Genetiškai modifikuoti augalai

Įvairūs sodinimo būdai, priežiūra

Moderator: Visi tvarkytojai

Pantera
Posts: 54
Joined: Thu 01 23, 2003, 21:18
Location: Vilnius

Genetiškai modifikuoti augalai

Post by Pantera »

Pasiskaičius Anastasijos bei dar susiradus papildomos informacijos internete apie genetiškai modifikuotus augalus, mane paėmė praktiškai panika :shock: :shock: :shock:

Maniau, kad užteks tik į kaimą pas močiutę nuvažiuoti ir paprašyti sėklų ir turėsiu jau gerų, nemodifikuotų. Bet kai perskaičiau straipsnį iš Mokslo Lietuvoje, tai pasirodo, ir Lietuvoje jau net nuo 1985 m. atliekami genų inžinierijos darbai:

http://ic.lms.lt/ml/215/genetiskai.htm

Ką daryt :?: :x iš kur gauti genetiškai nemodifikuotų augalų sėklų :?: :?: :?: ir kaip būti tikrai, kad jie tikrai nemodifikuoti :?: :?: :?:
Pantera
Posts: 54
Joined: Thu 01 23, 2003, 21:18
Location: Vilnius

Post by Pantera »

Pirkau, pvz. AB agrofirmos "Sėklos" gėlių sėklų, tai nieko neparašyta :( iš kur būti tikrai :?:

Ne tik dėlto to, kad tai gėlės ir aš jų nežadu valgyti :oops: , bet juk jeigu jos modifikuotos, tai jos gi kryžminsis su natūraliomis ir gausis kokie nors pusiau mutantai :!:

brrrr :roll: :shock: man jau visai baisu :( :cry:
Laimis Zmuida

Nemutantai

Post by Laimis Zmuida »

Sveika Pantera,
gera cia tema vel palietei. Zinoma, kad reikes ieskoti ir atsirinkti nemodifikuota sekla. Jos yra islikusios pas kaimo bobules, bet reikia tik ieskoti. Yra jau ir padarytu darbu. Kauno klube yra tokia Natalija, baigusi agronomija ir nusimananti apie augalus (puikiai). Ji dalinasi seklomis, kurios yra nemodifikuotos arba mazai modifikuotos, tik kolkas sis reikalas letai juda kol zmones zemes negavo. Zinoma, jei gaus pvz si pavasari ar rudeni, tai jau bus per velu seklu ieskoti, bet dar kol kas seklu ieskotoju be minetos Natalijos nesutikau :(. Raginu visus eiti drauge ar atskirai i miskus rinkti tikrai naturalias seklas medziams, kad turetume ka seti pavasari. As pazystu daug medziu, sarasa seklu , kurios dar siuo metu kabo pateikiau kitoj temoj ir galeciau parodyti kur kas auga ir kaip rinkti.

kol kas tiek kas zino daugiau pasidalinkit!
Pantera
Posts: 54
Joined: Thu 01 23, 2003, 21:18
Location: Vilnius

Post by Pantera »

Aš manau, kad selekciniu būdu išvestos veislės ir genetiškai modifikuoti augalai yra iš esmės skirtingi dalykai.

Selekcininkų išvestos veslės - tai atranka be jokio kišimosi į genofondą. Tai panaši į natūralią atranką, tik skirtumas tas, kad natūralioje atrankoje atrenka gamta ir pasilieka tie individai,kurie geriausiai prisitaikę išgyventi natūraliomis gamtos sąlygomis, o selekcinė - kai tam tikrų savybių turinčių augalų sėklas atsirenka žmogus. Dažniausiai tokie augalai neauga laukinėmis sąlygomis, jie turi būti žmonių prižiūrimi soduose ir daržuose. Bet su selekciniu būdu išvestomis veislėmis aš problemų nematau. Man tai yra pakankamai priimtina.

