Kaip apsaugoti pasodintus augalus

Įvairūs sodinimo būdai, priežiūra

Moderator: Visi tvarkytojai

Dobis
Posts: 285
Joined: Mon 01 26, 2004, 16:42
Location: Vilnius

Kaip apsaugoti pasodintus augalus

Post by Dobis »

Sveiki, noriu surinkti kuo daugiau info apie šią man labai aktualią temą. kažkada augalų temoje jau buvau uždavusi šį klausimą. daug naudingų patarimų gavau iš Laimio, kuris pasidalino savo patirtimi, ačiūūū - aš tikrai labai džiaugiuosi, kai galiu pasikeisti žiniomis su augalų entuziastais. visai neseniai savo žemėje pasodinau pirmuosius augalus - du maumedžius. iki žiemos ketinu pasodinti dar kiek įmanoma daugiau augalų, daugiausia medžių - pušelių, klevų, ažuolų, liepų, keletą obelų, lazdyną, gal dar aviečių. mūsų žemė molinga ir sunki, sodinimas tikrai nėra lengvas ir dar labai rūpi, kad augalai ne tik prigytų, bet ir nebūtų nugraužti zuikių stirnų ar išrausti šernų. juolabiau, kad pastebėjau kaimynų sklype po žiemos apgraužtus jaunus savaime išdygusius medelius. o jei pušelei stirna nukas viršūnę, tai ir amen. dideli stirninai augaliukus gali ne tik nugraužti, bet ir numinti ir kanopomis išrauti. prie stambesnių augalų stirnos mėgsta ir pasikasyti, taip pat ir šernai trindamiesi į kamienus gydosi nuo blusų.. todėl medelius žiemai būtinai kuo noirs aprišiu, toks bičiulis, kuris jau apie dešimt metų sodina augalus savo žemėje sakė, kad neblogai apsaugo tokie oranžiniai tinkliniai maišai, kuriuose turguj parduodami bulbės ir svogūnai, taip pat jis rišo ir eglišakiais. parašykit, kaip jūsų augalai peržiemojo, kokia apsauga buvo efektyviausia, bijau, kad vien kiečiais aprišus, neberasiu nė vieno medelio, nors bandysiu..
Renata
Posts: 264
Joined: Tue 01 14, 2003, 10:40
Location: Vilnius
Contact:

Post by Renata »

Vien kiečių gal ir neužteks, jei tik kelis stagarėlius pridėsi. :wink: O va pasitelkus kokių usnių ar dagių į pagalbą - stirnai tikrai nosies gaila bus :D Eglišakėm gerai rišti, jei netoliese yra kokia kirtavietė ir jų dykai gali pasirinkti. Juk nevažiuosi į mišką tyčia eglių genėti??? :shock:
Juk rišam medelius dėl kelių priežąsčių: kad nesušaltų, tada visokie stagarai, šiaudai, lapai - pats tas. Svarbu, kad sluoksnis būtų ne per plonas ir ne per storas, kad nedrėktų viduje medeliai ir nešustų. Aš šitaip vos savo kelių medelių nenumarinau :(
O jei siekiame apsaugoti nuo valgytojų - tai reik dėt kažką, ko gyvuliukai nepergraužia. Galima, manau, ir visokias po ranka pakliuvusias sintetines medžiagas, maišus, tinklus naudoti. Tik svarbu paskui jų nenumesti į pakrūmę... :shock: Ko, šventai tikiu, anastasijiečiai TIKRAI nedaro :mrgreen: :D :D :D Kita vertus, kokius smulkesnius augalus sniegas paslepia ir jiems graužikai ir graužikėliai nebaisūs. Tik kad to sniego beveik iki Naujųjų ne labai yra :mrgreen:
Dobis
Posts: 285
Joined: Mon 01 26, 2004, 16:42
Location: Vilnius

Post by Dobis »

