Kedrai

Įvairūs sodinimo būdai, priežiūra

Moderator: Visi tvarkytojai

Post Reply
Rytė
Posts: 860
Joined: Sat 09 28, 2002, 11:30
Location: Kaunas
Contact:

Kedrai

Post by Rytė »

Gal kas galit parašyt apie kedriukų auginimą? Kur sėklų gaut,kaip sodint,kada išdygsta,kokia priežiūra ir pan. Žinau,kad 'svečių knygoj' apie tai ne vienas rašė,bet norėtųsi visos informacijos vienoj vietoj. Ačiū!
:P
Mindaugas
Posts: 1311
Joined: Fri 09 27, 2002, 23:01

Post by Mindaugas »

Viena is vietu kur galima nuspirkti seklu yra UAB SAMSONAS parduotuvese. Ten yra specialiai sodinimui seklos. Ant dezutes yra Anastasijos nuotrauka. Ir pavadinimas Gyvieji Anastasijos Kedrai.
V
Posts: 220
Joined: Wed 01 08, 2003, 19:57
Location: Kaunas

Post by V »

Geras.. niekad nemaciau, vis galvojau, kaip vel cia is Rusijos siustis. Gal galetum nurodyti parduotuve tiksliau Kaune? Kazkaip nezinau, kur dabar Samsono parduotuve yra :(
egismas
Posts: 49
Joined: Sat 12 07, 2002, 0:04
Location: Šiauliai

Loretai apie kedriukus

Post by egismas »

Daug nežinau, bet iš karto pasodinus nedygsta...Tiksliai neatsimenu kiek (namie turiu aprašymą, jei idomu), bet pirma juos reikia šaldytuve apatinėj lentynoj įdėjus į smėlį palaikyt. Tik po to sodint. Daugiau nežinau, nei kaip toliau augint, nei ką.
kosmeja
Posts: 111
Joined: Tue 10 01, 2002, 16:08
Location: Vilnius

Post by kosmeja »

Sudesiu cia visa informacija apie kedrus is sveciu knygos, kaip Loreta kazkada ir norejo ;) Savaime suprantama, mintys sokines viena nuo kitos, bet gal nieko :)

Laimis Zmuida rase:
iskelei klausima del kedru..taigi: musu mokslininkai biologai apskritai nepripazista jokiu skambanciu kedru. Jie zino tik amziu, sudeti, augimvietes, gydomasias savybes. Musu kedru sodinukai, kuriuos jau auginame vazoneliuose, labai abejotina, kad isaugs i skambancius kedrus. Apie skambancius kedrus pirmasis prabilo V.Megre suzinojes is Anastasijos ir jos seneliu. Skambantis kedras pasitaiko labai labai retai, i kelis tukstancius metu, gal vienas ar du, ir, kaip speju nebent tokiose vietose, kur gamtos darna dar nesuardyta, t.y. tokiose vietose kur gyvena anastasija ir pan. Todel tavo Ernestai klausima apie skambancius kedrus as noreciau perfrazuoti: "ar kasnors vis dar ketina isauginti skambantiji kedra?"

Ernestas rase:
Dekui Laimi uz paaiskinima apie kedrus. As anksciau apie juos beveik nieko nebuvau girdejes. Tik is seneliu, kurie buvo istremti i Sibira. Jie pasakojo, kad tai stebuklingi medziai, kuriu riesutai yra vaistas nuo daugelio ligu. Bet kazkodel jie net nebande juos auginti savo sodyboje gryze i Lietuva. O dabar jau ir nebera ko pasiteirauti konkreciau. Bet uztat jie tik gryze is Sibiro pasisodino azuolu giraite ir eglyneli. Tik dabar pradedu suvokti viso to esme.
Turiu dar viena klausima daugiau uz mane zinantiems. Ar kas girdejo apie "skambancius" azuolus?Gal mes apie juos tik nezinome, nes knygose apie tai neraso.

Linga rase:
Išdygsta kedriukai, pasėti ir iš pirktų kedro riešutų. Tik, patariu, sėk ne vieną, o visą saują, nes ir išdygę ne visi išgyvena. Ir išdygsta tik po 3-jų mėnesių.

