalingo energijos eikvojimo, jei į spąstus įkristų negyva medžiaga. Tokiu būdu augalas sureaguoja tik į gyvus vabzdžius. Sensoriai spąstuose išdėstyti taip, kad vargšas vabzdys būtinai palies plaukelius. Lapai užsidaro ir augalas suvirškina auką. Po dienos ar daugiau spąstai vėl atsiveria ir laukia kitos aukos.

Č.Darvinas buvo susižavėjęs plėšriaisias augalais, ypač jų reakcija į prisilietimą. Jis tikėjo, kad tokia elgsena liudija juos turint centrinę nervų sistemą.

Reaguoja kaip gyvūnai

Tarp 1960 ir 1970 metų mokslininkas Burdonas Sandersonas atliko daug eksperimentų su Veneros musgaude. Pirmasis eksperimentas atsakė į daugelį klausimų. Mokslininkas prijungė prie augalo spąstų elektrodus, tikėdamasis užfiksuoti elektrinį aktyvumą. Jis pastebėjo, kad kiekvieną kartą palietus sensorinį plaukelį, augalas paleisdavo elektrinių impulsų bangą, beveik atitinkantį gyvūnų nervinius impulsus arba veiksmo potencialą, gaminamą gyvūnų neuronuose. Šis eksperimentas buvo atliktas ir su saulašare, ir Mimosa Pudica. Rezultatai buvo panašūs.
Dabar, naudodamiesi modernia technika, augalų fiziologai pradeda daugiau suprasti apie gėlių judėjimą ir reagavimą į aplinką. Buvo patvirtinta, kad Burdono Sandersono aptikti impulsai iš tiesų yra veiksmo potencialai, kilme panašūs į gyvūnų impulsus. Mokslininkai daugiau išsiaiškino ir augalų molekulių bei ląstelių ypatumus, leidžiančius jiems reaguoti į prisilietimą. Yra žinoma daugiau nei tūkstantis skirtingų augalų, kurie reaguoja į prisilietimą.

Pabartas nuvyto

Dar vienas mokslininkas botanikas iš Helvetikos instituto daktaras Bilas Viljamsas atliko ne mažiau įdomų bandymą. Jis pasodino du vienodus augalus visiškai į vienodą dirvą. Vienas augalas buvo nuolat meiliai giriamas ir šnekinamas, o kitas nuolat užgauliojamas ir peikiamas. Rezultatai buvo tiesiog stulbinantys. Girtasis augalas sukrovė didžiulius žiedus ir pranoko visus standartus. Peiktasis augaas niekada nepražydo. Pakartojus šį bandymą su didesniu kiekiu augalų, rezultatai buvo tokie pat. Maža to, keli peiktieji augalai nuvyto.

Vėliau prie gėlių buvo prijungti EKG elektrodai, kurie fiksavo gėlių atsakus į įvairius dirgiklius. Augalai skleidė elektrinius impulsus, kai juos badė adatomis, degino lapus. Impulsai buvo tokie stiprūs, kad net netilpo matavimo skalėje. Įdomu tai, kad į skausmą reagavo ne tik žalojamas augalas, bet ir kiti šalia buvę augalai. Tai akivaizdžiai rodo, kad augalai ne tik jaučia ir kenčia skausmą, bet ir sugeba bendrauti tarpusavyje. Galbūt augalai sąmoningai užaugina skanius vaisius, kad gyvūnai juos ėstų ir platintų sėklas, galbūt gėlės žino, kaip privilioti bites saldžiu ir maistingu nektaru, kad išplatintų savo žiedadulkes? Galbūt augalai yra net protingesni už kai kuriuos gyvūnus?

