Žalioji tvora

Įvairūs sodinimo būdai, priežiūra

Moderator: Visi tvarkytojai

Post Reply
Romas
Posts: 87
Joined: Thu 11 21, 2002, 15:38
Location: Vilnius

Žalioji tvora

Post by Romas »

Atsitiktinai nusipirkau Valstiečių laikraštį ir atradau, kad rašoma ne vien tik apie vištas ir kiaules.

2004.09.28. Priedas "Bičių avilys". "Pats laikas pasodinti gyvatvorę". (Akcentuojami medingi augalai)

...

Nepraeinamai gyvatvorei įrengti labai tinka gudobelės, ypač vienpiestės (Crataegus monogyna), švelniosios (Crataegus mollis) ir skiauterėtosios (Crataegus crus-galli). Jos spygliuotos ir išaugina tankias, net zuikiams sunkiai įveikiamas 3-4 m aukščio gyvatvores. ... Gudobelių uogos, žiedai ir lapai tinka arbatoms, vartojamoms širdies raumens darbui stiprinti. ... Ir nedidelė gudobelių medaus priemaiša suteikia jam vertingų gydomųjų savybių.

Puošnioms gyvatvorėms įrengti labai tinka kauleniai, ypač žvilgantieji (Cotoneaster lucidus). ... Išaugina iki 2 metrų aukščio gyvatvorę. Norint kad būtų daugiau nektaro, nepatartina karpyti.

Aukštesnėms gyvatvorėms įrengti labai tinka kaukazinės slyvaitės. Kauliukai, rudenį pasėti į nuolatinę gyvatvorės vietą, kitą pavasarį sudygsta. Norint suformuoti tankią gyvatvorę, slyvaitėms paaugus, trumpinamos jų viršūnės.

Dekoratyvinių augalų mėgėjams, norintiems įrengti gražias gyvatvores, galima pasiūlyti ir kitų medingųjų augalų: tai lanksvos (Spiraea), japoninės kerijos (Kerria japonica), darželiniai pupmedžiai (Laburnum anagyroides), sausmedžiai (Lonicera), raugerškiai (Berberis) ir kt. ... Sausmedžiai angliškai vadinami "honeysuckle", t.y. medaus tiekėjais.

...
Dobis
Posts: 285
Joined: Mon 01 26, 2004, 16:42
Location: Vilnius

Post by Dobis »

aš taip pat jau seniai domiuosi įvairiais augalais, iš kurių galima būtų sukurti gyvatvorę. renku info iš įvairių šaltinių apie žydinčiu ir uogas vedančius gyvatvorių augalus ir jiems tinkamas sąlygas - dirvožemį, klimatą, saulę.. iš tikrųjų, gudobelių gyvatvorės yra labai atsparios ir tvirtos, anksčiau Anglijoje jas augindavo ganykloms aptverti (tam tikslui paaugusias gudobeles įpjaudavo ir viršunes perpindavo karklais, sako, tokios gyvatvorė išgyvendavo 70 metų). šiaip gudobelės nereiklios, bet vis dėlto mėgsta derlingesnį dirvožemį, o sodinami didesni medeliai sunkiai prigyja.
kadangi nuolat gyvenu pušyne ir stebiu natūraliai tokiomis sąlygomis (smėlis, lengva, laidi, rūgšti dirva) augančius, taip pat ir sodininkų pasodintus augalaus, galiu pasidalinti kai kuriais pastebėjimais apie santykinai dirvai nereiklius gyvatvorių augalus.
augalai, kurie pakenčia skurdų pušyno dirvožemį ir auga jame natūraliai - kadagiai, lazdynai, ievos, šermukšniai, medlievos (lot. Amelanchier - jų uogytės labai skanios, valgomos), raugerškiai, sausmedžiai, avietės ir gervuogės, raudonuogis šeivamedis (nemėgsta atviros saulės).
dekoratyviniai žmonių sodinami krūmai - jazminai, alyvos, forzicijos, pūsleniai, lanksvos, sedulos, kaukazo slyvaitės, valgomieji sausmedžiai, įvairios dekoratyvinės tujų ir pušų veislės.
aišku, tas augalų nereiklumas yra sąlyginis, kadangi miško dirvos paviršiuje būna gana maistingas puveningo humuso sluoksnis, susidarantis iš nukritusių lapų, spyglių, šakelių, šiškų, sąmanų, kurios laiko drėgmę. visa tai pamažu reikėtų sukurti savo sklype - niekada negrėbti nukritusių lapų, mulčiuoti žieve, nurauta žole, kuo daugiau prisodinti, kad žemė nebūtų plika, kad susidarytų kuo daugiau organinių puvenų. ir pasodintus krūmūs reikėtų retsykiais patręšti kompostu, kad puošniau žydėtų ir uogyčių būtų. beveik visi uoginiai krūmai labai mėgsta arklių ir ožkų mėšlą.
kadangi man patinka įvairių krūmų "laukinė" gyvatvorė, tai ketinu sodinti vienas šalia kito skirtingus (net skirtingų spalvų), bet panašaus aukščio krūmus, o į tarpus tarp jų "prikaišioti" aviečių, gervuogių, vynuogių, kitokių vijoklinių augalų, kad gyvatvorė būtų kuo tankesnė.
krūmų genėti nesiruošiu, kad nebūtų bereikalingo darbo, be to, apgenėti krūmai man atrodo pernelyg steriliai ir nenatūraliai.
dar nepaminėjau putinų, nes atrodo jie mėgsta derlingesnį dirvožemį, nors esu pasisodinusi keletą putinų ir žiūrėsiu, kaip jiems seksis.

dar prisegsiu nuorodą į tokią augalų enciklopediją:
http://home.onego.ru/~otsoppe/enciclop/home.html
glesum
Posts: 954
Joined: Tue 02 18, 2003, 13:14
Location: Kaimas
Contact:

Post by glesum »

O mus užpuolė gudobėlės :shock: Ant kalno yra sodai aptverti gudobelių gyvatvore, tai dabar šalimais jų tiek prisisėjo, kad net nežinau, kaip reiktų išnaikinti.. darosi gudobelynas :!:
Dobis
Posts: 285
Joined: Mon 01 26, 2004, 16:42
Location: Vilnius

Post by Dobis »

prie pat mano namų auga keli jazminų krūmai, pasodinti prieš kokių 30 metų, tai jie yra iki 3 m aukščio, kitoj vietojmačiau dar didesnį jazminą, lazdyunai taip pat dideli, išbujoja ir sedulos ir tikrai visa tai reikia vaizduotėje turėti :lol: :P
Dobis
Posts: 285
Joined: Mon 01 26, 2004, 16:42
Location: Vilnius

Post by Dobis »

sveiki, kokios iškalbingos Laimio nuotraukos, iškart matyti kuo skiriasi lapai.. ir mano žemėje išdygo baltalksniai - neseniai radau keletą tarp žolių. buvau jau pamiršus, kaip atrodo jų lapai, tai vos su lazdynu nesupainiojau, ale lazdyno lapai su plaukeliais ir apvalesni, ech gyveni ir mokaisi :roll:

grįšiu prie žalios tvoros. vakar aptikau internete nuostabų puslapį iš Rusijos, ten tiek daug info apie viską, kas susiję su Giminės sodybų kūrimu :!: :!: :lol: . tiems, kurie dar neradot:

http://www.rodniki.bel.ru/uchastok/dr_listv.htm
Post Reply