Virgis rase:
Sveiki visi kedriukų augintojai ir prijaučiantys.
Iš ties, kedriukai pradeda dygti tik po 3-4 mėnesių. Tai dar ne viskas. Išdygę dažnai nudžiūsta arba nupūva. Todėl reikia nepersistegti laistant (arba nelaistant). Pas mane geriausias rezultatas auginant smėlyje. Tačiau yra informacija, kad jiems augant reikia grybienos, kurios galima pasikasti miškelyje po pušimis (ji bus kartu su žeme ir smėliuku viršutiniame sluoksnyje).

Laimis Zmuida rase:
Skaitau ir skaitau is eiles visas Megre knygas ir kiek beskaityciau vis atrandu ko nors naujo. Stai vel dasikasiau iki treciosios knygos. Jos gale parasyta, kap isauginti panasu kedra i skambantiji. Kai skaitydavau anksciau tai i sita vieta demesio neatkreipdavau. Taceu jau rudeni ir pavasari zadu pasodinti kedriuka pagal ten pateikta informacija. Ir dar specialiai Inesai: zinoma kedriukas is parduotuves seklos isdigs, isdigs ir tas, kuris is konkorezio, taceu butu dar geriau, jei ir tas konkorezis butu specialiai paimtas nuo zemes, pvz, vaiko ranka ir tinkamai prinokes, su gerais jausmais ir mintim. Taip butu idealiausia. Taceu is kur paimti zmoniu, kurie butent tokiu konkoreziu pristatytu i Lietuva. Arba teks patiems vaziuoti, arba gal i Megre kreiptis?

Linga rase:
Dėkui Laimiui už informaciją apie skambančių kedrų užauginimą. Man kilo gana fantastiška mintis... Tačiau šiek tiek priešistorės.

Artėj įkurtuvėms pradėjau domėtis senovės lietuvių papročiais šiai progai. Sužinojau, kad ypatingas dėmesys yra skiriamas židinio pirmam įkūrimui. Iš čia net kilo žodis “įkurtuvės” – įkurti. Mes jau židinį kūrenome daug kartų- tai ir sistemos išbandymas, vėliau šildymas, nakvojant... Tačiau aš neabejoju, kad tikras pirmasis ugnies įkūrimas dar bus, ir bus su visomis apeigomis, su švente.

Iš čia kilo mintis, ar nebūtų galima ir su kedro sėklomis sudaryti (sužaisti, suvaidinti, inscenizuoti) ypatingą kedro riešuto nuskynimą, koks turėtų būti pagal Anastasiją, čia Lietuvoje. Esu įsitikinusi, kad jeigu tokiu atveju užaugs ne skambantis, tai bent dainuojantis, ar koks kitoks, bet tikrai nepaprastas kedras.

Mindaugas Lisauskas rase:
Taip, pas mus ant palanges jau saknijasi kedriukai. Tik juos reikia sodinti ne po viena, ne po du, o visa sauja. Is pasodintu ju tik puse isdygsta, o is isdygusiu keletas nudziusta. As si pavasari pasodinau 12 seklyciu. Isdygo septynios. Trys nudziuvo. Dabar auga keturi mazyliai. Girdejau is zmoniu, kurie jau pries keliasdesimt metu sodino kedrus, kad net ir lauke pasodinti jie nevisi isgyvena. Zodziu kedriukas yra labai lepus ir reikalaujantis daug meiles augaliukas. Bet jai jau uzauga tai auga net 550 metu. Ne veltui tiek daug reikia ji puoseleti. O augdamas atiduoda stebuklinga energija.

Kedras rusijoje, o ypac sibire senoliu yra vadinamas "KEDAR" O tai issifravus reiskia "KE" arba KI (taip sako Kinai, o Japonai panasiau taria si zodi i KE) vadinasi energija, o "DAR" - dovana. Iseitu energijos tiekejas, davejas, dovanotojas. Tai stai koks tas kedras.
kosmeja
Posts: 111
Joined: Tue 10 01, 2002, 16:08
Location: Vilnius

Post by kosmeja »

Dar galima butu paprasyti Laimio, kad idetu savo straipsni apie kedriukus is laikrastuko "Meiles erdve" :) O gal kas turit si laikrastuka ir netingit surinkti teksto? :roll: Nes as tai pvz tingiu :( todel ir prasau Laimio :mrgreen:
Laimis Zmuida

idesiu

Post by Laimis Zmuida »

