Kaštonai

Įvairūs sodinimo būdai, priežiūra

Moderatorius: Visi tvarkytojai

Skelbti atsakymą
Egidijus
Pranešimai: 116
Užsiregistravo: Pir 11 08, 2004, 19:40
Miestas: Kaunas
Susisiekti:

Kaštonai

Standartinė Egidijus » Ant 06 27, 2006, 16:14


http://www.sveikatossodas.lt/index.php? ... 92&tid=231


Kaštonas gydo venas ir kosulį
2006-06-11
Kaštoną, kaip savotišką teigiamų emocijų šaltinį, galėtų prisiminti gydantieji ne žmogaus kūną, o dvasią. Beje, ne tik pavasarį jis puikiai nuteikia. Rudenį po kojomis atsiveriantis dygliuotas žalias kamuoliukas ir spindintis kaštono vaisius pradžiugina žmones kaip vaiką naujas žaislas.


Kaštoną, kaip savotišką teigiamų emocijų šaltinį, galėtų prisiminti gydantieji ne žmogaus kūną, o dvasią. Beje, ne tik pavasarį jis puikiai nuteikia. Rudenį po kojomis atsiveriantis dygliuotas žalias kamuoliukas ir spindintis kaštono vaisius pradžiugina žmones kaip vaiką naujas žaislas.

Medus – kosuliui malšinti

Žinynai, kalendoriai neaplenkia dabitos kaštono, randa jame gydomųjų, švarinamųjų, maistingųjų galių. Ir ne taip jau mažai.

Puikus esąs kaštonų žiedų medus, tinka organizmui stiprinti, kosulį malšinti.

Labai senoje knygelėje nurodoma, kad reikia į miltelius sugrūsti nuluptus kaštonų vaisius, užpilti baltuoju vynu, suplakti, palaikyti kiek laiko ir gerti po šaukštą kelis kartus per dieną nuo drugio, kosulio ir džiovos.

Tinka nuo hemorojaus

Žolelių žinovai gydymo reikalams naudoja jaunų kaštonų šakelių žievę, žiedus, lapus ir, žinoma, vaisius. Pasak žolininkų, kaštonai labiausiai gydo venų išsiplėtimą, hemorojų. Tinka ir odos ligoms, sunkiai gyjančioms žaizdoms, ūmiam bronchitui gydyti. Kaštono preparatai mažina kraujo krešėjimą, didina venų pralaidumą, stiprina kraujagyslių sieneles.

Žieves reikia skusti anksti pavasarį, žiedus skinti, kol dar ne visi išsiskleidę, lapai skabomi birželį, o vaisiai renkami, kai patys nukrenta.

Iš lapų - arbata

Vieną valgomą šaukštą sudžiovintų ir susmulkintų kaštonų lapų arba vieną arbatinį šaukštelį džiovintos ir sumaltos žievės miltelių užpilti puse litro vandens, užvirinti ir ant silpnos ugnies virinti 15 minučių. Ataušinti, nusunkti ir gerti po pusę stiklinės 4 kartus per dieną prieš valgį. Padeda sergantiems reumatu, podagra, bronchitu, tuberkulioze, pablogėjus virškinimui.

Tinka gerti ir įtrinti

Vertingi yra spiritiniai kaštonų antpilai. 50 g džiovintų žiedų užpilti puse litro kuo stipresnės degtinės ar spiritu, laikyti ne mažiau kaip dvi savaites, nusunkti ir gerti po 30 – 40 lašų 4 kartus per dieną – nuo kojų venų išsiplėtimo, hemorojaus, vidurių užkietėjimo. Nuo tų pačių negalavimų padeda šviežios kaštonų žiedų sultys, geriamos po 20 – 25 lašus 4 kartus per dieną. Spiritinis antpilas tinka skaudamiems sąnariams įtrinti.

Liaudies medicinos praktikai teigia, kad sąnarių skausmus malšina susmulkintų kaštonų vaisiai, užpilti paprasčiausiu actu.

Mažina kraujo krešėjimą

Svarbu tinkamai išdžiovinti kaštonų lapus, žieves, žiedus. Gerai vėdinamoje vietoje paskleisti plonai ir dažnai vartyti. Neluptus kaštonų vaisius galima džiovinti ir saulėje.

Jei turite pernykščių sudžiūvusių kaštonų vaisių, lupkite, smulkinkite, užpilkite – tiks.

Kadangi kaštonų preparatai mažina kraujo krešėjimą, būtina pasitarti su gydytoju. Beje, gydytojo konsultacija visada reikalinga imantis bet kokio ilgesnio gydymosi žolelėmis.

Švarai ir duonai

Skandinavijos šalys, kur kaštonai taip pat yra gana naujas augalas, iš kaštono vaisių išmoko daryti puikią skalbimo priemonę, o kas liko... sunaudoti maistui. Sumaltus kaštonų vaisius užpila šiltu vandeniu su trupučiu sodos, laiko parą, kartkartėmis permaišydami, paskui nusunkia ir gauna pačią ekologiškiausią skalbimo priemonę vilnai ir šilkui skalbti.

Likusią kaštonų masę daug kartų perplaudavo vis nauju vandeniu ir senovėje dėdavo į kepamą duoną.

Brangios kosmetikos pramonėje kaštonai iki šiol naudojami. Naudoja ir farmacijos pramonė.


Janina ZVONKUVIENĖ
"Klaipėda"

ArturasGeniu
Pranešimai: 112
Užsiregistravo: Tre 07 18, 2007, 13:45
Miestas: Geniu km.

