Noriu daržovių

Įvairūs sodinimo būdai, priežiūra

Moderator: Visi tvarkytojai

vaiduze
Posts: 517
Joined: Tue 08 30, 2005, 0:18
Location: klaipeda

Post by vaiduze »

o mes taip visus daržus šienu ir kartonu užsiklojom... Ir , manau, kad nelabai gerai padarėm. Dabar jau amatau. Taip - žemelė po apačia kartono graži, porėta, minkšta, bet... Nelabai kas auga. Ir nelabai suprantu kodėl . Gali būti, kad per mažai žaliosios trąšos - rudoji (kartonas , šienas ) sunaudojo per daug azoto, o jis aogalams labai reikalingas.. Tai ponidorai nepaaugo nuo persodinimo, mažiukai vos matomi, ir iš visšų jėgų pomidoriukus mažiukus mezga, kad sėklyčių būtų.. išdygti šiaip - labai mažai kas išdygo, nors logiškai mastant - turėjo išdygt - padariau įpjovas kartone, šieną praskėčiau ir sėjau.. tai išdygo 1 burokėlis, kopūstų nė vieno... Ir t.t. Gerai , kad buvau vazonėliuose kopūstų ir brokolių pasisėjus, bet ir juos persodianu, auga, tik kažko mėlynuoti lapai pradėjo. Gal per mažai organikos je iš to kartono ir šieno gauna? Geriau augo preitais metais, kai žolė iki kelių buvo, nes buvom sugalvoję, kad jiems toks natūralumas turėtų patikti. Tai bent pomidorų DAAAUG turėjom. O šiemet po tuom kartonu šiltnamyje kad skruzdėlių prisigyveno... Pomidorai šiltnamyje augo augo ir sustojo. Lapeliai geltonuoja..
Laistėm fermentuotais tirpalais.. nepadeda.. Gal čia ir azodo nepakankamumas.. Nezianu. Bet labai nelinksma. )O gal čia tai, ką ir Kurdiumovas sakė - kad pirmus kelis metus derlius mažėja, nes Žemelė turi priprasti ir viskas turi supūti. Tuo labiau , kad ne iš rudens, o pavasari viską užklojom ..
Ti va tokia a mano patirtis.
bet saulėgrąžom ir bolvėm šiaudai ir kartonas tai labai patiko :)
<a href="http://anastasija.lt/forum/viewtopic.ph ... >Projektas "Pasodinau medį - esu laimingas"</a>
Dobė
Posts: 675
Joined: Mon 09 26, 2005, 8:58
Location: Vilnius

Post by Dobė »

teisingai pastebėjai, kartonas geriausiai tinka bulvėms - aš po juo auginu. šiek tiek išsikasiau bulvyčių, kurios pageltę buvo - radau pelenų takus, būtų suvalgę visas, jei nebūčiau užbėgus už akių :)

o visa kita taip ant kartono sodinti nelabai gerai - ypač pomidorus juk jų šaknys paviršinės, tai jiems reikia puresnės žemės. va jei darytumjėt pakeltą lysvę, tai būtų kitaip. aš išbandžiau ir esu labai patenkinta - velėna užklojau kartonu, ant kartono sutrešusių šakų, šakelių, senų lapų, galima ir šieno pernykščio, šiaudų - kuo daugiau organikos tuo geriau. dar užpilt nesubrendusiu kompostu - virtuvės atliekom, o ant viršaus būtinai reikia užpilti žemėm, gerai būtų ir su trupučiu juodžemio - gaunasi toks savotiškas kapelis. jį nuolat laisčiau vosokiom brogom - fermentuotom dilgelėm, mielėm su pasenusiom uogienėm. į brogas be dilgėlių dedu ir kraujažolių, valerijonų lapų ir šaknų, pernykščių džiovytų šalavijų, ir kitokių nesunaudotų vaistažolių - tai jau toks geras koncentratas išeina :D į laistytuvą po vieną dvi stiklines tos brogos ir laistau kompostinę lysvę. iš pradžių per vidurį pasodinau agurkų ir cukinijų daigus. beje, agurkus ir pomidorus geriau daiginti durpiniuose vazonėliuose, tada jie nepajus jokio persodinimo ir augs stiprūs - čia tai tikrai pasiteisina. "kapelio kraštus apsodinau agurklių daigais ir medetkom (irgi daigais) agurklių šaknys tvirtos ir skvrabios, tai jos reikalingos sutvirtinimui. o palei agurkus pasejau kaledros, krapų ir visą juodą žemę užmulčiavau ir nuolat mulčiuoju - labai tinka paparčių lapai, jei turi po ranka. sėklų nėra, patogu pjauti. dabar jau pradeda po truputį derėti agurkai, užsimezgė cukinijos. dabar lysvėje viskas auga gražiai ir vešliai, nes yra pakankamai storas organikos sluoksnis, nieks neskursta. be to, esant reikalui galima nuolat papilti purios žemės iš kurmiarausių.