:) ok kosmeja, idesiu, butinai idesiu :)
Mindaugas
Posts: 1311
Joined: Fri 09 27, 2002, 23:01

Post by Mindaugas »

Viena is samsono parduotuviu zinau , prie sesto forto Kaune kur anksciau stovejo tankas, o dabar kryziai, tai va prie to ziedo yra parduotuve samsonas. As ten ir pirkau konkorezi.
Leonardas
Posts: 237
Joined: Sat 10 05, 2002, 20:42
Location: Kaunas - Sukiniai

Post by Leonardas »

Mindaugas wrote:Viena is samsono parduotuviu zinau , prie sesto forto Kaune kur anksciau stovejo tankas, o dabar kryziai, tai va prie to ziedo yra parduotuve samsonas. As ten ir pirkau konkorezi.
Kada tai buvo :?: Nes maždaug prieš pusantro du mėnesius ten buvau ir jokiu kedro kankorėžių ar kedro riešutų neaptikta.
Mindaugas
Posts: 1311
Joined: Fri 09 27, 2002, 23:01

Post by Mindaugas »

Buvo tada kai buvau Lietuvoj pries 8 menesius,
O kedru konkereziu tiekieju galima suzinoti telefonu kuris yra parasytas ant dezutes. Kas turi dezute nuo konkorezio galetu paskambinti ir suzinoti kur galima nusipirkti. As turiu Lituvoje pora konkoreziu, galeciau viena padalinti visiems norintiems. Tik reikes nuvaziuoti pas mano mama ir paimti . Paskui nuvezti i Kluba kaune ir pasidalinti.
Tiems kas gyvena kituose miestose , kaip minejau galima suzinoti ant dezutes telefona ir paskambinti.
Laimis Zmuida

Kas nori kedro konkoreziu?

Post by Laimis Zmuida »

KAUNO klubas uzsake konkoreziu is Anastasijos fondo Rusijoje. Pirmoji siunta turetu ateiti po savaites. Konkoreziu uzsakem daugiau negu reikejo, taigi gales gauti visi norintys. Kas nori gauti konkorezi registruokites pas mane meilu - [email protected]. Dabar pats laikas bus pradeti seklas stratifikuoti. Vieno konkorezio kaina apie 2,5-3Lt. Taip pardavineja fondas. Viename konkorezyje apie 130 seklu. Vakar viena isgvaldziau. Gavau Viliaus klube is Rasos, jos dede dirba miskininku, taigi ir Vilnieciai nesnauskit.
Rytė
Posts: 860
Joined: Sat 09 28, 2002, 11:30
Location: Kaunas
Contact:

Post by Rytė »

Aciu,Kosmeja, kad taip pasistengei ir isrinkai 'Sveciu knygoj' issibarsciusias zinias apie kedrus. Saunuole! :P

O Tavo, Laimi, straipsnis 'Meiles erdveje' apie kedrus taip pat man tikrai vertingas. Kiek laiko sutaupai kitiems, skleisdamas savas zinias. Aciu! :P
Leonardas
Posts: 237
Joined: Sat 10 05, 2002, 20:42
Location: Kaunas - Sukiniai

Straipsnis iš laikraščio "Meilės erdvė"

Post by Leonardas »

Ką aš manau apie kedriukų auginimą

(kaip užsiauginti kedrą)


Iš internete ir klube pasisakančių žmonių matau, kad trūksta informacijos apie kedriukų auginimą. Bandysiu pasidalinti savo žiniomis su skaitytojais.

