Elektra

Būstas ir kiti statiniai, jų įrengimas ir statyba

Moderatorius: Visi tvarkytojai

Romas
Pranešimai: 87
Užsiregistravo: Ket 11 21, 2002, 15:38
Miestas: Vilnius

Elektra

Standartinė Romas »

Ištrauka iš http://www.lrytas.lt/priedai/20030728/bus28_iv.htm

Investicija į elektros ūkį – nepigi, bet naudinga

Vargsta sodininkai ir naujakuriai

Dažna sodininkų bendrijų ar stichiškai besiplečiančių priemiesčio kvartalų problema – mažas elektros srovės pajėgumas.
Vienu metu neįmanoma naudotis keliais elektros prietaisais, nes saugikliai, neatlaikę per didelės apkrovos, nutraukia elektros tiekimą į būstą.
„Kai elektros tiekimo linijos bei transformatorinės priklauso sodininkų bendrijai, visais su elektros tiekimu susijusiais klausimais sodininkai turi kreiptis į savo bendrijos vadovybę.
Jei šis turtas perduotas elektros tinklus eksploatuojančiai bendrovei, norėdamas didesnio elektros pajėgumo, žmogus pagal gyvenamąją vietą turėtų kreiptis į šios bendrovės teritorinį skyrių“, – aiškino bendrovės Rytų skirstomųjų tinklų elektros tinklo direktorius Valdas Bancevičius.

Vartotojui išlaidų mažiau

„Galimybė pasididinti elektros pajėgumą yra visuomet. Tik tai gali kainuoti labai skirtingai.
Prieš kelis dešimtmečius sodininkų bendrijose beveik niekas nuolat negyvendavo, tad nereikėjo didelio elektros pajėgumo.
Dabar poreikiai visiškai kitokie, dažnoje sodininkų bendrijoje reikėtų keisti bemaž visas linijas, statyti papildomas transformatorines. Išlaidos būtų kur kas didesnės negu tuomet, kai elektros tiekimo linijos nenusidėvėjusios ir atitinka reikalavimus“, – teigė V.Bancevičius.
Jei atstumas nuo namo iki elektros tiekimo linijos ne didesnis kaip 38 metrai, vienfaziam įvadui įrengti mokami 108 litai už kiekvieną kilovatą elektros energijos.
Jeigu įvadas trifazis, mokama 142,8 lito už kiekvieną kilovatą. Šie įkainiai tokie pat tiek prisijungiant naujiems vartotojams, tiek didinantiems elektros pajėgumą.
Jei atstumas nuo elektros tiekimo linijos iki namo didesnis negu 38 metrai, kilovato kaina skaičiuojama pagal nustatytus koeficientus.
Kuo šis atstumas didesnis, tuo elektros įvadas ar pajėgumo didinimas kainuos daugiau.
V.Bancevičius teigė, kad tuo atveju, jeigu prireikia rekonstruoti elektros tiekimo linijas norint padidinti pajėgumą, 60 procentų visų išlaidų apmoka elektros tinklus eksploatuojanti bendrovė, o likusius 40 procentų – vartotojai.
„Kartais pamatę elektros tiekimo linijų rekonstrukcijos sąmatą vartotojai atsisako galimybės didinti pajėgumą“, – pripažino V.Bancevičius.
ausriuke
Pranešimai: 4
Užsiregistravo: Ket 07 31, 2003, 16:46
Miestas: Klaipeda

Standartinė ausriuke »

Interneto puslapyje http://www.rst.lt/paslaugos_prijungimas_skaiciuokle.htm galima suzinoti kiek kainuotu elektros pravedimas ir prijungimas kuriant musu sodybas. Ypatingai tai aktualu turetu buti tiems, kurie isigijo ar isigys ne sodybas, bet zemes sklypus.

Taigi, prasivedant iki sklypo elektra reikia atlikti tokius darbus:
1. Pastatyti stulpus (jei reikia), t.y. isgrezti 1-2 m skyles stulpams ir istatyti stulpus
2. Ant stulpo imontuoti izoliatorius
3. Prakloti 4-5 laidus tarp stulpu. laidu storis priklauso nuo bendro galingumo.
4. Pastatyti ivadini skydeli ant stulpo, prie kurio bus pajungta elektra i nama.
5. Paciame name pastatyti centrini skydeli, prakloti kabeli ir imontuoti apskaita

Kad tokie darbai galetu buti pradeti daryti reikalinga tureti patvirtinta projekta, tureti ribos akta ir galios akta (pavadinimai apytiksliai :oops: )

Kiek galetu tai kainuoti?
Darome prielaida, kad transformatorius yra ir jo galingumo uztenka. Taip pat darome prielaida, kad elektra nuo artimiausio tasko iki jusu ivadinio skydelio reikia pravesti 100 m.