O su genetiškai modifikuotais augalais yra kitaip. ČIa žmogus grubiai įsikiša į augalo genus, pakeisdamas vieną geną kitu, dažnai - iš visai kitokios rūšies organizmu. Pataisykit mane, jei aš nusišneku, bet teko girdėti, kad pupelės mėsingumą garantuojantį geną perkelia į sojas ir taip iš modifikuotų sojų gauna iki kelių kartų didesnį derlių. Pinigai akivaizdūs. Arba bulvių geną, reguliuojantį standumą ir ilgą išsilaikymą perkelia į pmidoro ir jis tampa mėsingas bei ilgai išsilaiko nesugesdamas parduotuvėje. Tokie augalai man kelia šiurpą ir neviltį :x :shock:

Kiek suprantu, Anastasija iš esmės pripažįsta tik apskritai laukinius augalus, net ne selekcinius. Bet kodėl tada selekciniu būdu atrinkti augalai - blogai :?: Gal kas galėtų paaiškinti :?:
Vytautas
Posts: 15
Joined: Wed 12 18, 2002, 10:58

Post by Vytautas »

Genų inžinerija ir genetiškai modifikuoti produktai iš ties yra ypatingai didelė žmonijos problema. Tai, manau, sudėtinė dalis plano visiškai pavergti , gal ir sunaikinti žmonija, ir galimas dalykas pati efektyviausia. Per radiją girdėjau, kaip vienas berods Škotų mokslininkas tyrinėjęs genetiškai modifikuotų produktų poveikį gyvūnams, nustatė, kad jiems duodant šiuos produktus pažeidžiama organizmo imuninė sistema, o be to prasidėjo masinės gyvūnų mutacijos. Baisiausia tai, kad pradėjus ruošti tyrimų rezultatus paskelbimui, mokslininkas buvo atleistas iš darbo, o visas jo skyrius išformuotas.

Šį tema ir dabar yra didžiulis “tabu”. Bet koks atsargus Europos valstybių ketinimas apriboti genetiškai modifikuotų produktų vartojimą ir importą, susilaukia žaibiškų ir griežtų “pasaulio gelbėtojos” ir geriausios Lietuvos draugės JAV ultimatumų. Amerika yra didžiausia genetiškai modifikuotų produktų platintoja ir propaguotoja pasaulyje. Tai ten darosi jau kaip nelaimė, nes šios kultūros pradėjo plisti kaip piktžolės, kurių nebegalima išnaikinti chemikalais ir kurių neėda jokie kenkėjai. Paradoksas: kirminas protingesnis už žmogų, nes nevalgo to kas jam gali pakenkti.

Kad netaptumėme genetiškai modifikuoti mutantai, turime būti labai atsargūs ir Lietuvoje. Faktiškai jau dabar mūsų parduotuvėje nebenusipirksite nemodifikuotų kukurūzų ir sojos produktų. Negalima vartoti ir kiniškų arbatžolių.
Aš nesu pakankamai kompetentingas šioje srityje, bet drįsčiau teigti, kad sėklų parduotuvėse galima drąsiai pirkti ir auginti bent prieš 15 metų išvestas lietuviškas daržovių veisles. Natūraliu selekciniu būdu išvestų augalų nereikėtų bijoti. Tai visiškai naturalu ir saugu. Pati Anastasija perka parduotuvėse sėklas ir augina daržoves. Nepersistenkime. :)
Pantera
Posts: 54
Joined: Thu 01 23, 2003, 21:18
Location: Vilnius

Post by Pantera »

Dar teko skaityti, kad jeigu pomidorai iš Prancūzijos - Olandijos ir pan. ir ypač jei vienodo dydžio ir tokie kieti, tai irgi yra nemažai šansų, kad genetiškai modifikuoti :(

O kaip žinoti, ar sėklų parduotuvėje (Lietuvoje) perkamos sėklos - ne genetiškai modifikuotų augalų?
Pantera
Posts: 54
Joined: Thu 01 23, 2003, 21:18
Location: Vilnius

Post by Pantera »

Buvau nuėjusi į centrinę Sėklų parduotuvę Vilniuje. Paklausiau pardavėjos, sako, kad jie nepardavinėja genetiškai modifikuotų augalų sėklų. Be to, daugelio augalų veislių pavadinimai - lietuviški ir rusiški, tai tikimybė, kad nemodifikuoti, lyg ir didesnė :roll:
Laimis Zmuida

Anastasija perka seklas parduotuvej...