Labai ačiū, Renata už patarimus. :D tikrai svarbu, kad medeliai neperšustų po tom eglišakėm ar šienu. dažnai po stiprių vėtrų miške būna nulaužtų pušų šakų-šakelių, gal ir eglišakių pavyktų surasti natūraliai nulūžusių.. dėl šiukšlių - aš pati baisiai netoleruoju bet kokių negamtinės kilmės šiukšlių besimėtančių laukuos, miškuos - grybautojų ar iškylautojų palikti bambaliai ir kitos šiukšlės tiesiog akis bado, taigi pačiai palikti ką nors tokio būtų neįtikėtina :oops: 8) :)
Vėl pasikeičiau...
Posts: 542
Joined: Tue 07 08, 2003, 15:24
Location: Kaunas-Vilnius

Post by Vėl pasikeičiau... »

Aš tai manau vistiek, kad gyvūnai yra idealūs tinginiai. Jei yra lengviau pasiekiamo maisto, tai jie ten ir eina. Jei augaliukas nors kiek aprištas, o šalia yra lengvai valgomų, arba žolės, tai jis ten ir eina. :) Ir su bitėm tas pats. Jos skrenda į toletus ir ima vandenį iš gyvulių mėšlo. Nes ten yra sūru, nes ten yra druskos. Bet jei šalia jų avilių padėsim vandens su druska, tai jos turės pakankamai druskos ir neis į toletus. Mane bitininkė pamokė. :)

Rišau medelius kiečiais ir esu labai patenkintas, taip ir toliau darysiu. :) Bet jau svarainius ir kitus neaprištus medelius tai labai stipriai apdorojo. :) Iki šaknų nugriaužė :) Nors svarainiams neaktualu. Jie išvarė tais pačiais metais didžiulius ūglius ir gerai dera. :)

Man tik vat problema su augaliukais kurių negaliu aprišti. Na, tie kurie turi stiebą, tai apriši kiečiais ir viskas. Bet yra jauni maumedukai, svarainiai, ąžuolai mažiukai. Na juos visus patvarko, o pririšti prie jų fiziškai neįmanoma. :) Tagi bandysiu tą tepalą, kuris vadinasi zuikbaidžiu. :) Kas 10 cm su juo patepama ir sako labai gerai veikia. Sukiniečiai jau išbandė. Kai gausiu receptą, tai pateiksiu čia. :) Ten įeina riebalai, kad masė laikytųsi ir kažkokie vaistai karvių tešmenims. Labai smirdi, bet sako labai gerai veikia. :)
Renata
Posts: 264
Joined: Tue 01 14, 2003, 10:40
Location: Vilnius
Contact:

Post by Renata »

Gal aplink ką smulkmę statyti "palapinę" iš sausų žagarų ir ant viršaus - išmėgintų stagarų sluoksnį??? Tik ar spygliuočiams patiks???
Dobis
Posts: 285
Joined: Mon 01 26, 2004, 16:42
Location: Vilnius

Post by Dobis »

šiandien bendradarbis pasidalino augalų apsaugos patirtimi - jis vaismedžius žiemai apvynioja rudo kartoninio popieriaus (sovietų laikais į tokį popierių įvyniodavo sveriamus produktus) juostomis, o viršuje užriša (tas popierius per žiemą nepermirksta). o smulkius augalus be kamieno galima bandyti aptverti kuoliukais ir apjuosti vielele ar net virvele, o ant jos prikabinti raudonu "veliavėlių " iš sukarpytų skudurų ar kokių skambalėlių - žvėrys tokių instaliacijų prisibijo. aš irgi galvojau apie "vigvamus" iš stagarų, jei oras cirkuliuos, gal visai nebloga išeitis būtų?
Dobė
Posts: 675
Joined: Mon 09 26, 2005, 8:58
Location: Vilnius

