Augalai, kuriuos valgė protėviai mūsų regione.

Įvairūs sodinimo būdai, priežiūra

Moderator: Visi tvarkytojai

vaiduze
Posts: 517
Joined: Tue 08 30, 2005, 0:18
Location: klaipeda

Augalai, kuriuos valgė protėviai mūsų regione.

Post by vaiduze »

Sveiki visi.
Mokykloje mėgau biologiją. Bet niekur neteko perskaityti tokio fakto, kurį išgirdau visai neseniai :
Organizmas gali negaminti tam tikro fermento, kuris virskintų tam tikrą medžiagą.
Aš nemėgstu paprikų - man nuo jų skrandukui būna negerai. Tai moteriškiai, kuri man pasakė šia ( man ) naujieną - taip pat nevirškina kažkokios medžiagos , kuri paprikose..

Tai va kame šaknys! O kiek dar tokių augalų yra, apie kurios mes nežinom - priima ar ne juos mūsų organizmas.

Tema tokia :
KOKIE AUGALAI AUGO NUO SENO MŪSŲ REGIONE???
As jau pasimečiau. atrodo - viskas ne Lietuviška... Arba išvesta. Ar dar yra kas natūralaus likę?


Krapai man atrodo iš čia, svogūnai? , rugiai? , čiasnakai? . burokai?,
PADĖKIT prašau!
:roll:
<a href="http://anastasija.lt/forum/viewtopic.ph ... >Projektas "Pasodinau medį - esu laimingas"</a>
Irute
Posts: 238
Joined: Wed 03 26, 2003, 2:58
Location: Kaunas

Post by Irute »

Na, man pvz. burokų nevirškina ir dukrelei taip pat......kažkoks atsitinka bendras organizmo apnuodijimas, ypač nuo nevirtų burokėlių. Bet man "į senatvę" jau po truputėlį galima ragauti, o dukrai vis dar nemalonius jausmus sukelia vien tik burokų pavadinimas :(

Taip kad , manau, šį reiškinį lemia ne vien tai, ar augalas seniai auga mūsuose ar ne.
batuotas katinas
Posts: 157
Joined: Mon 01 22, 2007, 17:43

Post by batuotas katinas »

Pasėjai pas save raudonojon knygon įtrauktą meškinį česnaką ( čeremša ). Kaip auga ar patiko pas teve jam augti?
batuotas katinas
Posts: 157
Joined: Mon 01 22, 2007, 17:43

Post by batuotas katinas »

Miškinis česnakas mėgsta užpavėsintą ir drėgną vietą.
ArturasGeniu
Posts: 112
Joined: Wed 07 18, 2007, 13:45
Location: Geniu km.

Re: Augalai, kuriuos valgė protėviai mūsų regione.

Post by ArturasGeniu »

Manau, kad prieš koki 1000 metu Lietuvoje jokiu daržoviu ir sodo savaiminiu augalu visai neaugo. Musu šalies teritorija buvo apaugusi visa miškais ir pelkemis, klimatas bubo žymiai vesesnis, todel nebuvo salygu augti savaime šilumamegiams augalams. Musu proteviai valgydavo ivairias žolytes, medžiu pumpurus ir lapus, riešutelius. Patarle: jei ne grybai ir ne uogos... yra kilusi iš tu laiku. Dažniausiai vyrai medžiodavo ir žvejodavo. Maisto buvo aplinkui labai daug, nes gyventoju buvo nedaug, išgyvendavo tik patys sveikiausi ir stipriausieji, nes nebuvo nei polikliniku, nei ligoniniu. Žmones buvo ugiu mažesni, ju kunai ir sielos budavo švarios, labai daug jie gaudavo kosmines energijos iš gamtos, nes nuolat gyveno ir buvo gamtoje, gerdavo švaru upiu ir ežeru vandeni, todel jiems ir maisto žymiai mažiau reikedavo. Nereikedavo nei maisto papildu, nei vitaminu papildomai valgyti. Veliau, turtingesni žmones atsivešdavo iš pietiniu šaliu ivairiu vaismedžiu, dar veliau ir daržoviu atsiveždavo, bandydavo juos auginti. Kai kuriu augalu sekliukus atneše ir pasejo migruojantys paukščiai. Palyginti neseniai buvo pradeti ivairus bandymai ir išvedamos ivairios veisles, galinčios užaugti musu klimate ir sunokinti vaisius ir seklas. Spartejant klimato atšilimui, greitai pradesime ir bananus auginti...:) (šiltnamiuose). Turbut augo kelios rušys miško medžiu, krumai ir daug ivairiu žolyčiu. Dauguma žoliu yra valgomos ir dabar rekomenduojamos auginti savo sklypeliuose. Nedideli kiekiai vaistiniu augalu profilaktiškai naudingi žmogui, kad stiprinti imuniteta.
loreta
Posts: 711
Joined: Thu 10 20, 2005, 2:40
Location: ant kalno

Re:

Post by loreta »

Basta wrote:Aha. Pvz., mes valgom ir žalius burokus, kaip ir mūsų katinai bei šuo :).
Nors man burokai nelabai patinka.

