Citrinos

Įvairūs sodinimo būdai, priežiūra

Moderator: Visi tvarkytojai

Post Reply
Egidijus
Posts: 116
Joined: Mon 11 08, 2004, 19:40
Location: Kaunas
Contact:

Citrinos

Post by Egidijus »

http://www.sveikatossodas.lt/index.php? ... 92&tid=229

Gydomoji citrinų galia
2006-06-11
Citrinos - nuo seniausių laikų žmonių vartojami vaisiai, valgyti dar prieš 4000 metų.



Jei citrinos žievelė parudavusi, o vaisius minkštas, - ji pernokusi. Kuo žievelė šviesesnė, tuo rūgštesnis minkštimas ir sultys. Todėl citrinas reikėtų pirkti kuo šviesesnes.

Esant kambario temperatūrai citrinos nepraranda savybių 8-10 dienų. Jei prireikia jas laikyti ilgiau, įdėkite į šaldytuvą. Stenkitės išdėlioti laisvai, kad iš visų pusių prieitų oras. Šaldytos citrinos nepraranda savybių net metus. Sultis supilkite į ledo formeles - taip bet kada turėsite reikiamą porciją. Atšildytos jos bus lyg šviežios. Prieš šaldydami minkštimą nulupkite žievę, supjaustykite norimo dydžio gabaliukais ir sudėkite į vakuuminį maišelį ar indą. Šitaip laikomas minkštimas žalias valgyti netinka, nes atšildytas atrodo lyg kempinė, ir tinka tik virti. Jei reikia tik citrinos sulčių, galima šaldyti sveiką nenuluptą vaisių. Atšildytas jis suminkštėja, nesunku išspausti sultis.

Liaudies medicina citrinomis gydo daug ligų. Tam tinka visos vaisiaus dalys: minkštimas, sultys ir žievelė, kurioje yra eterinio aliejaus. Perkant citrinų aliejų būtina atkreipti dėmesį, kad jis būtų be sintetinių priedų. Šį aliejų galima vartoti fizinėms ir psichinėms ligoms gydyti. Kvapų terapijai vartojamas aliejus leidžia gerai pasijusti, o geriamas žudo kenksmingas bakterijas ir grybelius.

Citrina - vitamino C šaltinis. 2,5 vaisiaus minkštimo ir sulčių pakanka vidutiniam suaugusio žmogaus dienos racionui, žinoma, jei vitamino C negaunama papildomai su kitu maistu. Normaliai maitinantis per dieną pakanka suvalgyti vieną citriną.

Kai vitamino C organizme trūksta, jaučiamas nuovargis, sumažėja atsparumas, blogai gyja žaizdos, padidėja jautrumas infekcinėms ligoms, nes susilpnėja imuninė sistema. Dėl per didelės vitamino C dozės gali parausti oda, išberti, pykinti. Taip organizmas reaguoja labai retai, nes įprastai vitamino C perteklius išskiriamas su šlapimu.

Citrusiniai vaisiai saugo nuo vėžio. Žmonės, kasdien suvalgantys po citrusinį vaisių, 50-75 proc. rečiau serga kasos vėžiu nei tie, kurie per savaitę suvalgo mažiau nei vieną tokį vaisių.

Citrinose yra daug maistingųjų medžiagų, tinkančių ligų profilaktikai ir slopinančių negalavimus. Citrinas galima valgyti ir naudoti išoriškai - gerti arbatą ir sultis, daryti pavilgus ar sulčių pilti į vonią. Citrinų kursas - natūrali gydymo priemonė.

Vaikams iki 2 metų nereikėtų odos trinti citrinų aliejumi ar sultimis, gerti sulčių ir valgyti minkštimo. Jų oda, skrandis ir žarnynas dar nėra tam pasiruošę. Ir vyresniems vaikams citrinų vartojimą reikia riboti.
Citrinų aliejus, kaip ir kiti eteriniai aliejai, yra koncentruota augalinė esencija. Ji stipriai veikia, todėl dažniausiai pakanka keleto lašų. Niekada netepkite neskiesto citrinų aliejaus ant odos ar gleivinės. Vonioms ir vonelėms reikėtų jį maišyti su medumi ar grietine - taip geriau pasiskirstys vandenyje ir nesusitelks lašeliais paviršiuje.

Citrinų sultys degina žaizdotą odą, bet skausmas trunka neilgai.

Šiltu tekančiu vandeniu, po to indų plovikliu ir vėl šiltu tekančiu vandeniu nuplautas citrinas galima naudoti kartu su žievele.

Parengė Kęstutis URBANAVIČIUS


"Panevėžio balsas"
Post Reply