Kopūstai bijo peilio

Kita mokslininkų grupė atliko tokį ekperimentą. Jie paėmė tris dirvoje augančius kopūstus ir pastatė juos vieną šalia kito per kelis centimetrus. Prie dviejų augalų buvo prijungti elektrodai, sujungti su poligrafinėmis mašinomis. Paskui, be jokio įspėjimo į kambarį įėjo neutraliais drabužiais apsirengęs žmogus. Jis sukapojo trečiąjį kopūstą į gabalus ir išėjo iš kambario. Poligrafinės mašinos užfiksavo stiprią kitų dviejų kopūstų reakciją augalo naikinimo metu ir kurį laiką po to. Kiekvieną kartą į kambarį įėjus tam pačiam vyrui, likę du kopūstui stipriai reaguodavo į jo apsilankymą. Reakcija buvo beveik tokia pat stipri, kaip ir pirmąjį kartą. Augalai atpažino žmogų! Kai į kambarį įeidavo kitas žmogus, jų reakcija nebuvo tokia stipri.

Kitas eksperimentas buvo įvykdytas 1966 metais ir sukėlė dar daugiau prieštaringų minčių. Melo detektoriaus specialistas prijungė augalą prie poligrafo. Tyrėjas pasakojo, kad aparatas užfiksavo stiprius pokyčius net tuomet, kai, stovėdamas šalia augalo, jis galvojo apie jo lapų deginimą. Atrodo, kad augalas jautė žmogaus mintis.

Dalaso (JAV) Beiloro medicinos centro mokslininkai dar kartą įrodė, kad augalai, tarp jų ir daržovės, jaučia skausmą, kai juos skina, pjauna, skuta, kepa, verda ir valgo. „Daržovės ir kiti augalai išskiria didžiulius kiekius hormonų ir cheminių medžiagų, kai patiria kokius nors sužeidimus. Toks atsakas yra adekvatus gyvūnų nervų atsakui. Pažeidus gyvūno organizmą, nervai išskiria didžiulius kiekius endorfino. Negalima neįvertinti šio panašumo.

Saugokime augalus

Kita organizacija PETA (žmonių, kovojančių už etišką elgesį su gyvūnais), kurios didžioji dalis narių yra užkietėję vegetarai, kitaip vadinami veganais, pareiškė priekaištus ir net rašė skundus prieš tokių tyrimų vykdymą. Tai reiškia, kad jie nevalgo jokių gyvulinių produktų, nes juos gaminant nukenčia gyvūnai. PETA advokatai siekia sunaikinti ir įslaptinti tyrimų rezultatus. Kiti mano, kad žala jau padaryta. PETA organizacijos atstovas žiniasklaidai sakė: „Tai mums kenkia. Didelė mūsų organizacijos narių dalis nieko nevalgo nuo pat augalų tyrimo rezultatų paskelbimo dienos. Mūsų advokatai nori paduoti tyrimą vykdžiusią organizaciją į teismą už melagingus gandus. Iki to laiko mes maitinsimės vitaminų papildais ir vandeniu“.

Jeigu argumentai, kad augalai taip pat jaučia skausmą, jus įtikino, siūlome jums pamąstyti. Paruošti gausybę kepsnių, dešrų ir kitų mėsos produktų užtenka nužudyti vieną karvę. Taip skausmas suteikiamas tik vienam organizmui. O ruošiant vieną dubenį žaliųjų salotų, nužudoma daugybė daržovių. Iš kur mes žinome, ar augalai jaučia mažesnį skausmą nei gyvūnai? Galbūt humaniškiau yra valgyti vaistais užmigdytus gyvūnus, nes jie nesikankino mirdami? Jeigu skutama, pjaustoma ir kepama bulvė jaučia skausmą, ar tai ne tas pats kaip suvalgyti mažą ruoniuką?

Kaip priešingybė PETA organizacijai, buvo įkurta ir PETP (žmonės už etišką elgesį su augalais) organizacija. Ji agituoja ir aiškina, kad augalai taip pat jaučia skausmą ir kenčia nuo žmonių rankų.