pomidorus auginu šiltnamyje - mano irgi pageltę, nors vaisių yra nemažai užmegzta. pačiupinėjusi žemę prie šaknų supratau, kad pomidorams gerokai trūko drėgmės - šaknys buvo prie pat paviršiaus ir žemė sukietėjusi, reiškia trūko ir mulčo. šaiudų neturėjau, tai pabėriau ploną skiedrų sluoksnį, o to nepakako. dabar pasitaisiau - nuskabiau sudziuvusias, pageltusias šakeles, padariau skylutes prie šaknų, prilaisčiau ir gausiai užmulčiavau smulkintais paparčiais ir virtuvės atliekomis - visokiomis lupenomis. padariau dar vieną akivaizdžią klaidą - mano šiltnamis gana erdvus, bet jame trys siauros lysves - kraštuose ir per vidurį. tarpulysviai apie 70 cm, užkloti kartonu, po juo radau sliekų. bet negerai, kad lysvės ir aukščiau už tarpulysvius ir nėra jokio bortelio, kuri sulaikytų vandenį - tiesiog su plokščiapjoviu padariau tokį kraštelį, bet drėgmė vis tiek neužsilaiko. tai arba reikės padaryti bordiurą arba pakelti tarpulysvius, tada viskas bus gerai. beje, pas mane lauke išdygo nemažai savaiminių pomidorų - po obelim iš nesubrendusio komposto - tai jie ir per lietus jaučiasi puikai - žaliuoja sau, žydi tik aišku vėluoja megzti vaisisu, nes šaltoka ir todėl nespės sunokti.
dar pastebėjau, kad šitaip ekologiškai ūkininkaujant pirmais metais nebūna didelio derliaus, o paskui žemė pamažu vis gerėja, gausėja humuso ir augalai auga geriau. mano lysvėje irgi ta pati padetis. šiemet kai persodinėjau savaime išdygusius daigus į kitą vietą, pastebėjau, kad žemė tapo labai trąši ir turtinga sliekų ir labai daug mažučių sliekiukų - tas labai pradžiugino :lol:
taigi, mokausi, stebiu, įgyju patirties :D
Dobė
Posts: 675
Joined: Mon 09 26, 2005, 8:58
Location: Vilnius

Post by Dobė »

dar pamirsau pridurti, kad galetumete toje vietoje, kur buvo kartonu uzklota lysve paseti zieminiu kvieciu - ju skanys suopurens zeme ir pavasari apare ploksciapjoviu kviecius, turesite normalia lysve - be kartono, kuria bus galima purenti ploksciapjoviu ir i kuria galima seti morkas, sodinti svogunus ir pan. bent as taip ketinu padaryti kai nuimsiu bulviu derliu :) beje, gal patarsite, kaip ideti cia nuotraukas - norejau ideti keleta savo kompostines lysves vaizdu, bet neleidzia iklijuoti :roll:
ArturasGeniu
Posts: 112
Joined: Wed 07 18, 2007, 13:45
Location: Geniu km.

Re: Noriu daržovių

Post by ArturasGeniu »

Ar kas nors bandete auginti arbuzus ? Gal turite patirties ir galetumete ja pasidalinti ?
Ramune
Posts: 113
Joined: Thu 10 12, 2006, 11:29
Location: Klaipeda

Re: Noriu daržovių

Post by Ramune »

As pernai auginau melionus ir arbuzus siltnamyje. Arbuzams kazkas nepatiko - derliaus nebuvo, bet siltnamio zeme apraizge kaip pasele. O melionai buvo gardus, tik derlius velyvas - rugsejo pabaigoj ir spalio menesi. Labai dziaugiausi baklazanais!Tik siemet sesiu vasario men o ne kova, nes derliu dave tik rugsejo gale ir spalyje, kelis sunokino net lapkrityje. Ta pati matyt reikes ir melionams pritaikyti - seti vasaryje.
Sakykit kada geriausia seti brokolius ir kalafiorus ? Gal galima jau dabar, kad derlius ankstesnis butu?
Toltik
Posts: 580
Joined: Fri 10 28, 2005, 9:56
Location: Laisvės oazė
Contact:

Re: Noriu daržovių

Post by Toltik »

nugi pasidalinkite savo rudeniniais derliais :), kaip ir kokiu būdu sodintos daržovės užderėjo ? :)
Labai naudinga infromacija būtų prieš pavasario pradžią, o ji jau jau beldžiasi :)...