Iš kur gauti sėklų

Vilniečiai kedro riešutų gali nusipirkti Kalvarijų turguj. Kaina nuo 16 iki 20 Lt/kg, priklausomai nuo laiko ir pan.
Kauniečiams siūlau “Samsono” parduotuvę ir Jasinskio IĮ. Dėžutė su Anastasijos nuotrauka, savyje slepianti 200gr. riešutų ir vieną kankorėžį su sėklomis, kainuoja apie 8 Lt.
Kitų miestų gyventojams riešutų siūlau ieškoti turgavietėse.
Sėklos geriausiai išsilaiko sakingame kankorėžyje, todėl riešutėlį patartina išimti tik prieš sodinant. Norintiems lietuviškų sėklų, kankorėžius brandina Girionių, Kaniūkų, Utenos, Obelynės, Žagarės parkuose ir šalikelėse augantys kedrai. Tikslias jų vietas žino Kauno klubo nariai. Norinčius prašome kreiptis. Kankorėžiai nemokami!
Labai svarbu kaip ir kada surinkti riešutai. Jokiu būdu negalima kedro medžio daužyti ar purtyti. Jis pats turi atiduoti kankorėžį. Geriausia, kad nukritusį kankorėžį nuo žemės paimtų vaikas arba žmogus, neturintis savyje agresijos, tyrais jausmais ir mintim. Dar būtų gerai, kad ačiū pasakytume kedrui, išauginusiam kankorėžį. Jei rinksime patys - turėsime geros kokybės sėklą. Tiksliai nežinau kaip surinkti riešutai pardavinėjami turgavietėse, bet galima įtarti, jog tokia sėkla prastesnė.
Geresnės kokybės sėklą galima parsisiųsti iš patikimo Anastasijos fondo, kurį įkūrė pats V.Megre. Kaina dar nežinoma. Visus norinčius prisidėti prie bendro sėklų parsisiuntimo prašome jau dabar registruotis Kauno klube.
Įdomu pažymėti, kad čia aprašomu kedru vadinami yra du pušinių šeimos medžiai - sibirinė pušis (pinus sibirica Mayr.) ir kedrinė pušis (pinus cembra L.). Nežinia kurios pušies sėklos pardavinėjamos turgavietėse - riešutėlio forma labai panaši (sibirinės riešutėliai didesni), todėl vėl peršasi mintis, kad geriausia rinkti pačiam. Kalvarijų turgavietėje pernai aptikau dvigubai didesnius riešutėlius nei sibirinės pušies. Pardavėjai sakė, jog jie atvežti iš Altajaus ir vadino juos kedro riešutais, tačiau aš manau, kad tai galėjo būti korėjinės pušies (pinus koraiensis S. et Z.) sėklos. Literatūroje aptikau dar kelis medžius, kuriuos galima pavadinti kedrais, tačiau jie priklauso visai kitoms šeimoms ir veda kitokios formos sėklas. Dėl jų painiava neturėtų kilti.

Sėklų stratifikacija

Šių laikų mokslas prieš sodinant kedrus siūlo sėklas stratifikuoti, t.y. palaikyti jas šaltai. Kedrinės pušies stratifikavimo laikas 30-60 dienų. Sibiro taigoj nukritęs riešutėlis žiemos yra šaldomas kelis mėnesius. Tokiu būdu riešuto kevalas susilpnėja ir branduolėlis gali lengviau prasikalti. Mokslininkai, tai pastebėję, siūlo palaikyti sėklas, sumaišytas su žeme mėnesį ar du šaldytuve, rūsyje arba balkone. Taip turėtų padidėti sėklų daigumas, kuris kedrinės pušies atveju pasiekia 70%, o sibirinės pušies - 85%.

Žemė

Kedras - tai pušis. Todėl tinkamiausia žemė jam yra pušyno žemė. Jei negausite pušyno žemės, tai kedriukai vis tiek išdygs smėlyje ar juodžemyje. Tačiau kedriukui būtų lengviau augti, jei iš pušyno parneštumėt bent saują žemės ir įpiltumėt į vazonėlį. Pušyno žemėj gyvena grybai, kurie padeda kedriukams augti. Mokslininkai šį procesą vadina simbioze.
Dirvožemiui sibirinė pušis nėra reikli. Tinkamiausias jai yra apydrėgnis priesmėlis arba priemolis. Drėgmės perteklių dirvožemyje pakenčia geriau, negu paprastoji pušis, ir dažnai auga užliejamose upių slėniuose ir kimininėse pelkėse, kur neretai išleidžia pridėtines šaknis. Nereikli šilumai, atspari šalčiams, tačiau pavasarinės šalnos kartais nušaldo strobilus. Sausrų nepakenčia, vėjavartai atsparesnė už paprastąją pušį, pakanti ūksmei, jauni medeliai gali augti po motininio medyno lajomis.
Gerai tarpsta derlinguose, drėgnuose dirvožemiuose, kuriuose išvysto stiprią šaknų sistemą ir būna atspari vėjui. Šviesamėgė, tačiau derlingame dirvožemyje pakanti ūksmei.