Post by Laimis Zmuida »

Sveikas Vytautai,
gal as kazka praleidau ar ne taip supratau, bet ar galetum pakomentuoti ta minti, kad Nastia perka seklas parduotuveje? kazkaip tokios vietos neprisimenu...gal zinai kokiam puslapy, ar is kitur suzinojai?
Vytautas
Posts: 15
Joined: Wed 12 18, 2002, 10:58

Post by Vytautas »

Laimi,

Dabar negaliu pasakyti nei knygos, nei puslapio (neturiu dabar jų po ranka). Bet tikriausiai prisimeni tą vietą, atrodo skyriuje "Zavtrak na poliane", kur Anastasija vaišino Vladimirą agurkėliais, pomidorais ir kitomis gėrybėmis. Ten ji papasakojo kaip augino šias daržoves ir iš kur gavo sėklų. Ir, jeigu neklystu, būtent ten ir buvo paminėta, kad sėklos pirktos kaime.
Laimis Zmuida

Anastasija neperka seklu is parduotuves...

Post by Laimis Zmuida »

A, taip ir maniau, pasirodo, kad ne is parduotuves, o is bobutes, kuri buvo issaugojusi gera veisle. gera, tai reiskia nemodifikuota. o musu siandieninese parduotuvese pardavinejamos agurku ir pomidoru veisles visos su pakeliais ant kuriu uzrasas: "Pomidorai F1" arba "agurkai F1". F1 - reiskia formule vienas. Labai skamba itartinai man tos formules ir nesinori pirkti. Norisi gauti is kokio gudaus kaimo sena sena agurku sekla, kur bobutes po 90 metu toliau kaip 10km nebuvo ir neprisipirko modifikuotu seklu.

Na, galbut F1 nereiskia nieko blogo ir tokias seklas galima pirkti, bet jas pirksiu tik tokiu atveju, jei kas nors man irodys, kad jos nekenksmingos. Kol kas parduotuvese randu tik F1 seklas. Man baisu :shock: mano akys dideles is baimes.
Renata
Posts: 264
Joined: Tue 01 14, 2003, 10:40
Location: Vilnius
Contact:

Post by Renata »

Dėl informacijos tikslumo negaliu garantuoti, reikia pasitikslinti pas agronomus. Jei neklystu, F1 ir panašūs žymėjimai reiškia dviejų veislių hibridą, kai vienos veislės žiedai apdulkinami kitos veislės žiedadulkėmis. Iš gautų sėklų išauginti augalai pasižymi tam tikromis, konkrečiai veislei būdingomis savybėmis (pvz.: vaisių forma, spalva, forma ir kita). Šie hibridai būna sterilūs (sėklos nedaigios) arba toliau leidžiant laisvai kryžmintis, sekančių kartų atstovai nebeatitinka veislės aprašymo. Skaičius po raidės F, jei neklystu, reiškia kartų skaičių po sukryžminimo. Taigi F1 reiškia pirmos kartos hibridą. Abejoju, ar svarbu, kas tą hibridą "padarė": iš kito daržo atskridusi ratuota bitutė ar selekcininkas teptuku.
Vytautas
Posts: 15
Joined: Wed 12 18, 2002, 10:58

Post by Vytautas »

Renata teisi dėl F1 žymėjimo. Aš neseniai kalbėjausi su specialiste (genetike) iš Sėklų kokybės tyrimo skyriaus. Ką sužinojau:
1. Genetiškai modifikuoti augalai yra pavojingi, ir ji pati visais būdais stengiasi, kad jos šeima išvengtų jų vartojimo.
2. Lietuvoje yra platinamos iš užsienio atvežtų genetiškai modifikuotų augalų veislės. Nors privalomas specialus žymėjimas, firmos paprastai jį ignoruoja.
3. Dažniausiai genetiškai modifikuotos sėklos yra amerikietiškos ir, kaip ne keista, rusiškos kilmės. Europa yra paskelbusi moratoriumą genetiškai modifikuotų sėklų platinime, kol bus įrodytas jų nekenksmingumas, bet jis sunkiai įgyvendinamas.
4. Ji mano, kad labai sunku bus sustabdyti genetiškai modifikuotų augalų plitimą, nes už to stovi dideli pinigai.
5. Visos parduotuvėse platinamos lietuviškos augalų veislės ir jų sėklos yra kol kas išvestos tiktai selekciniu būdu, taip pat ir F1.
[/list]
Laimis Zmuida

