Įvairios ekogyvenvietės ir bendruomenės pasaulyje

Laimė viename hektare, gyvenviečių kūrimas

Moderatorius: Visi tvarkytojai

Skelbti atsakymą
Neringa
Pranešimai: 590
Užsiregistravo: Ant 02 04, 2003, 20:30
Miestas: Vilnius

Įvairios ekogyvenvietės ir bendruomenės pasaulyje

Standartinė Neringa »

Truputį pervadinau temą (buvo "Saulės miestas ir Saulės sodžius").
Manau, kad čia galime pasidalinti info apie egzistuojančias įvairių pakraipų ekogyvenvietes ne tik Lietuvoje bet ir pasaulyje.***
Radau įdomų straipsniuką internete. Gal kas nors esate girdėję daugiau?

šaltinis:
http://1.1.1.1/1453464092/1273122824T06 ... 59/sau.doc


"SAULĖS MIESTAS AR SAULĖTASIS SODŽIUS

Pokalbis su habil.dr.prof. Viliumi Židoniu

<...>šalia Klaipėdos Slengiuose įkūrė mokslinę-gamybinę įmonę UAB „Slengiai“, kuri, spręsdama alternatyviosios energijos problemas, sudaro ir plečia galimybę šildymui efektyviai naudoti vietinius energijos šaltinius: medienos ir žemės ūkio produkcijos perdirbimo atliekas, saulės, vėjo bei vandens ir žemės paviršiaus energiją.

Kaip kilo idėja statyti „Saulės miestą“?
<...>Daugelis ir šiandien su nostalgija prisimena, kaip kūrybinis jaunimo darbas virė KPI Klaipėdos fakulteto auditorijose ir foje bei koridoriuose greitosiomis įrengtose darbo vietose. Tokio darbo ir kūrybinių pertraukėlių metu vyko mokslinės diskusijos apie galimybes panaudoti saulės, vėjo ir kitus gamtoje egzistuojančius energijos šaltinius.

2000 m. Klaipėdos apskrities viršininko administracija perdavė dar apie 25 ha žemės sklypą, esantį prie minėtos UAB „Slengiai“ teritorijos. Taip buvo išspręsta pagrindinė „Saulės miesto“ įkūrimo problema.
Kaip Lietuvos mokslininkai gali dalyvauti kuriant „Saulės miestą“?
Pagrindinės gyvenvietės įkūrimo teritorijoje, kurios dydis apie 30 ha, projektuojamos ir jau statomos gyventojų sodybos, įrengiami joms reikalingi keliai, vandentiekio, kanalizacijos, nuotekų utilizavimo bei elektros energijos ir dujotiekio tinklai. Gyvenvietėje numatomos bendrojo naudojimo rekreacinės žaliosios zonos, vandens telkiniai, bendrosios praktikos ir specializuotieji medicinos kabinetai, vaistinė, vaikų darželis-mokyklėlė, poilsio bei kultūros objektai. Bus ir tarptautiniam mokslininkų turizmui reikalingi statiniai. Akivaizdu, kad apie būsimą „Saulės miesto“ teritoriją kursis daug kitų iš miesto bėgančių gyventojų, todėl bendras naujakurių skaičius per keletą artimiausių metų gali siekti 500–1000 ir daugiau. O tai reiškia, kad čia aktualu turėti pigią ir patogią elektros bei šilumos energiją, gerai išvalytą vandenį maisto poreikiams, baseinams ir kt. Vadinasi, mokslininkai, kurių veiklos rezultatai vienaip ar kitaip susiję su alternatyviąja energetika, rekreacija, gamtosauga, gyventojų mitybos ir įvairiais sveikatingumo aspektais, gali pasinaudoti čia atsirandančiomis savo triūso rezultatų realizavimo galimybėmis. Tais klausimais numatomi Lietuvos taikomųjų mokslų akademijos renginiai.