Su bulvėm tai sodinau užpernai iškart po šiaudais ant paprastos velėnos, dirva visiškas smėlis. Visiškai nelaisčiau, neravėjau, bet mama pora kartų koloradus nurinko kad nesuvalgytų mano bulvių tai sakė, kad kašiką pririnko rudenį - pasodinau irgi kašiką :gigi:

Man kažkaip nelimpa tie jūsų planai sodinti vasario ar kovo mėnesiais į vazonėlius ant palangės, po to į šiltnamius, o po to į gruntą.. - laba jau nenatūralu. Aš jau pasėjau savo daržą šių metų  :yy: tiesiai į šernų suartą žemelę ir šiaip į pievą - bus matyt kaip ten seksis.
Pernai rudenį ankstyvą (spalio mėnesį lygtai) pasėjau į pakeltas kliombas (privežtas šviežios žemės, šiektiek puvenų su šlynu...) salotas, morkas ir ridikėlius, na ir dar moliūgų.
Tai moliūgai nušalo per pirmą šalną. Salotom paskanavom kokių 3-4 cm ūgio, o ridikėliai tai kai kurie užaugo iki 1 cm skersmens ir lapukai kokių 5-10 cm, morkytės vos vos išdygti spėjo, pasirodė gal kokių 1-2 cm ūgliai, kaikurie iki 3 cm. Ir viskas buvo palikta kitiems metams. Kitais metais atvažiavau vasarai gerai įsibėgėjus, jau gal ir baigiantis beje. Morkos fantastiškos buvo, puikiausiai peržiemojo ir užderėjo. Tiesa, sėta buvo "netvarkingai" išpurškiant sėklas iš burnos kur papuolė - patobulintas Anastasijos aprašomas metodas :), jei norit kad abiejų energijos daug maž po lygiai gautų tai reik su sėklomis burnoje 12 minučių bučiuotis :love:  :angel: :H :wink: :!: :idea: :arrow:
Ridikėliai irgi peržiemojo ir augo puikiai, atvykęs vasarą radau visus nužydėjusius ir prinokinusius sėklų :). Salotos didžiulės išbujojo ir žydėjo "tolkia piesnia" buvo galima sėklas rinkti arba palikti kad pačios išsisėtų. Viskas augo kartu su laukinėm žolėm, kurių buvo apstu žemėje pervežamoje, garšvos, dar ten kažkas ir net avietės :). Gaila nerandu foto, įdėčiau. Žoles truputį apravėjo nauja šeimininkė, bet nuo to man rodos tik blogiau, žemė stipriau apdžiūvo, nes ir taip buvo kliomboj gan aukštai.
Kitą dalį sėklų pasėjau tiesiai į ką tik iškasto prūdo žemę jau šalčiams pradėjus kur nekur kandžiotis, gal kokį gruodį ar lapkričio pabaigoj. Gausiai išbarsčiau rastas senas sėklas. Tai atvykęs radau ten kur nekur bujojančias didžiules salotas, burokėlius tokius apynormalius, krapus, na gal ten daugiau ir nebuvo jokių sėklų daržovių, ten daug gėlių buvo sėklų, bet jų neradau... Žemė ten buvo visiškas šlynas (baltas molis), klampus klampus, sėklų niekuo neužpylinėjau - tiesiog pavėjui paleidau ir viskas ir užaugo visgi kai kas. Dar topinambų sodinau (žieminių bulvių, saulėgrąžinėm dar vadina), prasikalė pro storą molio sluoksnį, kurį kasant užpylė ekskavatorius, gal kokie 30-40 cm.. čia foto kaip atrodė sklypas po prūdo kasimas ir kur buvo sėjama viskas:
Image