Kad, Vaiduže, man rods, nei krapai, nei burokai ne mūsų :lol: Krapai sulaukėję, atnešti iš kažkur, burokų jau turėjo mano močiutė, tik pailgus, juos sėdavo, savaime neaugdavo, o apvalūs (cvekla) atėjo iš rusų, kaip ji sako.
Aš ir jau beveik praradau viltį auginti vien lietuviškus augalus... Akivaizdu, kad mūsų proseniai valgė dauuuug žolių. :)

Svogūnas, toks, kokį auginame, lygtais neauga savaime, gal apsirinku, gal kas pataisys :roll:

Česnakai, kur pasirinkom, užtat, prie Minijos, pameni, pasirodo, - iš raudonosios knygos ir jų skonis kaip svogūnų. Pasisėjau pas save.

Rugiai - parašyta, kad atsitiktinai užsisėję auga ir pakelėse, bet šiaip auginami ir patys neauga :).

:h:
Įdomu, Bastute, kad atradau šį pokalbį, tai kaip ten su tais vien lietuviškais augalais? kažkaip mąstau, jeigu žemelė priima, tai nieko daugiau ir nereikia žmogui:) - augini ir džiaugiesi, puoselėji, be vilčių praradinėjimo; juk taip viskas gamtoje sutvarkyta, kad žmogui gera būtų, kad žmogus per augalus save pažintų ir su kitu džiaugsmu pasidalintų:)
ArturasGeniu
Posts: 112
Joined: Wed 07 18, 2007, 13:45
Location: Geniu km.

Re: Augalai, kuriuos valgė protėviai mūsų regione.

Post by ArturasGeniu »

nors ir kaip nesinoretu ateinančios šilumos, bet tai jau nebeišvengiama. Juk netikite, kad visi vartotojai rytoj isiklausys i Jusu žodžius ir sustos, nustos teršti gamta ir skleisti šiluma sulaikančius komponentus. Geriau morališkai pamažu ruoškites šiltesniam sezonui, bet dedami visas pastangas nauju augaliuku sodinimui ir esamu išsaugojimui. Šiandie delfi apie gamta raše, kad Švedijoje laukiamas ateityje Prancuzijos krašto klimatas, taigis ne aš sugalvojau, kad bus šilčiau, bet nusiminti del to neverta. Tikiuosi, kad dar ilgai sekančio ledynmečio išvengsime...:)
ArturasGeniu
Posts: 112
Joined: Wed 07 18, 2007, 13:45
Location: Geniu km.

Re: Augalai, kuriuos valgė protėviai mūsų regione.

Post by ArturasGeniu »

tep, zinoma, budinti kitus reiketu, kurie nori atsibusti. Tik nedidele dalis zmoniu gali atsibusti patys, o kitus pabudins nebent ledo gabaliukas, uzlindes uz apykakles...:) Siaip jau mums visai neverta del to pergyventi. Galetume savo pavyzdziu, sodindami medelius, plesdami bendraminciu sodybas ir gyvenvietes, prasyti ar pareikalauti is valdzios, kad musu teritorijos butu saugomos valstybes, kaip gamtos draustiniai ar rezervatai. Kuo bus daugiau musu bendraminciu ir pasekeju, tuo daugiau gamtos pavyktu mums issaugoti... Svarbiausia mums reiketu ismokti isgyventi naturalios gamtos salygomis ir ismokti prasimaitinti, ka patys moketume uzauginti...:)
ArturasGeniu
Posts: 112
Joined: Wed 07 18, 2007, 13:45
Location: Geniu km.

Re: Augalai, kuriuos valgė protėviai mūsų regione.

Post by ArturasGeniu »

tep, Jus visiskai teisi, ir nuo ekologiskai svariu produktu busime sveikesni, ilgiau gyvensime ir pergyvensime visus ledynmecius...:)
Toltik
Posts: 580
Joined: Fri 10 28, 2005, 9:56
Location: Laisvės oazė
Contact:

Re: Augalai, kuriuos valgė protėviai mūsų regione.