Ką reiškia Jūsų užuomina: „Saulės miestas“ ar „Saulėtasis sodžius“?
Matote, daugelį metų mokslininkai svajojo surasti galimybę Lietuvoje pastatyti „Saulės miestą“. Bet reikia pripažinti, kad tokį pavadinimą sugalvojo ne vien mokslininkai. Žinomi atvejai, kai „Saulės miestą“ savo vaizduotėje kūrė fantastai, o šiais laikais, norėdami pritraukti pirkėjų dėmesį, panašius pavadinimus naudoja prekybininkai. Be to, reikia įvertinti tai, kad į naują gyvenvietę užmiestyje vyks miestų gyventojai. Todėl turi kilti klausimas, kodėl miesto gyventojas turi keltis į kitą miestą, jeigu jis nori pabėgti būtent nuo miesto neišvengiamų nepatogumų ir turėti ramesnį gyvenimą. Kaip tik tokią ramybę ir kitus patogumus siūlo čia kuriama naujoji gyvenvietė. Todėl ir manome, kad šią gyvenvietę racionaliau pavadinti ne „Saulės miestu“, bet suteikti jai esmę labiau atitinkantį „Saulėtojo sodžiaus“ vardą.

GEDIMINAS DAUGĖLA"
Paskutinį kartą redagavo Neringa Pen 03 31, 2006, 15:29, redaguota 1 kartą(us).
Angeliuke
Pranešimai: 131
Užsiregistravo: Ket 11 11, 2004, 12:34
Miestas: Vilnius

Standartinė Angeliuke »

Oho!Niekad anksciau apie tai negirdejau.Bet man atrodo kol tai bus igyvendinta Lietuva jau taps dideliu zydinciu Rojaus Sodu :D
jasmin
Pranešimai: 653
Užsiregistravo: Ket 05 22, 2003, 17:17

Standartinė jasmin »

30 ha 500-1000 žmonių?


info iš google

Iš straipsnio "Būsto energetinio apsirūpinimo galimybės"
http://gstudija.tinklapis.lt/ltma/straipsnis3.htm

(...)
Energija iš atsinaujinančiųjų šaltinių galima aprūpinti ne tik pavienius būstus, bet ir visą kaimą, miestelį ar miesto kvartalą. Jeigu tokios gyvenvietės energija apsirūpina vien tik iš atsinaujinančiųjų šaltinių, jos pavadinamos Saulės miestais arba Saulės kaimais. Saulės miestų idėja atsirado Europoje ir ji palaipsniui plėtojama toliau remiant ES. Saulės miestų skaičius Vakarų šalyse palaipsniui didėja. Netgi ištisa Konektikuto valstija JAV jau siekia 100 % apsirūpinti energija iš atsinaujinančiųjų šaltinių. Pirmasis realus Saulės miestas Lietuvoje jau projektuojamas privačia iniciatyva. Jį planuojama įrengti Slengiuose prie Klaipėdos (http://www.slengiai.lt).
(...)

Puslapis internete http://www.slengiai.lt

(..) Įmonei priklauso 5 ha valstybinės žemės, kuri išnuomuota 99 metams, o be to aplink įmonę yra dar 25 ha įmonės savininko nuosavos žemės. Šiame plote galima statyti įmonės pastatus ir eksperimentinius bei demonstracinius objektus. Atstumas nuo įmonės iki Klaipėdos – tik 3 km. Netolimoje ateityje čia numatoma pastatyti pirmajį Lietuvoje Saulės miestą, kuriame visa jam reikalinga šilumos ir elektros energija bus gaunama iš alternatyviųjų (atsinaujinančiųjų) energijos šaltinių. (...)


Naujas rajonas: "Saulėtasis Sodžius", Klaipėdoje
Informacija ruošiama.
:))
http://www.eurohaus.lt/?lt=1121757408Čia įsikurs Saulės miestas :wink:
Paveikslėlis
Liūtaširdė
Pranešimai: 538
Užsiregistravo: Sek 08 07, 2005, 10:45
Miestas: Alytus

Standartinė Liūtaširdė »

Nuostabūs kraštovaizdis...
Aš ne liūtukė,bet širdis tokia...
Neringa
Pranešimai: 590
Užsiregistravo: Ant 02 04, 2003, 20:30
Miestas: Vilnius

Standartinė Neringa »

Per drąsu šnekėti neįsigilinus į šį projektą, bet man kirba tokia mintis, kad kurti Saulės miestą tik dėl Saulės miesto tai sudėtinga. Bet va Saulės miesto idėjas pritaikyti prie skambančių kedrų gyvenviečių (be abejo, labai sąmoningai įvertinus) tai jau realu.
Aišku gal ir visai netolimoje ateityje naudosimės dar tobulesnėmis energijos rūšimis, bet pereinamajam laikotarpiui tai visai gražus planas naudotis atsinaujinančiais energijos šaltiniais :)
Neringa
Pranešimai: 590
Užsiregistravo: Ant 02 04, 2003, 20:30
Miestas: Vilnius