Parengė Žygimantas Pauliukevičius

http://www.klaipeda.daily.lt/temp.php?d ... 1103295121
aldute
Posts: 49
Joined: Mon 02 13, 2006, 12:32

Post by aldute »

Labai įdomu. :D

Tik kyla klausimas, ką mums valgyti, o gal tiksliau, kaip mums valgyti, kad augalai nesikankintų? Išeitis juk tikrai yra. Pamenate, kai Anastasija kalbėjo apie kedrų aliejaus gamybą, ji pasakė, kad kedrai turi dovanoti riešutus. Gal čia visa esmė: mylėti augalus, kad jie save mums dovanotų. Yra logikos?
Kristina
Posts: 266
Joined: Wed 12 18, 2002, 3:24
Location: Airija-Lietuva
Contact:

Post by Kristina »

GAL BUS IDOMU?
Discovery kanale yra tokia laida mitu paneigejai, tai jie bande paneigti mita, kad augalai kazkaip reguoja i muzika ar zmogaus kalba. Ekspermentas buvo gan elementarus: 5 siltnamiuose augino zirnius: 1 buvo nuolat tyla, 2 grojo klasikine muzika, 3 grojo metala, 4 ejo irasas, kur moteris graziai kalbasi su augalais, 5 ejo irasas kur moteris keike augalus. Rezultatas buvo netiketas maziausi augalai buvo sitnamy, kur buvo tyla, o akivaizdziai didziausi - kur grojo metalas, kitur augalai buvo gan panasus. Taigi, jie padare isvada, kad, vis del to, augalai kazkaip reguoja i garsus aplinkui. Taigi mito paneigti negalejo :D .
Kazin kokie butu rezultatai , jei su augalais butu kalbejas gyvas zmogus :wink:
Gizma
Posts: 61
Joined: Mon 01 23, 2006, 13:48

Post by Gizma »

Jeigu butu tame siltnamyje kalbejas zmogus, tu augalu kitaip neveikdamas, rezultatas butu kaip yraso. Pamitsai pamineti svarbiausia- kiek supratau, tuos augalus veike vibracija( o tranki muzika ja tikrai skleidzia). Kur daugiau triuksmo- daugiau vibracijos=geresnis augimas.
Kristina
Posts: 266
Joined: Wed 12 18, 2002, 3:24
Location: Airija-Lietuva
Contact:

Post by Kristina »

tai ka teks leisti metala savuose darzuose :mrgreen:
aldute
Posts: 49
Joined: Mon 02 13, 2006, 12:32

Post by aldute »

Manau, kad augalus veikia ir mintis. Gal net stipriau nei vibracija. Juk kai auginu daržoves, kurias myliu, jos auga ypatingai gerai, jei tik šeip, tai ir auga šeip.
loreta
Posts: 711
Joined: Thu 10 20, 2005, 2:40
Location: ant kalno

Post by loreta »

Taip...ypac augalu glostymas akimis veiksmingas. O del metalo, tai labai abejociau. Nei minutes negaliu isbuti patalpoje, kur tokia chaotiska muzika.
aldute
Posts: 49
Joined: Mon 02 13, 2006, 12:32

Post by aldute »

Pritariu Loretai. Chaotiška muzika gali tik stresą sustiprinti, bet nenuramina. Tai mano nuomonė, gal yra ir kitaip mąstančių.
aldute
Posts: 49
Joined: Mon 02 13, 2006, 12:32

Post by aldute »

Pritariu, Basta.
loreta
Posts: 711
Joined: Thu 10 20, 2005, 2:40
Location: ant kalno

Post by loreta »

Zirniu prisodinau aplink vistu nameli (kuri galite pamatyti Lorettos Fotografiju skyrelyje); tai, jeigu, kaip sakote, jie gerai sugeria triuksma, tai mano zirniukai tiesiog valandomis stiebiasi i virsu. Matyt labai jau jiems patinka gaideliu ka-ka-ry-ku!
Post Reply