Post by Toltik »

Na tema apie tai kas augo Lietuvoj senai senai :). Bet lengviau žinoma išvardinti kas tikrai neaugo, nes yra rašytiniai šaltiniai apie vieną ar kitą augalą kada jis introdukuotas ir kaip (dažniausiai kaip mini Artūras, per turtinguosius..).
Taigi tikrai neaugo ir neaugino lietuviai: kopūstų, morkų, bulvių, agurkų, pomidorų.. ir dar žinoma daug ko, bet dėl šitų galiu garantuoti :).
Augino ropes, bet irgi neaišku kiek seniai :). Dar seniau žinoma jie nieko neaugino, nes apsčiai visko ko reik prisirinkdavo miške :). Kad ir lazdyno riešutų galėjo visai šeimai visai žiemai užtekti ir dar kokių obuoliukų laukinių paberdavo ant aukšto ar padžiovindavo, te tau ir maisto visai žiemai. O jei dar medžiojo tai džiovinta, vytinta mėsa, gal dar koks korys bitutės.

Bet yra ir kita medalio pusė. Augalai savaime plinta gamtoje, beje kaip ir gyvūnai, plinta vienam regione, nyksta kitam. Vyksta natūrali rūšių atranka. Žinoma mes viską spartinam per daug ir dažnai nesilaikom dėsnių gamtos, bet jeigu įkišai kokį kauliuką į žemę ir iš jo išdygsta augalas, auga neprižiūrimas ir su kenkėjais susitvarko ir vaisius spėja subrandinti tai kodėl jam neaugti pas mus? Aišku jis keičia jį supančią aplinką, bet kas sakė kad dabartinė aplinka yra norma? Gal tai tiesiog žmonių koncervatyvumas reiškiasi? ;)
ArturasGeniu
Posts: 112
Joined: Wed 07 18, 2007, 13:45
Location: Geniu km.

Re: Augalai, kuriuos valgė protėviai mūsų regione.

Post by ArturasGeniu »

kai kurie augaliukai atklyde is svetimu krastu, tikrai gali uzgozti musu vietinius, nes jie buna atsparesni ligoms ir juos maziau grauzia kirmeliukai. Todel, jei augimui salygos tinkamos, jiems daugiau sansu suveseti. Paskutiniu metu, atsilus klimatui ir sumazejus pauksciuku, pradejo masiskai sirgti musu vietiniai medeliai: pusys, egles, uosiai, net azuolai. Gali tureti itakos ir neteisingas misku sodinimas, kur viename dideliame masyve buvo susodinti vienos rusies medziai. Juk gamta megsta ivairove ir tuo budu apsisaugo nuo nepagaidaujamu veiksniu. Anksciau islikdavo gyventi tik stipriausieji, atspariausieji, uzauge naturaliomis salygomis. O dabar zmones gydomi su chemijos pagalba, darzoviai ir vaisiai, kiauliukai ir vistos - viskas auginama su chemijos pagalba, kad butu didesni, ispudingesni. Visur siekiama rekordo ir kuo daugiau uzdirbti, neziurint zmoniu sveikatos ir pasekmiu gamtai ir ekologijai. Kurie nesilaikys musu, sveiko gyvenimo principu - be cheminiu vaistu ir maisto papildu nebegales isgyventi. Dabar valgomu augaliuku Lietuvoje tiek daug atsirado, kad beveik visus metus, kasdiena galima keisti maistelio ivairove.
eituwis
Posts: 53
Joined: Thu 10 11, 2007, 15:32

Re: Augalai, kuriuos valgė protėviai mūsų regione.

Post by eituwis »

Na visų pirma, Indoeuropietiškieji baltai "augalų" tikriausiai iš vis nevalgė. Tie pirmieji pabaltijo gyventojai čia atklydo dėl elnienos ir kitų miško raguočių mėsos. Kadangi šiame regione (ir netik) buvo gerokai šalčiau, tai mėsa buvo būtina mitybos racione. Dėl tų pačių priežasčių augmenija nebuvo tokia gausi kaip dabar. Manoma, kad prie mėsos buvo gausiai vartojami grybai ir uogos. Vėliau, kai Indoeuropiečiai apsistojo ties sėsliu gyvenimo būdu, užsiiminėjo gyvulininkyste, vėliau žemdirbyste - grūdinėmis kultūromis ir tik po to pradėjo auginti svogūnus ir įvairias roputes.
Atsimenu dar kažkurioje kronikoje aprašyta, kaip kažkuri Baltų gentis pamačiusi kryžiuočius valgant kopūstus - juokėsi iš jų ir vadino arkliais :)
Meilė - tai kūryba!
http://zalciolunkis.puslapiai.lt/
Toltik
Posts: 580
Joined: Fri 10 28, 2005, 9:56
Location: Laisvės oazė
Contact:

Re: Augalai, kuriuos valgė protėviai mūsų regione.

Post by Toltik »

Eituvi - dabar detaliai parašyk kodėl dėl šaltesnio klimato buvo būtina mėsa. Otai nelaba aišku ką ten nori pasakyti.