Standartinė Neringa »

Nu pažiūrėjau į slengių puslapį internete. Iš pirmo žvilgsnio tai jau tokie negražūs tie agregatai, visiškai neatspindi mano įsivaizdavimo apie saulės miestą. Na saulės energijos kolektorius - dar dar. Dar man gražu kompaktiški vėjo malūniukai. Na kažkai harmoningai turėtų viskas ir atrodyti.

Beje, dar prisiminiau, vieną dalyką. Tuoj patikrinsiu internete.
Neringa
Pranešimai: 590
Užsiregistravo: Ant 02 04, 2003, 20:30
Miestas: Vilnius

Standartinė Neringa »

Prisiminiau, kad viena moteriškė pasakojo apie ekologinę gyvenvietę Škotijoje, kur naudojama saulės energija. Ten taip pat auga sodai gėlynai, ten yra meditacijų centras ir dar daug ko kito.


Info apie Findhorno ekogyvenvietę Škotijoje
http://www.ecovillagefindhorn.org/index.php

apie jų naudojamus ir propaguojamus atsinaujinančios energijos šaltinius
http://www.ecovillagefindhorn.org/renewable/index.php

keletas fotkių:
http://www.ecovillagefindhorn.org/archives/archives.php

ir bendra info apie Findhorn foundation:
http://www.findhorn.org/about_us/displa ... hor-garden
jasmin
Pranešimai: 653
Užsiregistravo: Ket 05 22, 2003, 17:17

Standartinė jasmin »

tai apie šitą bendruomenę tiek stebuklų girdėjau :D paskutinėj nuorodoj, kaip tik ir aprašyta.. :D ačiū :)
pasislepusi
Pranešimai: 34
Užsiregistravo: Tre 07 21, 2004, 23:40
Miestas: kaunas

Standartinė pasislepusi »

va stai apie toki pavadinima as gyvenvietems galvojau... kai atsiras kazkas tokiu pavadinimu, gal reiks ir man saknis suleist ;)
mmm kaip grazu man sitoks pavadinimas :love: :love: :love:

o del to kaip jie ten atrodo... as vistiek noriu kurtis taip kaip man miela butu, ir visai nesvarbu kaip kas siulo. ir galvojau saules baterijas naudoti. tik va kad su kainom... :roll:

vejo malunelis pas musu kieme stovi. tecio ranku darbas :wink: bet elektros tai neperdaugiausiai duoda... vistom nakti pasviest uztenka... :lol:

ir atsiprasau, kad as biski taip offtopic apie ta pavadinima...
Neringa
Pranešimai: 590
Užsiregistravo: Ant 02 04, 2003, 20:30
Miestas: Vilnius

Standartinė Neringa »

Dar ir labai į temą :D
Man irgi gražu "saulės miestas", "saulės sodžius" - tiesiog kaip iš Disnėjaus filmuko apie Atlantidą asociacija. Be abejo ir Lietuvoje buvo toki "švytintys" sodžiai, sodai. Miestas gal ir nesisako, nes vistiek truputį asocijuojasi su šių laikų miestu.

O šiaip tai jaučiu labai gražus jūsų vėjo malūnėlis :P
Neringa
Pranešimai: 590
Užsiregistravo: Ant 02 04, 2003, 20:30
Miestas: Vilnius

Standartinė Neringa »

Kad jau tokią temą užkabinom apie "saulės miestus", tai dar vieną dalyką prisiminiau. Tikriausiai daugelis žinote "Living in joy" dvasinį judėjimą, ir mokytoją Kalki. Jų šventykla yra įsikūrusi Indijoje ir vadinasi "Golden city" (http://www.livinginjoy.com/en/gallery/pp)
Taigi "Saulės miestas" - tai šventykla.
Neringa
Pranešimai: 590
Užsiregistravo: Ant 02 04, 2003, 20:30
Miestas: Vilnius

Standartinė Neringa »

Gavau info apie dar vieną įdomią ekogyvenvietę JAV.
Gero skaitymo ;)

http://www.berea.edu/sens/ecovillage/
Skelbti atsakymą