Vasaros viduryje pas draugą sėjome kitą daržą, taip pat jaunoje prūdo žemėje, buvo iškastas rudenio pabaigoje, pasėjome vasarą, dygo kai kurios žolės jau, ten buvo labai durpinga žemė, tai pripirkau sėklų kurios tinko pagal vegetacijos laiką, daugiausia visoki ridikėliai, ridikai, ropės ir salotos, dar pupų. Bet pupos nedygo (jas primaišėm nes radom užsilikusių pas jį konteineriuke, tai kad pelės negraužtų, buvo susėta viskas). Atvykom po pusantro gal mėnesiuko. Prisirovėm ridikų (juodų, daikonų), ridikėlių, ropyčių, salotų kažkaip nepamenu, gal nesudygo, matyt per rūgšti buvo dirva. Ai dar ten morkų sėjom, bet tuo metu kai rovėm ridikus buvo jos mažos. Pas jį pasėję viską truputį pagrėbliojom, kad pasislėptų po žeme ir paukščiukai neišlestų. Kaip toliau augo reik kad Aurimas parašytų :). Jis sekmadienį iš Indijos parskrenda tai galės aprašyti apie daržo pasėto per 15 min. derlingumą :).

Pasidalinkite visgi "derliais" ir auginimo patirtimi ir ypač ta kur natūraliai sėjama - be šiltnamių, be sodinukų ant palangės, tiesiai į nuolatinę vietą augimo. Laba įdomu.

Pernai dar tiesa sodinau tradicinį daržą. Pagal visas beveik taisykles. Į išdirbtą žemelę ir t.t. Bet negaliu daug papasakoti, nes nespėjau irgi apžiūrėti galutinio rezultato ir pačio augimo proceso nemačiau. Na tiesa vaišino žirniais iš to daržo ir gavau vieną moliūgą magaryčių. Moliūgas nedidukas, bet labai aromatingas buvo. O sėtas buvo iš Maximos, valgymui skirtų sėklų, tiesiog įsmeigtas į žemę šalia daržo, ten tokiam "pikžolyne" :). Kukurūzų irgi Maximinių prisėjau, tai išdygo kai kurie, bet rodos nespėjo burbuolių sumegsti, bet augti augo, na dar ten daug ko buvo, bet kogero ne kaip ten su tuo tradiciniu daržu gavosi, mulčiuoti nesuspėjau visko, tai negaliu pasakyti kaip kas. Gal kartais aprašys savininkė daržo netyčia kaip kas ten sekėsi ;) ;) :)))) :roll: ...
Dar bandžiau pernai pomidoriukus sodinti į pievą visišką. Nešiau jų daigelius tiesa iš šiltnamio ir sodinau į labai molingą pievą, bet vis šalnos užeidavo ir visi iškart nuleipdavo, lyg nei vienas neišgyveno, o po to lyg ir nudžiūvo paskutinė partija, buvau juos truputuką tik pamulčiavęs vandens žolėm, tam kad matyčiau kur pasodinti. Darže pasodinti sodinukai taip pat nelabai pasirodė suinteresuoti augimu ;).

Dar skaičiau pastaruoju metu, kad iš rudenio galima daug daržovių sėti, tik praktinis klausimas kaip jos išdygsta pavasarį :)). Kitos tiesiog žiemoja po sniegu arba lapais pernykščiais ir būna daug skanesnės negu rūsyje laikytos.
Ramune
Posts: 113
Joined: Thu 10 12, 2006, 11:29
Location: Klaipeda

Re: Noriu daržovių

Post by Ramune »

As ir noreciau viska i dirva is kart seti, taciau tos salnos salneles sposu prikrecia :wink: Agurkiukus, cukinijas ir kitus agurkinius seju tiesiai i dirva kai alyvos pradeda zydeti, jau nebebuna salnu. Keli metai sekdama alyvu zydejima nepraradau derliaus, aisku galima ir anksciau, bet tada reiketu uzdengti agro plevele.
Taciau kai seju i vazonus, tarp daigeliu ir manes uzsimezga labai malonus rysis, tai pakalbini, tai pabuciuoji atsiradusi daigeli - vienas malonumas!!! Bent man jau :love: Jauciuosi lyg auginciau savo mazulelius...
ar kas nors papasakos apie kalafiorus ir brokolius? Buciau labai dekinga!!!!
Dobė
Posts: 675
Joined: Mon 09 26, 2005, 8:58
Location: Vilnius