Beje, dėl ko atklydo tuometiniai baltai į dabartinį pabaltijo regioną niekas jokių įrodymų neturi. Tai tėra viena iš daugelio hipotezių. Aš taip pat sėkmingai galiu pasakyti, kad jie čia atklydo ieškodami pažadėtosios žemės ir perėme šį regioną iš Balų genčių su visais religiniais atributais. Ir tam jūs man nei vienu archeologiniu įrodymu negalėsite paprieštarauti.
eituwis
Posts: 53
Joined: Thu 10 11, 2007, 15:32

Re: Augalai, kuriuos valgė protėviai mūsų regione.

Post by eituwis »

Labai paprastai Toltik. Sausumos gyvūnų mėsa turi daugiausiai kalorijų iš visų maisto produktų, po to seka kai kurios žuvies rūšys, toliau grūdinės kultūros ir galiausiai žolės, tame tarpe ir vaisiai/daržovės. Žmogaus, gyvenančio atšiauriame klimate organizmas reikalauja daugiau energijos, kad palaikytų pastovią kūno temperatūrą. Mintant daržovėmis reikėtų suvartoti daugiau nei 50 kg žolės per dieną, o tai reiškia ištisai rupšnoti, kaip karvės tai daro :D Beja, karvės suėda per dieną 70-80 Kg. žolės gyvendamos dabartinėmis klimatinėmis salygomis. Taip pat mėsoje (ir žuvyje) yra fosforo, kuris būtinas smegenų vystymuisi.
Archeologija yra mokslas, kuris remiasi faktais, kaip beja ir kiekvienas mokslas, o išvadas daro ne archeologai. Faktas yra tas, kad tie atklydėliai plačiai naudojo žvėrių odą, ragus, dantis ir kaulus. Tai kaip manai, mėsą jie išmesdavo ar savo šunis šerdavo, o patys žolę rupšnodavo?! :)
Jei reikia informacijos, prašom, galiu ir dokumentikos paieškot savo kolekcijoje, tačiau jei manai esąs protingiausias ir archeologija tau ne mokslas, tai nematau iš vis tikslo diskutuoti... :)
Tiesa, apie Baltus ir pažadėtąją žemę, tai nelabai supratau kas kam pažadėjo tą žemę?
Meilė - tai kūryba!
http://zalciolunkis.puslapiai.lt/
Ramuma
Posts: 223
Joined: Sun 09 03, 2006, 15:27
Location: Rokiškis
Contact:

Re: Augalai, kuriuos valgė protėviai mūsų regione.

Post by Ramuma »

nesuprantu...

Mokslininkai juk nustatė, kad žmogaus organizmas geba pasigaminti savarankiškai tam tikrus vitaminus ir kitus būtinus elementus išgyventi. Tai man patvirtina ir kiti žmonės, kurie mokslo sferoje praleido nemaža metų, kurie daug savo darbuose pasiekė. Jei tai melas, tai kodėl aš gebu išgyventi, ir kuo puikiausiai, nevartodamas jokių skysčių ar papildų keletą savaičių? Juk būnu judrus, daug mintyju, analizuoju, ir nieko. Žinoma, Rytuose žmonės įvaldę tam tikras praktikas gebėdavo imti energiją iš aplinkos. Bet čia kas kita. Aš neimu, o vistiek esu gyvas.
Mes esame vaikai didžiulėje Žemėje...
Mes teesame žaislai suaugusių pasaulyje...
Toltik
Posts: 580
Joined: Fri 10 28, 2005, 9:56
Location: Laisvės oazė
Contact:

Re: Augalai, kuriuos valgė protėviai mūsų regione.

Post by Toltik »