(Ištrauka iš Dendrologija. Vilnius, Mintis 1973, p.53-54.)

Sodinimas

Sodinti siūlau pagal Anastasijos pateiktą būdą, aprašytą V.Megre pirmojoj knygoj skyrelyje “Sėkla gyduolė”.
Kai jau esate pasirengę sėti, pirmiausiai paimkite vieną ar kelias nemirkytas sėklas į burną ir palaikykite ne trumpiau kaip devynias minutes. Paskui pasidėkite tas sėklas ant delno, uždenkite kitu delnu ir palaikykite taip saujoje 30 sekundžių stovėdami basi toje vietoje, kur sėklas pasėsite. Paskui, atidengę delnus, pakelkite sėklas prie burnos, atsargiai iškvėpkite į jas orą ir 30 sekundžių palaikykite prieš saulę. Tada jau pasodinkite į žemę. Jokiu būdu nelaistykite. Pirmąkart palaistyti galima ne anksčiau kaip po trijų dienų. <...>
Anastasija tvirtino, kad vaisiai, tokiu būdu išauginti iš sėklos ir vartojami žmogaus, kuris juos pats išaugino, geba jį išgydyti absoliučiai nuo visų ligų, žymiai sustabdyti organizmo senėjimą, atpratinti nuo žalingų įpročių, daugeriopai sustiprinti protinę veiklą, suteikti dvasios ramybę.

(Ištrauka iš Megre V. Anastasija. I knyga. Vilnius, Asveja 1998, p.66.)
Kai kurie žmonės mano, kad kedriukų sėklas reikia iš pradžių sudaiginti šlapiame smėlyje ar marlėje, o tik po to pasodinti į žemę. Dėl šito siūlau rimtai pamąstyti. Antrojoje V.Megre knygoje Anastasija pasakoja apie močiutę, kuriai ji savo spinduliuku padėjo suprasti, jog agurkų sėklų drėgnoje marlėje daiginti negalima – jos deformuojasi. Ar tik nėra taip, kad geriausia yra sodinti tiesiai į žemę?
Dar vienas mokslas - alelopatija - moko, jog pasodintos kedrų sėklos išskiria tam tikras medžiagas, kurios yra nuodingos kitiems augalams, tačiau gyvybingos patiems kedrams. Tai - natūralus mechanizmas. Todėl į vazonėlį reikėtų berti bent saują sėklyčių, kad kedriukams būtų lengviau augti.

Auginimas

Anastasija pabrėžia, kad kedriukas yra gyvas. Jis nori priežiūros ir bendravimo. Mylėkite jį ir jis mylės jus. Su kedriuku reikia šnekėtis, liesti jį (bent per pilnatį), siųsti jam geras mintis, šypsotis. Kedriuką būtina laistyti kasdieną, tačiau jokiu būdu negalima perlaistyti! Todėl siūlau kasdien įlašinti tik kelis lašus nuo šlapių rankų, o kai trūksta drėgmės - palieti gausiau.
Gera kedriukui augti ne betoniniame name, o po atviru dangumi, todėl kiek galima dažniau išneškite jį į lauką ar balkoną. Tegu pabendrauja su žvaigždėmis ir kitais augalais. Beje, jei išaugtų kokia žolelė vazonėlyje - neišraukite jos. Jei matysite, kad žolelė jau trukdo kedriukui, vis tiek neraukite jos, o nukirpkite, palikdami šaknis. Šaknys žemei suteikia gyvybės.
Mano paties kedriukai yra 3 dvimečiai ir vienmečiai. Kai kurie žmonės Lietuvoje girdėjau jau turi ir trimečių. Kai kedriukas sulaukia tokio amžiaus ir užauga iki 30 cm. aukščio, jį reikia persodinti į lauką ar mišką. Šito dar nesu išbandęs, todėl nerašysiu.Jei kas žinot daugiau ar tiksliau - pasidalinkit!