Post by Dobė »

sveiki, noriu kai kuo pasidalinti. praeitą vasarą buvau prisipjovus nendrių, laikiau jas namuose iki šiol - tokias dvi galingas šluotas. o sekmadienį atėjo mintis aprišti jomis vaismedžius - taigi ėmiau ir aprišau obelaitę prie namų ir dar kelis šalčiui jautrius augalėlius - labai patogus būdas ir atrodo gražiai, kaip kokia skluptūra. va, anksčiau sako žmonės šiaudais aprišdavo. o tas obelis, kur žemėje pasodinau, tai kartoniniu popierium apsukau, dar raudonų skudurėlių prikaišiojau, tai stovi dabar kaip šamanų medžiai, pažiūrėsim, kaip atlaikys žiemą :D
Laimis
Posts: 1378
Joined: Mon 05 19, 2003, 11:42
Location: Link Ukmergės
Contact:

Post by Laimis »

Šiemet pasodinau labai daug medelių, bet labai mažiukų. Dauguma iki kelių, nes prieš tris metus pasodinau juos iš sėklų. Tų mažiukų augaliukų niekaip negaliu apriti kiečiais, nes jie dar per maži. Todėl nutariau išbandyti sukiniečių metodą - zuikbaidį.

Kol jo nusipirkau, praėjo trys savaitės, taigi peliukai iš šimto apgriaužė 3-4 augalėlius. Ąžuoliukų viršūnes nukando, kitus šiaip pagraužė. Todėl dabar esu įsitikinęs - TEPTI REIKIA IŠ KARTO PASODINUS :!:

Dabar apie ZUIKBAIDĮ. Jis parduodamas visose veterinarijos vaistinėse. Pvz. Kaune viena yra pačioje senamiesčio pradžioje prie "Skalsos", kita yra prie stoties, prie turgaus, ten kur stomatologijos klinika yra.

Zuikbaidis, tai buteliukas už 4lt su tepalu. Tepalas tepamas ant medelių kas 10-15 cm. Jo užtenka visiems hektare pasodintiems medeliams. Parašyta, kad jis 100% atbaido zuikius ir peliukus. Klausiau vaistin4j ar ir stirnas atbaido, tai sakė, jog nežino apie stirnas. Sukiniečiai bandė, tai sakė labai gerai tepalas veikia.

Zuikbaidžio sudėtis yra tokia:
1. 80 procentų HERBAcero (tepalas karvių tešmenims, ten sudėtis nėra labai kenksminga kiek aš supratau, žolelės visokios ir dar keli man nesuprantami elementai)
2. 20 procentų žuvų taukų.

Vaistinėje galima pirkti
arba vieną zuikbaidžio buteliuką (100gr.)
arba HERBAcero buteliuką (100gr.) ir žuvų taukų (250gr.)

Viskas po 4lt. Paskaičiuokit kas jums apsimoka. Ar maišyti ir pirkti pigiau, ar pirkti gatavo bet mažesnį kiekį.

Aš pirkau abu variantus. Su zuikbaidžiu nutepiau sėkmingai. O sumaišyti man nepavyko, nes pasidarė labai skystas skystimas ir jį buvo sunku priklijuoti prie medelių. Tačiau Dalia iš Sukinių sakė, jog žuvų taukų reikia dėt daugiau, o ne 20 procentų, ir kad vistiek gaunasi tepalas. Paskui nuėjau į vaistinę ir išsiaiškinau, kad reikėjo palaukti kažkiek laiko ir žuvų taukai būtų sukietėję. Turbūt ir būtų išsisprendus mano problema ir būčiau turėjęs gero tepalo...

Į vaistinę bijojau eiti, o pasirodo jie ten viską gerai žino. Paklausi zuikbaidžio, tai pasiūlo ir zuikbaidžio ir paaiškina kaip pačiam jį pasigaminti iš HERBAcero ir žuvų taukų. Leidžia pasirinkti, paaiškina, man patiko. :)

Tai turbūt pats paprasčiausias man žinomas būdas apsaugoti didelį kiekį mažų medelių. :)
Naujas forumas praktikams
http://esu.tiems.kam.esu.lt
Dobė
Posts: 675
Joined: Mon 09 26, 2005, 8:58
Location: Vilnius

Post by Dobė »

voila, kaip tik turiu žuvų taukų jau bebaigiančių pasenti, bėgsiu į vasitinę to herbacero, kaip ten reikia juos sumaišyti, kad gautusi? tai santykis herbacero 100 gr ir 250 gr žuvų taukų, viską sumaišyt? :roll: manau nepakenks ir patepti, būtų gaila, jei pražūtų medeliai
Laimis
Posts: 1378
Joined: Mon 05 19, 2003, 11:42
Location: Link Ukmergės
Contact:

Post by Laimis »

Šiaip zuikbaidis gaminamas iš 80 proc. HERBAcero ir 20 procentų žuvų taukų.