Nugi nugi :) :) :)... Tik nepradėkime karščiuotis :). Aš ir nesakiau, kad atklydę tuometiniai baltai į šį regioną nevartojo mėsos, aš tik paklausiau kodėl tavo manymu mėsa jiems buvo būtina ir gavau iš tavęs atsakymą. Tiesa pasakius labiau moksliško marmalo beveik negalėtų būti. Tai yra gryna teorija ir ne daugiau visiškai nepatikrinta praktika. Tam, kad tą mėsą suvirškinti kuri turi ale daugiausia kalorijų (tiesa pasidomėk truputį naujovėmis :) - pažangūs mokslininkai jau po truputį nustoja vartoti šį terminą kalorija, nes tai šiluminis vienetas, o gyvi organizmai nėra krosnys kurias reik pakūrenti, joms reik kur kas daugiau nei kilokalorijų) organizmui reik išskirti daugiau fermentų ir tų pačių brangiausių vitaminų kurių mėsoje nei su žiburiu nerasi, nebent kokių sintetinių liekanų jeigu pacientas vartojo ne per seniausiai :). Taigi tai energetiškai pats neefektyviausias maistas ir taip šneku ne tik aš, bet ir didžiai gerbiami mokslininkai, kurie sugeba pakilti virš visuomenės diktuojamų normų ir pažvelgti į reikalo esmę tikrai moksliškai. Mėsa yra neefektyviausias maistas, o jeigu dar pavirinta tai išvis mirtinas dalykėlis. Kinijos nusikaltėliai, kuriuos nuteisdavo mirties bausme, nenorėdami kentėti žiaurių kankinimų pasirinkdavo tokią dietą - apie mėnesį laiko iš viso jiems pateikiamo raciono valgydavo tik virtą mėsą ir po mėnesio sėkmingai patys užsilenkdavo be kitų pagalbos. Jeigu įdomu manau susuirasi šiuos dokumentinius faktus. Apie ką tai liudija? Juk žmogus mėnesį gali išvis nevalgyti ir nuo to jis nenumirs, o tik pasveiks, tai kaip čia su tais kinais - ai tiesa, jie turbūt kvailesni už kitus? Mėsa išvis yra žiauriai nepatogus maistas, nes tik užmušus gyvulį iškart pradeda irti ir pūti, kuo greičiau suvartojama tuo daugiau joje lieka maistinių medžiagų kurias galima pasisavinti, o jeigu dar ją termiškai apdorojama tai jau išvis patampa ne maistu, o paprastu nuodu. Pirmieji lietuvaičiai persikėlę į dabartinę teritoriją galėjo valgyti mėsą, sutinku su tuo. Nes kelionėj, kuri trunka neaišku kiek metų apsirūpinti augalinėmis maisto medžiagomis didžiuliai žmonių gaujai labai sunku, ypač atsižvelgiant į tai, kad tenka ir žiemą maitintis, jie tiesiog neturi laiko užsiimti totalitarine žemdirbyste, nes tam reik daug laiko, o jų tikslas yra nukeliauti, kažkur į tinkamą regioną, kuris atitiktų kažkokias sąlygas. Todėl matyt lietuviai prieš pradėdami savo persikraustymą ir perėjo prie gyvulininkystės bei medžioklės tam, kad galėtų išgyventi kelionės metu. Tik lieka paslaptis kodėl jie taip ir pasiliko prie tokios mitybos. Nors vėlgi, pasiliko tik iš dalies..
Beje Julijaus Cezario armija sprendžiant iš jo "Galų karų užrašų" mėsos beveik nevartojo, tiek žiemos periodu tiek vasaros, nors kovėsi dabartinių Prancūzijos, Belgijos ir Vokietijos valstybių teritorijose, o ir žiema tuo metu buvo atšiauresnė. Prie mėsos jie pereidavo tik kritiniu atveju, jeigu logistika pavesdavo ir negaudavo pakankamai miežių duonos gamybai, apsupčių ir kitų nesklandumų metu. Kur šitą faktą įkišti?

Beje Eituwi pripainiojai jau pirmoje eilutėje, ten surašiai ne pagal maistingumą, o pagal baltymų ir riebalų kiekį ir tai dar klaidingai blemba surašei, kodėl vaisius ir daržoves sulyginai su žolėmis? Nifiga jie nevienodi, tai tiesiog mėsos (oj atsiprašau, mokslo propaguotojo) kasdienė giesmelė. O kur padėjai riešutus? Kodėl nepaminėta toj tavo maisto grandinėj?

Dabar apie tą vietą kur kalbi, kad "žmogaus gyvenančio atšiauriomis sąlygomis organizmas reikalauja daugiau energijos, kad palaikyti pastovią kūno temperatūrą". Mintant mėsa ta energija pasigamina, nesiginčinu, bet iš ko ji pasigamina? Ne brangusis, ne iš mėsoje slypinčios gaivališkos jėgos, o iš to, kad perkraunama virškinimo sistema ir organimo liaukoms reik dirbti viršvalandžius ir atiduoti savo gyvybinei veiklai reikalingus fermentus tam, kad nukenksminti ir pasisavinti mėsoje esančias medžiagas. Bet tai organizmo alinimas, aišku jis prie to pripranta. Tuo tarpu, valgant "žolytę", daržove, vaisius ir kitą augalinę lastelieną nuolatos, virškinimo sistemoje, storojoje žarnoje ant nepasisavintos celiuliozės pluošto dauginasi bakterijos, kurios sugeba skaidyti celiuliozę ir to pasekoje išskiria labai daug šilumos ir tuo pačiu dar sintetina įvairias organizmo veiklai reikalingas medžiagas, tokias kaip vitaminai ir kai kurios rūgščių grandinės (tai moksliniai faktai, o ne mano fantazijos, pasidomėk...).

