Kopūstai

Įvairūs sodinimo būdai, priežiūra

Moderator: Visi tvarkytojai

Post Reply
Laimis
Posts: 1378
Joined: Mon 05 19, 2003, 11:42
Location: Link Ukmergės
Contact:

Kopūstai

Post by Laimis »

kestutis670 wrote:Kopūstai _ tai vienmečiai ,dvimečiai ir daugiamečiai kryžmažiedžių šeimos augalai. Dabar Eurazijoje priskaičiuojama daugiau nei šimtas kopūstų rūšių , tačiau labiausiai paplitę yra šie: gūžiniai (baltagūžiai , garbanotieji ir raudongūžiai) , žiediniai , briuseliniai(smulkiagūžiai) , ropiniai ir lapiniai. Be to dar yra viena kopūstų atmaina vadinama "šparaginiais".
kestutis670 wrote:Daigų persodinimo metu visi daržininkai turi tą patį rūpestį : kaip apsaugoti gležnus daigus nuo išdžiūvimo.
Aš darau taip: pirma paruošiu duobutę t.y. , jei tai molinga žemė , tai įberiu į ją nors kiek durpių , daigų šakneles pamirkau molio ir karvės mėšlo tyrėje , į duobutę įpilu vandens ir atsargiai , kad neužsilenktų sodinamo daigo šaknelė įstatau daigą ir užberiu sausa žeme. Labai tinka mulčas. Jį darau iš bet kokios žolės prieš tai susmulkinęs. Pasodinęs , jei neužsitęsia sausra nebelaistau. Šiaip kopūstai labai mėgsta drėgmę, todėl stengiuos parinkti jiems kuo drėgnesnę daržo dalį. Rusai sako , kad norint išauginti kopūsto gūžę reikia statinės vandens. Tai netoli tiesos :D
Daigais sodinu tik tuos kopūstus , kurie skirti ankstyvam vartojimui ir tuos , kuriems reikia ilgesnio vegetacijos periodo. Vėlyvuosius , skirtus rauginimui ar laikymui žiemą sėju tiesiog į dirvą. Jie kuo puikiausiai spėja užaugti. Pasodinus per anksti jie neretai ima trūkinėti , nes užsitęsus vegetacijai pradeda "sprogti" žiediniai pumpurai esantys gūžės vidury lapų pažąstyse. Dėl susidariusio spaudimo iš vidaus , gūžės sutrūksta ir nebetinka ilgesniam laikymui , o ir laiku jų nesuvartojus jos ima pūti.
Norėjau paklausti ar užsiauginate savo kopūstų sėklą? Ir kaip tai padaryti man nelaukiant kitų metų. Gal galima paimt iš parduotuvės kopūstą ir jį pasodinti ir kad kitais metais turėčiau savos sėklos?
Naujas forumas praktikams
http://esu.tiems.kam.esu.lt
kestutis670
Posts: 183
Joined: Mon 01 18, 2010, 15:02

Re: Kopūstai

Post by kestutis670 »

:h: Laimi,
užsiauginti galima , tačiau visada yra rizikos , kad tavo sėklojus gali apdulkinti iš netoliese augančių rapsų , garstukų ir kitų kryžmažiedžių patekusios žiedadulkės. Todėl reikia įsitikinti , kad bent pusės km atstumu aplinka yra "švari".
Perkant sėklojų iš parduotuvės kažin ar sužinosi kokios jis veislės. Dažniausiai tai būna hibridai , kurie sėklos auginimui netinka , nes subrandina nenuspėjamų savybių turinčią sėklą.
Manau , kad neverta vargintis kol nesunkiai ir nebrangiai galima nusipirkti tiksliai norimos veislės sėklų.
:love: :h:
Laimis
Posts: 1378
Joined: Mon 05 19, 2003, 11:42
Location: Link Ukmergės
Contact:

Re: Kopūstai

Post by Laimis »

kestutis670 wrote:Manau , kad neverta vargintis kol nesunkiai ir nebrangiai galima nusipirkti tiksliai norimos veislės sėklų.
:love: :h:
Ekonomiškai tai vargintis žinoma neverta, nes lengviau nusipirkti, nei užsiauginti. Bet mąstant apie ateitį ir laimingą gyvenimą, tai savo sėklas išsivesti yra reikalinga.