Re: Kaštonai

Standartinė ArturasGeniu » Ket 10 04, 2007, 20:28

Kastonai geriau auga derlingoje zemeje. Skurdzioje dirvoje per vasara beveik nepaauga. Auginu jau virs 3 metu, tai jie vos vegetuoja, tik apie 5 cm paaugo kas vasara. Uzmiestyje jaunu medeliu kamienus labai megsta apgrauzti kiskiai ir stirnos, todel reiketu gerai apsaugoti nuo ju.

TSatas
Pranešimai: 1
Užsiregistravo: Pir 02 25, 2008, 0:51

Re: Kaštonai

Standartinė TSatas » Pir 02 25, 2008, 18:46

sveiki visi

turiu paprasta klausima - tikiuos kas nors atsakys :)\

Pasodinau kastona vazonelyje (is seklos) - ir suabejojau.
sekla reikia deti taip kad saknele islindusi butu i virsu ar i vazonelio apacia (stiebas ar saknis).

Tomas

Toltik
Pranešimai: 580
Užsiregistravo: Pen 10 28, 2005, 9:56
Miestas: Laisvės oazė
Susisiekti:

Re: Kaštonai

Standartinė Toltik » Ant 02 26, 2008, 11:27

Šiaip tai pažvelk į gamtą ;), kaip manai ar medelis labai rūpinasi kokia puse nukris sėkla? Ar į apačia ar į viršų?

Kiek esu stebėjęs tai visos sėklos dygsta vienodai: išpradžių išleidžia šaknį, kuri skverbesi į žemės gelmes ir įsitvirtina ten, o tada kelia likusią sėklą, kurios luobelė skyla ir pasirodo du pirmieji netikrieji lapeliai ant jauno stiebelio, o po to toliau vystosi stiebas. Taigi jeigu jau norima labai palengvinti užduotis sėklytėm tai galima jas sudėti taip, kad šaknytė iškarto tiesiai skverbtūsi į žemę. Bet šiaip tai sėklos pačios susitvarko, nesvarbu kokia puse ten tu jas įdėsi, jos vistiek išdygs.  :angel:

Kometa
Pranešimai: 3
Užsiregistravo: Pir 06 01, 2009, 15:00

Re: Kaštonai

Standartinė Kometa » Pir 06 01, 2009, 15:21

Sako,kad kastonai padeda susikaupti,nusiraminti.reikia laikyti po 2 kastonus kiekvienoje rankoje :)

Laimis
Pranešimai: 1378
Užsiregistravo: Pir 05 19, 2003, 11:42
Miestas: Link Ukmergės
Susisiekti:

Re: Kaštonai

Standartinė Laimis » Tre 02 17, 2010, 23:52

Kai tik atšils žemė ir jau bus galima kasti, tai siūlau prie Ukmergės DAUG vienmečių kaštoniukų, jei kam reikia. :) Nemokamai. Prie progos būtų ir kitų sodinukų.
Naujas forumas praktikams
http://esu.tiems.kam.esu.lt

kestutis670
Pranešimai: 183
Užsiregistravo: Pir 01 18, 2010, 15:02

Re: Kaštonai

Standartinė kestutis670 » Ket 02 18, 2010, 1:51

:h:
Sovietmečiu buvo gaminamas skystas muilas , kuris taip ir vadinosi "kaštonas". Kai nedaug buvo visokių šampūnų juo plaudavo plaukus. Aš ir pats ruošiu iš kaštonų vaisių šampūną sau ir esu visai juo patenkintas. Gamybos receptą jau turite.
Be to kaštonų vaisių apvalkalas turi daug tanidų , o jie reikalingi odoms išdirbti. Jei sumanysite išrauginti odeles _ galit drąsiai naudoti šią žaliavą.
:love: :h:

briedis
Pranešimai: 134
Užsiregistravo: Pen 01 06, 2006, 2:03

Re: Kaštonai

Standartinė briedis » Pen 02 19, 2010, 13:29

Kęstuti, jei teko tiek laiko praleist Sibire, kaip galima suprast iš jūsų žinučių, turit žinot, kad odeles daug geriau galima išdirbt be kaštonų ir rauginimo :D . Nebent kalba eina apie karvių odas..., kurios mažai kam tinka.

kestutis670
Pranešimai: 183
Užsiregistravo: Pir 01 18, 2010, 15:02

Re: Kaštonai

Standartinė kestutis670 » Pen 02 19, 2010, 14:10

briedis rašė:Kęstuti, jei teko tiek laiko praleist Sibire, kaip galima suprast iš jūsų žinučių, turit žinot, kad odeles daug geriau galima išdirbt be kaštonų ir rauginimo :D . Nebent kalba eina apie karvių odas..., kurios mažai kam tinka.
:h: "briedi",
taip mielasis , Sibiro tautelės odeles išdirba pirštais arba dantimis. Esu pats tai daręs jau čia. Triušių ar jaunų ožiukų odeles kantriai dirbant tikrai gerai išsidirba. O karvių kaip ir briedžių odos yra puiki žaliava rūbams , apavui gaminti...
:love: :h:

briedis
Pranešimai: 134
Užsiregistravo: Pen 01 06, 2006, 2:03

Re: Kaštonai

Standartinė briedis » Pen 02 19, 2010, 14:36

Taip išsidirba ir elnių, briedžių, stirnų- nebūtinai jaunų. O iš raugintos karvės nebent kerzinius batus gali siūt, marškinių gi nepasiūsi. Ir nebūtinai dantimis arba pirštais :D . Kad rankomis- tiesa. O šiaip technologija verta dėmesio... Tuo labiau, kad rauginta oda nepraleidžia oro, nuo drėgmės kietėja, per įpjovimą plyšta, nešildo, neelastinga. Niekas Sibire niekada nesiuvo drabužių nei batų iš raugintos odos. Nei čiumų nedengė. O natūraliai dirbta- kas kita. Na, bet atsiprašau, tema ne apie tai.

Skelbti atsakymą