Toliau :). Karvei tiek žolės reik todėl, kad ji valgo išimtinai praktiškai tik žolę, jeigu nepakišam jei po nosim runkelio, o va žolėj yra daugiausiai celiuliozės ir daug mažiau lengvai pasisavinamų visų kitų reikalingų medžiagų nuo l. mažų riebalų ir baltųmų kiekių iki angliavandenių, fermentų ir vitaminų. Bet vitaminai, fermentai, mikro elementai ir angliavandeniai žolėje yra daug lengviau pasisavinamoje formoje negu mėsoje ir kai kurie netgi didesniais kiekiais. Ir iš viso šito kalambūro (žolės mišinio), karvė mums dar prigamina gausų kiekį riebalų ir baltymų pieno pavidalu. Tai ką tai sako? Kad žolė labai neefektyvu? Kad jos reik suvalgyti po pusė centnerio kas dien tam kad prisigaminti pakankamai šilumos (beje pagal santykinį svorį tai žmogui reiktų kokių 5 kg žolės per dieną :), bet neprisitaikę kas be ko rupšnoti žolytę per visą dieną, nes nesam žolėdžiai, mes esame VAISIAĖDŽIAI)? Abejoju kažkotai labai tais tavo išvedžiojimais...

Mintant daržovėmis reikėtų suvartoti daugiau nei 50 kg žolės per dieną
Va čia tavo sakinys, jis pirmiausia jau logiškai neteisingas. Pirma pamini kad "mintant daržovėm", o tada šneki apie "50 kg žolės per dieną", beje 50 kg žolės per dieną reik karvei, o ne žmogui, nes karvė gali sverti iki 1000 kg, o žmogus na tarkim kad ir 100 kg (bet čia dar paieškoti reiktų tarp sveikuolių tokio galiūno :)))) ).

Taip pat mėsoje (ir žuvyje) yra fosforo, kuris būtinas smegenų vystymuisi.
Kas čia dar per pasakėlė? Žinai į tokias nesamones paprastai stengiuosi net nesivelti. O kas tau sakė ar kur radai parašyta kad burokėlyje, ridike, kviečiuose, rugiuose, žirniuose, oboliuose, kriaušėse, slyvose nėra fosforo? Ir dar iš kur iškapstei kad jis būtinas smegenų vystymuisi, o kitoms lastelėms yra nebūtinas? Visi elementai yra būtini ir kiekvienam augaliniam produkte yra tų elementų nedideliais kiekiais. Taip išeina, kad mano smegenai jau daugiau nei penki metai nebesivysto :(, blemba nuliūdinai tu mane. Taip išeina, kad aš išvis be reikalo čia rašinėju, nes mano smegenys nustojo vystytis prieš penkis metus ir aš gyvas tik jų likučiais.. Siaubas tiesiog.. Ką man dabar dartyti?

Archeologija yra mokslas, kuris remiasi faktais, kaip beja ir kiekvienas mokslas, o išvadas daro ne archeologai.
Taip taip, sutinku su tuo. Tik papasakok kur nusėda daugybė faktų, kurie neįsipaišo į dabartinių mokslininkų darančių išvadas galveles ir susikurtas pasaulėvokas? Kodėl jų geriausias ginklas prieš fisus į tradicinį istorijos suvokimą netelpantys archeologiniai faktai apšaukiami falsifikatais ir uždaromi saugyklose? Kodėl jie taip ir nesugeba įkomponuoti į žmonijos istoriją tokių radinių kaip krištolo kaukolės? O tų radinių yra daug daugiau. Kodėl archiologai iki šiol nesugebėjo atrasti nei vienos tarpinės formos tarp neandartaliečio ir kitų ...sapiens formų, nors pagal evoliucijos teoriją jų turėtų būti nesuskaičiuojama daugybė. Gal todėl, kat tai tik teorija?

O apie baltus ir žemę pažadėtąją tai čia buvo dar viena teorija, kurią taip pat mokslininkas iškėlė :). Aš nesakau, kad taip ir buvo. Bet faktas, kad baltai atėjo į pabaltijo regioną ne taip seniai. O prieš tai jie kažkur turėjo gyvuoti ir dėl kažkokių priežasčių iškeliauti. Teik tai šiam kartui :).
eituwis
Posts: 53
Joined: Thu 10 11, 2007, 15:32

Re: Augalai, kuriuos valgė protėviai mūsų regione.