Juk jau dabar kyla problemos girdėjau. Būdavo sėklų gerų parduotuvėse, žmonės priprato pirkti. O staiga tas geras sėklas panaikino ir pakišo kažkokias nevykusias. Ir žmogeliai neturi dabar iš kur gauti gerų sėklų.

Be to savo sėklas mieliau sodinti, daugiau džiaugsmo. :)

Jei kas žinote kaip man iš kopūsto užsiauginti sėklas jau šiais metais, tai parašykit. :)
Naujas forumas praktikams
http://esu.tiems.kam.esu.lt
kestutis670
Posts: 183
Joined: Mon 01 18, 2010, 15:02

Re: Kopūstai

Post by kestutis670 »

:h: Laimi,
kaip ir minėjau , žinoma , kad galima.Nieko nėra neįmanomo.
Patarčiau susirasti sėklojų pas kokį nors kopūstų augintoją , kuris žino kokios veislės jo užauginti kopūstai , nes parduotuvėse nesu matęs , kad butų nurodyta veislė.
Rauginimui ir ilgesniam laikymui geriausiai tinka (iš man žinomų ir išbandytų) "Baltarusiški baltagūžiai" ir "Amager" veislių kopūstai.
Kad išvengti kryžminio apsidulkinimo reikia paankstinti kopūstų žydėjimą , kad jis nesutaptų su kitų kryžmažiedžių žydėjimu.
Tuo tikslu reikia apie kovo pabaigą sėkloją pasodinti į didelį vazoną ir auginti šiltoje šviesioje patalpoje , prieš tai jį apipjausčius.Didžiąją dalį gūžės nudrožiam iki pažąstinių pumpurų stengiantis jų nepažeisti. Į žemę sodinti giliai , maždaug 1/3sėklojo aukščio. Vėliau , pradėjus augti pumpurams , nulaužyti silpnesnius , paliekant 3_4 stiprius ūglius.
Sodink bent du sėklojus ir vėliau juos augink greta taip pagerindamas apsidulkinimą.
Žydėjimas užsitęsia , todėl vėlesni žiedai gali būti apdulkinti "ne tomis" žiedadulkėmis. Kad sumažinti tokią riziką , reikia nuskabyti vėliau pražydusius ūglius bei nulaužti pačią sėklojaus viršūnę.

Kaip matai , sėklų užsiauginimas reikalauja nemenko dėmesio. Jei jauti , kad stokosi laiko dėl statybų ar kitų darbų , sėklų užsiauginimą atidėk vėlesniam laikui , nes užsiauginęs nekokybišką sėklą derlium nesidžiaugsi.
:love: :h:
Laimis
Posts: 1378
Joined: Mon 05 19, 2003, 11:42
Location: Link Ukmergės
Contact:

Re: Kopūstai

Post by Laimis »

Gerai, taip ir darysiu. Reikės pasidairyti sėklojų pas ūkinykus.
Naujas forumas praktikams
http://esu.tiems.kam.esu.lt
Laimis
Posts: 1378
Joined: Mon 05 19, 2003, 11:42
Location: Link Ukmergės
Contact:

Re: Kopūstai

Post by Laimis »

Norėčiau dar kartu užsiauginti ir juodųjų ridikų sėklos. Jie juk irgi kryžmažiedžiai. Tai jei pasodinsiu ir kopūstus ir šalia ridikus, tai ar netrukdys vienas kitam apsidulkinant?