O Dalia iš Sukinių sako, kad reikia vienas prie vieno maišyti, t.y. 50 procentų žuvų taukų ir 50 procentų HERBAcero.. :)

Sėkmės eksperimentuose, Dobe. ;)
Last edited by Laimis on Mon 11 28, 2005, 13:15, edited 1 time in total.
Naujas forumas praktikams
http://esu.tiems.kam.esu.lt
Laimis
Posts: 1378
Joined: Mon 05 19, 2003, 11:42
Location: Link Ukmergės
Contact:

Post by Laimis »

Perkeliu:
Parašyta: Antr. 2005 04 19, 17:41

Citata:
Feja Ivanova wrote:be to, yra visokiu zvereliu megstanciu jaunus medelius grauzti, tai kaip to butu galima isvengti - negi visa soda tvora aptverti, kaip kazkur rase tai va, gal kas zinot, ar yra kokiu gudresniu budu to isvengti? pati zinau, kad yra ne tokiu reikliu medeliu, kuriu zvereliai ir kirminai negrauzia ir kuriems nebaisus vejai - maumedziai, eglaites, gal ir puseles.
Šiemet bandžiau tokį variantą: Aplink pasodintą medelį auga žolė su kiečiais ir kitais stagarais. Tai aplink tą medelį dviejų metrų spinduliu nurauni kiečius ir apriši jais medelį. Nei vieno medelio nenugriaužė. Nors pas mane miškas iš trijų pusių ir žvėreliai nugriaužia viską: svarainius, obelaites, kriaušaites, gudobeles, zuikiakrūmį, ožekšnius, net berželius! Tačiau tų aprištų nelietė. Sako zuikiai jei tik jų ūsams trukdo koks nors stagaras, tai jie ir neliečia to medelio.

Dar galima zuikiabaidžiu baidyti. Yra tokis tepalas. Girdėjau jis irgi gerai veikia. Ir man rodos jis ekologiškas. Jo galima pasidaryti.

Hmmm... bet jei pasodinsi milijoną medelių, tai tada sunku bus aprišti visus. Gal pirmais metais tiek nesodink. Gal po truputį, kad spėtum juos apsaugoti. Ir aišku, kuo daugiau lietuviškų: pušys, ąžuolai, berželiai, eglės, liepos... Juos mažiausiai ėda.



Citata:
Feja Ivanova wrote:dėl aprišimo stagarais - labai originalus sakyčiau būdas, ir todėl iš karto priimu. o be kiečių kas dar tiktų, gal barščiai?? na gal ir nelabai bet mano žemėje veši visokios aukštos žolės baltais skėtiniais žiedynais - nei tai kiečiai, nei tai garšvos sunkoka ir atpažinti - vaikščiojau vasarą po stagarynus atlasais apsikrovus, visas kojas apsibraižiau, bet dar toli gražu ne visas žoles identifikavau
Tinka viskas kas šiek tiek kietesnis ir trukdo prieiti prie medelio. Žvereliai tinginiai, jie neliečia medelių, kurie kuo nors aprišti. Tinginiai absoliutūs. Galbūt tie tavo skėtiniai augalai tai builiai, arba barščiai. Galima ir dilgeliu stagarais rišti. Tik manau negalima žolėm rišti kurias valgo stirnos. Taip tik pritrauksit jas, o ne nubaidysit. Šienas ir šiaudai galbūt netinka, bet gal ir tinka. Žinau, kad visi kieti stagarai tinka.
Last edited by Laimis on Wed 11 30, 2005, 2:25, edited 2 times in total.
Naujas forumas praktikams
http://esu.tiems.kam.esu.lt
Laimis
Posts: 1378
Joined: Mon 05 19, 2003, 11:42
Location: Link Ukmergės
Contact:

Post by Laimis »

Romas
Parašyta: Tr. 2005 04 20, 15:53
Zuikiai arba stirnos apgraužė arba apkapojo šakas:

ąžuoliuką
liepą
vyšnias
slyvą (spalio mėnesį)
akaciją (buvo nedygliuota)
berželį
lazdyną

Iš esmės viską, kas buvo vidury lauko, išskyrus egles, pušis, kadagius. Kitą rudenį matyt tikrai reikės kiečiais aprišti.
Naujas forumas praktikams
http://esu.tiems.kam.esu.lt
Dobė
Posts: 675
Joined: Mon 09 26, 2005, 8:58
Location: Vilnius

Post by Dobė »

tai va, šįmet aš pasistengiau visus medelius apsaugoti - aprišau, apsukau, kiečiais ir dar tokiais baisiai spygliuotais, kurių peržydėję žiedai į tokius į medvilnę panašius pūkus pavirsta, rodos, dagiais ar usnim. nu jau joks žvėrelis tokių nepanorės ragaut :P o šiaip dar sugalvojau, kad medelius galima aprišti nendrėm (manau jų irgi nevalgys) ir kokiais šiaudais ar linais. šiaudai, šienas, linai saugo nuo šalčio (jei tokia apsauga reikalinga), o kad jos nesugraužtų dar galima kiečiais ar usnim dygliuotom aprišt iš išorės. :) spygliuočių lyg tai žvėreliai neliečia, vat aš palikau savo maumedžius be apsaugos, tik apraišiojau tokiais raudonos vilnos kaspinėliais, kaip kalėdų eglutes - gal sakau pabijos žvėrys artintis (neduokdie išeis atvirkščiai :shock: )
oij, dabar berašant, man taip užsinorėjo aplankyti savo žemelę - dar pašalusios nemačiau. įsivaizduoju, kaip ji skaniai atrodo, kaip duona ruginė, miltais pabarstyta :lol: :D
Laimis
Posts: 1378
Joined: Mon 05 19, 2003, 11:42
Location: Link Ukmergės
Contact:

Post by Laimis »

Dobe aš dėl maumedžių. Kokio jie dydžio? Jei mažiukai, t.y. žmogaus dydžio, tai juos labai mėgsta zuikiai ir stirnos. Aš pasirūpinčiau daugiau negu raudoni kaspinėliai. Praeitais metais maniškius maumedukus labai apkapojo žvėreliai. :)
Naujas forumas praktikams
http://esu.tiems.kam.esu.lt
Dobė
Posts: 675
Joined: Mon 09 26, 2005, 8:58
Location: Vilnius

Post by Dobė »

oijoijoij, kaip tik tokio dydžio mano maumedukai. reikės būtinai nuvažiuoti ir jais pasirūpinti. na bet jie pakankamai arti kaimyno Jono, gal tai atbaidys stirnas, nors geriau jau užsitikrinti. čia mane toks žmogus patikino, kad jo maumedžių sodyboje žvėrys neliečia, tai aš ir buvau dėl jų rami.

ačiū už rūpestį :lol: :love:
loreta
Posts: 711
Joined: Thu 10 20, 2005, 2:40
Location: ant kalno

Post by loreta »

Neseniai atradau verta demesio straipsni zurnale, kaip apsaugoti augalus, kad stirnos ju negrauztu. Nagi patariama paimti palaikyta (ne sviezia) ARKLIO MESLA ir apdeti augalus aplinkui. Garantuojama, kad stirnos nelies.
Taip pat siek tiek is Biodynamic knygos "Secrets of the Soil"- New Solutions for Restoring our Planet, by Peter Tompkins & Chritopher Bird (authors of the Secret Life of Plants). Puiki knyga su daug ismintingu patarimu.
"...Kitas biodinamiskas budas panaudojant dilgeles, kurias Steineris vadino universaliomis, yra skystos trasos, kurios padeda augalams, ypac sausros metu. Is dilgeliu taip pat galima daryti pasta, kuria aptepami medziai bei krumai. Pasta daroma is lygiu daliu dilgeliu, gryno molio ir sviezio karves meslo. Pries apdedant pasta , medzio ar krumo mirusi, atsokusi zieve nubruzinama. Medziu kamienai, sakos, po sito "gydymo" tampa lygus ir svarus jau po keliu dienu ir augalai auga sveiki.
Dobė
Posts: 675
Joined: Mon 09 26, 2005, 8:58
Location: Vilnius