Laimis Žmuida
Leonardas
Posts: 237
Joined: Sat 10 05, 2002, 20:42
Location: Kaunas - Sukiniai

Placiau apie kedrus skaitykite knygoje...

Post by Leonardas »

Daugiau informacijos apie kedrų auginimą galite rasti rusiškoje knygoje "KEDR. Celitelj mogučij i soveršennyj". -Moskva-Sankt.Peterburg, Dilia 2002. Ši knyga platinama kartu su V.Megre knygomis. Galite ja pasiskolinti Kauno klube.
kosmeja
Posts: 111
Joined: Tue 10 01, 2002, 16:08
Location: Vilnius

Post by kosmeja »

Niu dabar tai jau daug zinom apie kedriukus... :) Galima pradet augint ;) Aciu Laimiui uz toki grazu grazu straipsni ir taip pat Leonardui, kuris ta straipsni cia idejo :)
Rolandas
Posts: 101
Joined: Tue 01 21, 2003, 3:50
Location: kažkur anapus

Post by Rolandas »

Sveiki,

Perskaičius visus pasiūlymus dėl auginimo, atsirado pirmas klausimas dėl šaldymo: Laimis rašo, kad mokslininkai rekomenduoja šaldyti 30-60 parų žemę su kedro riešutais. Aš įsigijęs pirmus riešutus ant dėžutės radau instrukciją, kad šaldyti reikia žemę su riešutais ne mažiau 4 mėnesių 0 laipsnių temperatūroje. Oro patekimas privalomas.
Klausimas: Kada sodinti kaip rekomendavo Anastasija? Ar prieš šaldant ar po? Kiek laiko šaldyti? 1-2 mėn. ar virš 4? Kur standartiniame miesto name rasti tokia tempertūrą? (pas mane šaldytuve +5, kameroje -18) Jei užtenka 1-2 mėn, tai rūsyje gal ir bus panaši temperatūra, bet kaip su oru? Kas patys auginate papasakokite kaip darėte.

Ačiū,
Rolandas
V
Posts: 220
Joined: Wed 01 08, 2003, 19:57
Location: Kaunas

Post by V »

Na pati Anastasija apie šaldymą išvis nieko nešnekėjo, ji tik apie sėklos palaikymą burnoj, po to ant delniuko šnekėjo. Vieni žmonės sodino kedrus pašaldę juos, kiti nepašaldę. Man Laimis rodė savo kedriukus poros metų - sodino tik pagal Anastasija, palaikęs burnoj, ir va, prašau, turi. Aš irgi sodinau tik palaikius burnoj, bet pas mane dar nesudygo....laukiu....
Pantera
Posts: 54
Joined: Thu 01 23, 2003, 21:18
Location: Vilnius

Post by Pantera »

Mano galva, tai priklauso nuo to, kada kedro seklos rinktos. Nes jei jos dygsta naturaliom salyom, kaip Anastasija, tai jos isguli saltoj taigos dirvoj per visa ziema pries sudygdamos, toks ciklas joms naturalus. O ka as zinau, gal priktines renkamos is karto po sunokimo rudeni, tai joms saldytuvas primintu pries dygima ta cikla, butu kaip ir uzuomina, kad cia tipo dabar ziema, o po jos reiks dygti :lol:
Mindaugas
Posts: 1311
Joined: Fri 09 27, 2002, 23:01

Post by Mindaugas »

Tai kaip Loreta sekasi tau su kedro sodinimu ar jau pradejai?
Rytė
Posts: 860
Joined: Sat 09 28, 2002, 11:30
Location: Kaunas
Contact:

Post by Rytė »

Nepradėjau... :cry:
Tik va informacija susirinkau, kedro riesutą iš Sibiro gavau (čia tokia atskira stebuklinga istorija apie minčių materializavimąsi: užteko tik panorėt, ir riešutas pats 'atvažiavo').
O sodint jau Lietuvoj sodinsiu. Ir Panemunėj pušyno žemės parsinešiu riešutukam.
Nebuvau įsitikinus, kad pavyks sėkmingai vazonėlį Lietuvon pargabent, todėl ir laukiu dar. :wink:
Mano vyras prieš keliones visada dėl mano 'nesąmonių', užgriozdinančių mašiną pyksta. Kam tie konfliktai...
Post Reply