Kopūstus tai sodinsiu kaip sakėt - kovą į vazonėlį ir paskui į dirvą. Be to, norėčiau ir vasarinių ir žieminių kopūstų sėklų užsiauginti. Ar jie nesimaišys bežydėdami kartu? Ir ar jie ne kartu žydės su ridikais juodaisiais?
Naujas forumas praktikams
http://esu.tiems.kam.esu.lt
kestutis670
Posts: 183
Joined: Mon 01 18, 2010, 15:02

Re: Kopūstai

Post by kestutis670 »

Laimis wrote:Norėčiau dar kartu užsiauginti ir juodųjų ridikų sėklos. Jie juk irgi kryžmažiedžiai. Tai jei pasodinsiu ir kopūstus ir šalia ridikus, tai ar netrukdys vienas kitam apsidulkinant?

Kopūstus tai sodinsiu kaip sakėt - kovą į vazonėlį ir paskui į dirvą. Be to, norėčiau ir vasarinių ir žieminių kopūstų sėklų užsiauginti. Ar jie nesimaišys bežydėdami kartu? Ir ar jie ne kartu žydės su ridikais juodaisiais?
:h: Laimi.
Sėklininkystė _ viena atsakingiausių žemės ūkio šakų. Jai keliami dideli reikalavimai ir todėl labai nedaug kas užsiima tuo darbu.
Norint išsaugoti rūšinį augalų tapatumą tenka ypač atidžiai laikytis tų reikalavimų.
Na , bet kaip matau , tavęs nebaido jokie sunkumai tai bandyk :!: :)
Kadangi turi nemažą plotą tai gali sėklojus sodinti pakankamai toli vienas nuo kito.Dar įsigyk marlės ir apgaubk savo sėklojus , kad jie tik viduje galėtų apsidulkinti.Žydėjimo metu teks dirbtinai juos apdulkinti papurtant augalus , kad žiedadulkės pasiskleistų , nes kitokiu būdu būtų sunku jiems padėti dėl pakankamai smulkių žiedelių.
Taip auginant sėklas bus nemažai tuščių ankštarų , bet savo reikmėm turėtum prisiruošti.
Savaime suprantama , ir tarp veislių kaip ir tarp rūšių gali vykti susimaišymas , tai laikykis tų pačių reikalavimų.
Sėkmės :!:
:love: :h:
Kristina
Posts: 266
Joined: Wed 12 18, 2002, 3:24
Location: Airija-Lietuva
Contact:

Re: Kopūstai

Post by Kristina »

seklu kol kas neauginu, bet va kaip tuos pacius kopustus uzsiauginti. Man kiekvienais metais kazkas nuvalgo, tai baltos kirmelaites tai juodos, tai karves :?: meginau sodinti salia salierus, ne ka padejo baltu nebuvo kirmelaiciu buvo juodu milijonai, jas dar laisciau vandeniu su druska, bet atrodo ne nesuregavo :D Gal kas turit kokiu geru patarimu :?
Toltik
Posts: 580
Joined: Fri 10 28, 2005, 9:56
Location: Laisvės oazė
Contact:

Re: Kopūstai

Post by Toltik »

Aš jau pora kartų bandžiau auginti kopūstus. Sėjau tiesiai į dirvą ir labai prastai prižiūrėjau, galima sakyti augo drauge su piktžolėmis, užpernai su labai plonu mulčo sluoksniu iš šieno (gal kokių 2 cm) ir pasėti buvo liepos pabaigoj į šviežiai iškasto prūdo molį sukietėjusį nuo karščių.. na ne kas užaugo, vos vos pradėjo galvas formuoti ir užklupo žiema... kadangi aš jų nevalgiau tai jie taip ir stovėjo iki suledėjusius stirnos suvalgė. Esmė kad jokių kirmėlių ant jų nebuvo, nors baltukų visas knibždėlynas ant šalimais žydinčių usnių visą vasarą šoko savo šokius. Kopūstai kaip ir visos daržovės augo kartu su visomis išdygusiomis daržo geržolėmis (na gal dar turėjo įtakos nesezoniškas pasodinimas)...
Pernai situacija buvo panaši, tik sėta laiku ir ne į visišką molį, tokį priemolį. Šį kartą net nemulčiavau ir žinoma visiškai neprižiūrėjau, žolės laukinės momentaliai viską apaugo, bet kopūstai matėsi pro jas (jei žinojei ko reik ieškoti ;) ).. Gūžių sukti nepradėjo, jokių kirmėlių ir galiausiai derlius paliktas stirnoms..
Geržolės stiprina augalus kultūrinius, jie kad ir mažesni tokiom sąlygom užauga, bet daug atsparesni ir maistingesni - skoniai visiškai kitokie nei iš tradicinių daržų, daug sodresni ir stipresni, primenantys laukinius augalus..
Dar kaimuose mėgsta prismaigstyti vytelių ir ant jų užmauti balto (parduotuvinio) kiaušinio lukštus.. Ceremonija keista, iš savo vaikiškos patirties galiu pasakyti, kad nifiga nepadeda.. nors gal irgi visokių atvejų būna.. ten tipo baltukai turėtų dėti kiaušinius ant tų lukštų, bet kiek stebėjęs tai nei karto nemačiau tokio fenomeno, bet čia mano patirtis, gal kiti kitokios turi?
Laimis
Posts: 1378
Joined: Mon 05 19, 2003, 11:42
Location: Link Ukmergės
Contact:

Re: Kopūstai

Post by Laimis »

Tai bet Toltik, čia juk ir yra esmė, kad nesugriaužtų kopūsto galvos. Koks gi skirtumas, kad pasėjai vėlai, galvos nėra, bet jos ir negriaužia. Reikia, kad ir galva būtų ir negriaužtų. :) Vo, tikiuosi suprantamai išsireiškiau. :)
Naujas forumas praktikams
http://esu.tiems.kam.esu.lt
Toltik
Posts: 580
Joined: Fri 10 28, 2005, 9:56
Location: Laisvės oazė
Contact:

Re: Kopūstai

Post by Toltik »

:), na tai aš ir sakau :), palik pakankamai "geržolių", kad ir kopūstas augti dar galėtų ir bioįvairovės būtų vabaliukams kitiems, ne tik drugelių vikšrams valgantiems kopūstus (be to juk vikšrai ne tik galvas griaužia, jeigu jos dar nesusiformavę, o vikšrai jau išsiritę, tai jie gi grieužia lapus - ar aš klystu?
kestutis670
Posts: 183
Joined: Mon 01 18, 2010, 15:02

Re: Kopūstai

Post by kestutis670 »

:h: Sveiki.
Perskaitęs visų trijų pasisakymus , manau radęs nesėkmių priežąstį.
Laukinių kopūstų tėvynė - Viduržemio jūros pakrantė. Taigi ten šilta , drėgna ir geros sudėties dirvos , tačiau laukiniai kopūstai gūžių nesuka. Kadangi jūs savo kopūstams suteikėte laukines sąlygas , tai ir gūžių nėra ko tikėtis...
Kopūstėliai , ypač sodinami daigais yra labai lepūs. Labai svarbu sodinant daigus neužlenkti šaknelių. Kokią betaikytumėt žemdirbystę iš pat pradžių būkit ypač jiems atidūs. Užskurdę "vaikystėje" jie dažniausiai būna aktyviau puolami kenkėjų , o praradę vegetacijos laiką nebespėja susukti galvų. Taigi , nors minimaliai , bet gerai supurenkite duobutę , į kurią sodinsite daigą , o jei nenorite ir laistyti , tai būtinai mulčiuokite.

Sėjant sėklomis , jei pavasaris sausas , vos išdygusius nukankina spragės. Nuo jų žmonės gina kopūstus apibarstydami pelenais. Tai daryti reikia kol nenudžiūvus rasa - anksti ryte. Na ir kaip beaugintumėte prisiminkit , kad kopūstai jau kultūriniai augalai ir nepajėgūs konkuruoti su laukiniais augalais , kurie juos nustelbia. Ravėti būtina.

Yra puikūs padėjėjai auginant kopūstus _ tai rupūžės. Aš , kur radęs rupūžikę stengiuos parsinešti į savo daržą. Jos moka laipioti po kopūstą ir švariai nurenka visokias kirmėles.
Sėkmės auginant :!: Beje , jau laikas sėti ankstyvuosius...
:love: :h:
Post Reply