Post by Dobė »

Labai ačiū Loreta :lol: :h:

aš labai vertinu tokią informaciją - o dilgėles naudoju visur - tręšiu, baidau kenkėjus, fermentuoi kompostui ir .... arbatą geriu. fantastiški patarimai, reikės tą knygą užsisakyti. ačiūūūū:))))))
loreta
Posts: 711
Joined: Thu 10 20, 2005, 2:40
Location: ant kalno

Post by loreta »

I sveikatele, Dobe :D
Uosis
Posts: 1564
Joined: Sun 12 22, 2002, 13:34

Post by Uosis »

Permetu Laimio laišką iš elekroninio pašto konferencijos [email protected], prie kurios galite prisijungti ir jūs, parašę laišką adresu [email protected]

Tikiuos, kad į temą :)

Laimis rašo:
Sveiki,

va, katik buvau savo zemej. Apziurejau augaliukus. Kaip ir tikejausi visi puikiai auga.

Todel dar karta noriu papasakot visiems apie zuikbaidi.

Pas mane yra labai daug visokiu zoledziu: stirnu, zuikiu, peliuku, kurie tik ir taikosi i krumelius ir medelius.

Ten kur as nesusiprotejau patepti zuikbaidziu, pvz., naturaliai auganciu slyvu, berzu, ozeksniu, tai apkramte juos vos ne iki zemes. Dideliais kiekiais.. bet ten kur patepiau, tai niekas nepaliesta.

Rudeni, kol dar nebuvau patepes per viena savaite peliukai nugriauze azuolams galvas ir bukui, bet paskui patepus lygtais daugiau auku neradau.

Zuikbaidis yra geras produktas. Praeitais metais risau medelius stagarais. Irgi labai gerai padeda, bet daugiau darbo, o be to turi risti tik jau paaugusius medelius, o daba prisodinu simtus medeliu is seklu, kurie tik iki keliu yra. tokiu stagarais neaprisi. O zuikbaidis - kak raz.

Buteliukas zuikbaidzio kainuoja 4 lt. Hektarui uztenka 1-2 buteliuku.

Zodziu ne karta patikrintas ir geras dalykas.

Nusipirkti galite rudeni kai kuriose veterinarijos vaistinese. Jei nerasite zuikbaidzio, tai pardaveja jums gali pasiulyti HERBAcero buteliuka (4lt) ir zuvu tauku buteliuka (4lt). ir juos sumaisius gaunamas zuikbaidis. As bandziau abu variantus. Zuikbaidziu patenkintas, o herbacera su taukais sumaisiau blogai, tai nelabai gavosi, paskui kad sutirstinti smelio pyliau.. o tik grizes namo issiaiskinau, kad reikia ilgai palaukti kol zuvu taukai sustings.

Taigi, siulau nesiterlioti ir pirkti tiesiog jau gatava zuikbaidi. :)

Laimis Zmuida
Last edited by Uosis on Tue 05 02, 2006, 13:40, edited 1 time in total.
Yra tik vienas Dievas ir jis yra visur :)
Uosis
Posts: 1564
Joined: Sun 12 22, 2002, 13:34

Post by Uosis »

Radau informacijos, kad ziukbaidį galima įsigyti Senukuose

http://www.senukai.lt/LTU/catalogue.asp ... 0050008900 Kaina 4.7 Lt, gamintojas - Kauno įmonė "Emolus" - http://www.emolus.lt
Yra tik vienas Dievas ir jis yra visur :)
Post Reply