Post by eituwis »

Toltik, čia karščiuojatės kaip tik tamsta, todėl, greičiausiai nepateikėt nė vieno argumento, o rėmėtės tikriausiai pasakomis :D
Toltik wrote:Taigi tai energetiškai pats neefektyviausias maistas ir taip šneku ne tik aš, bet ir didžiai gerbiami mokslininkai, kurie sugeba pakilti virš visuomenės
Prašau man pasakyti nors vieno tokio mokslininko vardą ir pavardę? :)
Toltik wrote:organizmui reik išskirti daugiau fermentų ir tų pačių brangiausių vitaminų kurių mėsoje nei su žiburiu nerasi
Visų pirma, fermentai - tai baltymai, virškinimo katalizatoriai. Baltymų daugiausiai turi būtent mėsa, žuvis, varškė ir kt. gyvulinės kilmės produktai... Dėl vitaminų mėsoje, tai jau visai prajuokinai :) Kad ir 1 nuoroda iš google http://www.sveikatossodas.lt/index.php? ... 82&tid=380
Jei tingi skaityti, tai prašom:
Aviena - turi daug vitamino E, fluoro
Kiauliena - daug B grupės vitaminų (B vitaminai gerina atmintį)

Kad suprastum teisingai, šie du buvo mėsos pavyzdžiai, toliau seka potencialūs Baltų medžioti gyvūnai:

Paukštiena - B grupės vitaminų, PP, cinko, geležies, fosforo, magnio
Elniena - pagal savo biologines ir skonio savybes užima vieną pirmųjų vietų tarp mėsos produktų. Ji puikiai virškinama, aminorūgštys pasisavinamos praėjus valandai, kai patenka į organizmą, o jautienai pasisavinti prireikia aštuonių valandų.
Visoje mėsoje taip pat yra truputį A, D, E vitaminų. C vitamino beveik nėra. Bendrai mėsa - tai didžiausias baltymų/riebalų šaltinis. Pvz. nutrijų mėsą sudaro 80-82% baltymų... Baltymai - pagrindinė raumenų statybinė medžiaga (ypatingai reikalinga toli keliaujant). Riebalai - apsaugo nuo šalčio, o skaidomi išskiria 2x daugiau šilumos nei angliavandeniai ar baltymai. Būtent todėl žmogaus organizmas žiemą linkęs kaupti riebalus :) Taigi, tamstos žiburys matyt nedega :D

Dėl Kinijos nusikaltėlių - žinoma, verdant žūva beveik visi vitaminai, o valgant vien baltymus su riebalais, žinoma, ilgai netrauksi. Baltai šalia mėsos vartojo ir uogas/grybus, kuriuose gausu vitaminų, tačiau nėra riebalų, o baltymų yra tik grybuose. Iš augalinės kilmės produktų, kurie galėjo būti vartojami mūsų protėvių, buvo riešutai, turbūt vieninteliai laukiniai augalai, kurie turėjo riebalų. Be to, kažkada girdėjau tokią, ne visai mokslinę hipotezę, kad senovėje žmonės galėjo valgyti žalią mėsą, o apendiksas gamindavo tam reikalingas bakterijas. Dabar mokslininkai neturi vieningos nuomonės kam reikalingas apendiksas, bet dėl vieno sutaria - tai rudimentas. Kas dėl mėsos laikymo, tai žiemą, kai augalinio maisto ypatingi trukdavo, mėsa buvo tobulas variantas. Juk elniai kiškiai ir kiti - žiemą vasarą laksto :) Yra dar ir visai nesenų duomenų, kaip vasarą išlaikoma arkliena, paskandinant ežere...

Jeigu manai, kad žmonės pradėjo valgyti mėsą dėl kelionės patogumų, tai pasakyk man kodėl Afrikos bušmėnai gyvena daugmaž sėslų gyvenimo būdą, vaisių mėtosi "ant kiekvieno kampo", o valgo ne tik vaisius, bet ir užsiima medžiokle?! :)
Toltik wrote:atiduoti savo gyvybinei veiklai reikalingus fermentus tam, kad nukenksminti ir pasisavinti mėsoje esančias medžiagas
Ir kokias gi kenksmingas medžiagas mėsoje reikia nukenksminti? Šiaip tai fermentai, kaip jau minėjau, yra reakcijos katalizatoriai, kurie reakcijos metu nesieikvoja... Mėsa, o tiksliau baltymai nėra pats efektyviausias energijos šaltinis, nes ilgai užtrunka ciklas per virškinimo traktą, o tai gaunasi energijos vartojimas energijai gauti, tačiau šilumai, bei raumenims geriausias šaltinis...