Vistiek bijau,

Post by Laimis Zmuida »

Sveika, Renata,
labai aciu uz kompetetinga informacija, gera paaiskinima. Taciau zodziai STERILUS ir HIBRIDAI mane vistiek gasdina. Tie agurkai netures vaiku? Siaubas! Tokiu nesodinsiu, nors jie ir skanus! Bet tai juk iskrypimas. Agurkai bevaikiai....Pasipiktinau. Jau geriau ne toks skanus ar isvaizdus, bet normalus.

Gal dar ka nors zinai sia tema? informacijos tikrai truksta, o baimes akys dideles :shock:
Renata
Posts: 264
Joined: Tue 01 14, 2003, 10:40
Location: Vilnius
Contact:

Post by Renata »

"Veislė" yra tam tikra grupė individų, nesvarbu-augalų ar gyvūnų, kurie, tarpusavyje laisvai kryžmindamiesi, pastoviai išlaiko konkrečius požymius. Sukryžminus dviejų veislių atstovus gaunamas HIBRIDAS-individas, turintis abiejų tėvų požymius. Tačiau naujas požymių rinkinys gali, ir, dažnai, būna nepastovus. Tolimesni palikuonys šios konkrečios kombinacijos nebeišlaiko. Kai, toliau kryžminant, pavyksta naująjį požymių rinkinį išlaikyti pastovų-galime kalbėti apie naują veislę ir jieškoti jai gražaus pavadinimo.
Kalbant apie šiltnamiuose auginamus augalus, pagrindinė "bėda" yra natūraliai apdulkinančių vabzdžių nebuvimas. Iš to kyla dvi naujos problemos. Pirma-neapdulkintas augalo žiedas neužmezga sėklų ir nesuformuoja vaisiaus (kurį mes taip trokštam suvalgyti :lol: ) Antra, jei žiedai apdulkinami-tiek vyriškos, tiek moteriškos ląstelės yra iš artimai giminingų augalų. Artimų giminaičių kryžminimasis yra labai labai labai nepageidaujamas dalykas :shock: :!: (Tai gali būti viena iš sterilumo priežąsčių.) Tokio genų rinkinio visomis išgalėmis stengiamasi vengti, o neišvengus-riboti tolimesnį dauginimasį.. Tad specialiai šiltnamyje auginti sukurti hibridai-savidulkiai, sterilūs- yra idealus sprendimas. Ir agurkas-NIAM :lol: ir nepageidaujamas genetinis rinkinys nesklinda.
Kai augalus auginame atvirame grunte-atskrendantys vabzdžiai užtikrina genofondo įvairovę. Žmogui valia pačiam rinktis, kokius agurkus ir kur išaugintus valgyti.
Tad reziumė-bijokime ir venkime visom išgalėm to, kas yra žodžiuose "genetiškai modifikuota" ir nebijokime žodžio "hibridas". Įšskyrus labai retus atvejus, lytiniu keliu atskiros rūšys nei gamtoje, nei laboratorijoje, nesikryžmina, gi veislės yra tos pačios rūšies atmainos.
Laimis Zmuida

Sterilus hibridai ir genetiskai modifikoti sterilus hibridai

Post by Laimis Zmuida »

Sveika, Renata,
Aciu uz paaiskinimus, po truputi viskas aiskeja. Bet, prisipazinsiu, vistiek neaisku. Sorry.. Man kilo ideja - si tema visada bus reikalinga ir naudinga zmonems, todel reiketu parasyti rimta straipsniuka, idetume ji i laikrasti, jame butu isdestyta kas yra genetiskai modifikuota, o kas hibridai. Zodziu, reiketu rimtesnio rastelio nei zinute forume. O labiausiai nusimanantis zmogus, kaip matau, sitoje srityje esi Tu, Renata, tai gal galetum susikaupti, sukaupti daug informacijos ir viska nuosekliai isdestyti visu pirma man, visu antra kitiems, kas tik situo domesis ir kieno, kaip ir mano akys is baimes yra dideles :shock:

Is karto aciu.
Kristina
Posts: 266
Joined: Wed 12 18, 2002, 3:24
Location: Airija-Lietuva
Contact:

Post by Kristina »

cia airijoj yra taip vadinamos organic darzoves ant kuriu uzrasyta genetiskai nemodifikuotos,bet gi negali buti visos likusios modifikuotos, bet kaip atsirinkti kurios? stengiuosi pirkti organic ,bet parduotuvej tera morku ,bananu, svogunu ir bulviu,o ka daryti su kitomis????seklas tai dar kazkaip galima atsirinkti o kai darzove jau uzaugusi :?:
taip pat yra organic pienas, mesa ,sviestas .Bunant uzsieni dar labiau isitikini knyguose rasoma tiesa .
cia atrodo zmones tokie buki, atjunge mastyma, gal nuo to maisto tokio baisaus.ir dauguma lietuviu cia jaucia, kad labai pradeda silpti ,akivaizdu nors ir baisu.taip nesinori kad ir lietuvoj taip pat pasidarytu.
o ar modifikuoti augalai gali daugintis is savo seklu?
Renata
Posts: 264
Joined: Tue 01 14, 2003, 10:40
Location: Vilnius
Contact:

Post by Renata »

Labas, Laimi! Dėkui už komplimentus :oops: Aš tiesiog kapstau iš savo smegeninės tai, ko kažkada mokiausi (Medicinos fakultete) ir ką kažkur kažkada skaičiau. Straipsnis, kaip pats minėjai, ne žinutė forume - reikia rimtai prisėsti, bent jau vadovėlį genetikos klausimais pavartyti. Man garbė susilaukti tokio pasiūlymo, dabar pačiai bus akys didelės iš baimės. :shock: Nežiūrint amžiaus, patirties ir socealinės padėties, visi bijome susikirsti, kaip kokie mokinukai. :lol: Tad neatsisakau, bet nepažadu, kad straipsnis bus greit. :roll:
Pantera
Posts: 54
Joined: Thu 01 23, 2003, 21:18
Location: Vilnius

Post by Pantera »

kristina wrote:cia airijoj yra taip vadinamos organic darzoves ant kuriu uzrasyta genetiskai nemodifikuotos,bet gi negali buti visos likusios modifikuotos, bet kaip atsirinkti kurios?
Kiek man teko girdėti, organic pirmiausia reiškia, kad užaugintos natūraliom sąlygom ir ekologiškai, be visokių ten pesticidų ir pan. dalykų, o dėl modifikavimo tai nežinau :roll:

Šiaip teko girdėti, kad ES šalyse privalomas pažymėjimas, kai maistas yra genetiškai modifikuotas.

Deja, genetiškai modifikuoti augalai dauginasi ir natūraliai - iš savo sėklų :( ir netgi kryžminasi su nemodifikuotais :shock:
Pantera
Posts: 54
Joined: Thu 01 23, 2003, 21:18
Location: Vilnius

Post by Pantera »

Renata, turiu straipsnį apie genetiškai modifikuotus augalus, jei įdomu, susirašom [email protected] ir galėsiu atsiųsti!
Neringa
Posts: 590
Joined: Tue 02 04, 2003, 20:30
Location: Vilnius

Laukiniai augalai

Post by Neringa »

As vel su savo medziu genejimu. Uzsikabinau as ant sitos temos. Beskaitant si skyreli, kilo mintis, kad tie augalai, kurie yra isvesti selekciniu budu, ty. ne gamtos atrinkimo keliu, galbut jau nebeturi prigimtiniu savybiu augti be prieziuros. Todel juos reikia geneti. Bet jeigu medzio veisle yra susiformavusi gamtos atrankos keliu, reiskiasi tas medis sugebes vesti vaisius ir negenetas.

Ar logiska?
Post Reply