Re: Noriu daržovių

Post by Dobė »

aš irgi sėju pomidorų sėklas į durpinius vazonėlius, paskui vežu juos į savo žemę ir sodinu juos su tais vazonais į šiltnamį. man gyvybiškai svarbu valgyti savo užaugintas daržoves. o be šiltnamio pievose jie pražūtų - šalnos, rūkai. jei šalia gyvenčiau būtų kitaip. štai prie namų lauke iš komposto išdygo savaiminiai pomidorai, vaisiai užsimezgė tik rugpjūčio mėn., bet jie išbuvo lauke iki spalio vidurio, nes tada naktimis jau buvo minusinė temperatūra. dar žalius nupjoviau palei žemę ir pakabinau su visais stiebais ir lapais namie palubėj - labai gražiai sunoko. tai šitiems pomidorams nei lietus, nei šaltos naktys (iki 0C) nebuvo baisios. bet jei nori garantuotai gauti derlių, turi nuolat pasirūpinti daržovėmis - aplankyti, stebėti ir prižiūrėti - kad nelūžtų šakos, kad gautų saulės, per delčią patręšti fermentuotu žolių tirpalu... tada ir derlius bus. mes visą vasarą nuo liepos mėn. iki vėlyvo rudens valgėme tik savo pomidorus. paskutinius suvalgėme kokį lapkričio mėn. čia iš tų, kurie buvo nuskinti su šakelėmis prieš šalnas ir jau kambary sunoko. man kaip ir Ramunei labai malonu sodinti vazonėliuose, stebėti kaip dygsta, auga. man gyvybiškai būtina bendrauti su augalais, liesti žemę, todėl nuolat vaikštau tarp savo lysvių, tupinėju, žiūrinėju augalėlius - kas išdygo, kaip auga, šalia ko ir pan. todėl ir važiuoju į savo hektarą ne dukart per vasarą, o kas savaitę, nes man reikia pabūti su augalais, pievose, padirbėti, pajudėti - aš ten atsigaunu, tai man kaip meditacija. juk nesu koks gamtą aptarnaujantis personalas, o gamtos dalis, žmogus :wink: . benziną deginu, tik gerai, kad kelias netolimas. man atrodo Anastasija norėjo pasakyti, kad bendravimas su augalais, savo daržovių auginimas visų pirma mums patiems yra gyvybiškai reikalingas - dėl mūsų sveikatos, tiek fizinės, tiek psichinės, nors ne visi jaučia tą poreikį. pabuvęs gamtoje, užvalgęs savo žemės teikiamų gėrybių, žmogus pradeda geriau suvokti, ko jam iš tikrųjų reikia, kas yra laimingas gyvenimas, kaip gyventi darnoje su pasauliu ir gamta, gal kokia trečioji akis atsiveria :D

beje, pernai sodinau dvi lysves bulvių ant kartono po šienu. toks sodinimas man apsirodė gana imlus darbo. bulvių visai neravėjau, kelis kartus apdėjau šviežiai nupjautu šienu, kelis kartus aprinkau koloradus, visai nelaisčiau, na ir prikasiau iš kiekvienos 10 m ilgio lysvės po didelę kašę bulvių (sodinau tik vieną nepilną "kašiką") - vidutiniškai - po 2-3 dideles bulves iš kupsto. derlius sakykim buvo palyginti kuklus, bet kai kurios bulvės buvo labai stambios ir labai skanios :D turint omeny, kad sodinta buvo nekastoje velėnoje ant kartono tik su trupučiu komposto ir tai, kad buvo užpuolę koloradai ir visokie pelėnai, tai tokiu derliumi likau visai patenkinta. beje, sėklai naudojau ekologiškas (iš mugės) bulves "Sante", prieš sodinimą laikiau rūsyje (16 C) medinėse dėžėse,pridengtas laikrasčiais , kur jos išleido gražius "ūsus" - galima ir kur nors kambary po lova daiginti.
ArturasGeniu
Posts: 112
Joined: Wed 07 18, 2007, 13:45
Location: Geniu km.

Re: Noriu daržovių

Post by ArturasGeniu »

patarkite kaip apsaugoti po šiaudais, šienu pasodintas bulves nuo pelyčiu ? Pastebejau, kad jos labai megsta pasidaryti savo gužtas po bet kokia priedanga. Ir kaip kartonas po šienu, ar per vasarą pilnai supuna ar lieka dar kokie jo likučiai ?
Dobė
Posts: 675
Joined: Mon 09 26, 2005, 8:58
Location: Vilnius

Re: Noriu daržovių

Post by Dobė »

taip, kartonas per vasarą visiškai supūna, po šienu ar šiaudais žemė būna puri. pelėnai graužia, bet maniškes bulves tai ne taip jau piktybiškai apgraužė:) o šiaip galima visokių augalų pasodinti atbaidančių - negi spąstus peliukams spęsi? paskaityk čia, gal ką nors pritaikysi : http://www.rodniki.bel.ru/uchastok/vred_01.htm
Post Reply