Dėl 50 kg., tai nepamiršk paskaičiuoti kiek juda karvė ir kiek žmogus :D Beja, mano žiniomis, karvė sveria iki 500, o jautis iki 750 kg. Taigi, skaičiuojant pagal karvės svorį, neskaitant judėjimo suvartojamos energijos, 100kg žmogus turėtų suvalgyti 15-16 kg žolės. Dar vienas dalykas yra medžiagų įsisavinimas ir jų sintetinimas... Žolėdžių organizmas sugeba didesnį kiekį angliavandenių paversti riebalais negu žmogus, todėl jie ir "duoda" mums kalnus lašinių :)

Kas dėl daržovių ir žolės, tai turėjau omeny žolę, mano klaida.
Toltik wrote:O kas tau sakė ar kur radai parašyta kad burokėlyje, ridike, kviečiuose, rugiuose, žirniuose, oboliuose, kriaušėse, slyvose nėra fosforo? Ir dar iš kur iškapstei kad jis būtinas smegenų vystymuisi, o kitoms lastelėms yra nebūtinas?
O kur tu matei mane teigiant, kad fosforo nėra rugiuose, žirniuose ir t.t arba kad fosforas reikalingas tik smegenų vystymuisi?! Beja, berods ir tamstai abejonių neliko, kad senovės Baltai neaugino rugių, žirnių ar burokėlių. Prieštaraujate sau... :) O iš jūsų tono susidaro ne kokia nuomonė apie tamstos smegenų vystymąsi ir psichinę būseną...

Neišaiškintų reiškinių, bei nepaaiškinamų archeologinių radinių galėčiau išvardyt nemažą sąrašą, bet tai niekuo nesusiję su mūsų Protėvių mityba ir bendrai su šiuo forumu :) Mokslas - tai saves bei savo aplinkos tyrimas. Mokslinės išvados bei teorijos, tai susisteminta informacija per konkretaus mokslininko suvokimo prizmę. Suvokimas, gali būti paremtas kitu mokslu arba asmenine, įvairaus pobūdžio patirtimi. Kiekvieno teisė rinktis kuo tikėti, o kuo ne...
Kas dėl neardentaliečio ir homo sapiens, siūlau pasiskaityti Zecharia Sitchino knygas.

Ir šiaip nesuprantu, kai žmonės sutinka su esminiu teiginiu, bet ginčijasi tik tam, kad ginčytis (
Toltik wrote:Pirmieji lietuvaičiai persikėlę į dabartinę teritoriją galėjo valgyti mėsą, sutinku su tuo
). Čia tas pats, kaip įrodinėti kokia gera ir tolerantiška tavo religija, o kokia bloga manoji, norint patraukti savo pusėn... :)
Meilė - tai kūryba!
http://zalciolunkis.puslapiai.lt/
briedis
Posts: 134
Joined: Fri 01 06, 2006, 2:03

Re: Augalai, kuriuos valgė protėviai mūsų regione.

Post by briedis »

Nesuprantu, ko jūs čia pešatės. Kai po paskutinio ledynmečio ši teritorija tapo tinkama gyventi žmonėms, tai buvo tundra. O tundroj, kaip žinia, ne tik riešutai, bet ir žolė nelabai auga. Taigi mėsą valgė todėl, kad daugiau nelabai ko ir buvo.
ArturasGeniu
Posts: 112
Joined: Wed 07 18, 2007, 13:45
Location: Geniu km.

Re: Augalai, kuriuos valgė protėviai mūsų regione.

Post by ArturasGeniu »

manau, kai baltu gentys cia atejo, tai jau buvo ko pavalgyti, nes i tundroje per sunku butu isgyventi ziema su mazais vaikuciais, o ir pelkiu cia bubo tiek, kad nesurastum kelio atgal is kur atejai, jei zinoma eiti be priristo siulo...:)
briedis
Posts: 134
Joined: Fri 01 06, 2006, 2:03

Re: Augalai, kuriuos valgė protėviai mūsų regione.

Post by briedis »

Tai kad gyvena ir dabar tundroj daug tautų, elnius augina, žvėris medžioja, žuvis gaudo. Tiesa, dabar jau ir šnapsą geria. Ir išgyvena vien iš gyvulinio maisto, ne tik išgyvena- čiukčiai net neturi jokių liaudies medicinos tradicijų, jie neserga. Kodėl? Todėl, kad mėsą dažniausiai valgo žalią, taigi gauna viską, ko reikia.
Ir vaikučius mažus augina.
Čia nereikia filosofuot, bet kokio organizmo gyvenimo būdą, taigi ir mitybą, apsprendžia aplinkos sąlygos. Pakanka pasižiūrėt kaip dabar gyvena žmonės tokiomis sąlygomis, kokios buvo mūsų teritorijoj prieš 10000 metų, ką valgo, kaip rengiasi ir t.t., ir viskas bus aišku. Nežinia, ar pirmieji šių kraštų gyventojai buvo baltai, ar ne, bet tai ir nesvarbu. Kokios buvo sąlygos- toks ir gyvenimo būdas.Šiaurinių miškų gyventojai naudoja daugiau augalinio maisto, bet pagrindą vistiek sudaro mėsa, nieko čia neišgalvosi. Jeigu geriau būtų valgyt vien augalinį- patikėkit, taip būtų ir buvę. Išlieka tik tas požymis, kuris pasiteisina.
Post Reply