Kadangi elektros laidais naudosis ne vienas, o kelios sodybos, ivadas privalo buti trifazis, o minimali galia kiekvienam namui 10 kW.

Prakloti 100 m elektros laidus iki ivadinio skydelio kainuotu 3000 Lt (tam reiketu pastatyti apie 3-4 stulpus (pagal normas, kurios pastoviai keiciasi :D . Ivadinis skydelis su pajungimu ir visais jame esanciais prietaisais kainuoja apie 1500 Lt. Nuo jo gali buti pajungti 4 namai, jei namai yra netoli vienas kito. Kabelis i nama su visasi darbais ir pajungimais kainuotu apie 500 Lt. Name esantis skydelis (su visa aparatura) kainuotu apie 1000 Lt. Viso iseina apie 6000 Lt, taciau kainos gali kisti priklausomai nuo namo dydzio, jo atstumo nuo ivadinio skydelio ir salia esanciu kaimynu :) .

Tai tiek tenorejau pasakyti.
Lazdynas
Pranešimai: 6
Užsiregistravo: Ant 02 10, 2004, 23:31
Miestas: Kaunas

Elektra

Standartinė Lazdynas »

Ačiu už labai naudingą informaciją!
Stas
Pranešimai: 191
Užsiregistravo: Sek 12 15, 2002, 15:20
Miestas: Vilnius
Susisiekti:

Standartinė Stas »

ausriuke:
Interneto puslapyje http://www.rst.lt/paslaugos_prijungimas_skaiciuokle.htm galima suzinoti kiek kainuotu elektros pravedimas ir prijungimas kuriant musu sodybas. Ypatingai tai aktualu turetu buti tiems, kurie isigijo ar isigys ne sodybas, bet zemes sklypus.
Neseniai isgirdau is bendradarbes apie siaubingas kainas, norint isivesti elektra ir norejau pasiskaiciuoti. Keista, taciau nuoroda atverte tuscia lapa... Praeitais metais to nebuvo.. keista...
Pieva
Pranešimai: 31
Užsiregistravo: Pen 05 13, 2005, 16:48

Standartinė Pieva »

Radau nuostabu varianta, tik kazin kaip realiai jiigyvendinti???
Stai jis:VEJO ENERGETIKA-
/// Vyriausybės Strateginio planavimo komitete aptarta vėjo elektrinių plėtra Lietuvoje. Konstatuota, kad būtina įvairiomis priemonėmis skatinti elektros gamybą, kuriai naudojami atsinaujinantys energijos šaltiniai. Lietuva siekia, jog iki 2010 metų tokia elektros energija sudarytų 7 procentus visos šalyje suvartojamos elektros energijos.
Pririmtame posėdžio protokole numatoma iki 2010 m. vėjo elektrinių bendrą galią padidinti iki 200 megavatų, padidinant statomų vėjo elektrinių galią 3 zonoje iki 45 MW.
Konkursai likusioms zonoms turi būti pravesti iki 2006 m. pabaigos, konkursų nuostatuose nustatyti pasiūlymo užtikrinimo mokestį nuo 200 iki 500 tūkst. litų jungiant elektrinę prie perdavimo tinklų ir nuo 100 iki 200 tūkst. Lt. jungiant prie skirstomųjų tinklų.
Siūloma pratęsti fiskuotų elektros energijos, kuriai naudojami atsinaujinantys energijos šaltiniai, supirkimo kainų galiojimą iki 2020 m. gruodžio 31 d.
Taip pat bus paruoštos vėjo elektrinių parko jūroje statybos sąlygos ir organizuota investuotojų atranka statybai 2010- 2011 metais.
Ūkio ministerija sudarys komisija, kuri įvertins ar projektai atitinka reikalaujamas technines sąlygas. Siekiant paspartinti vėjo elektrinių statybą, bus parengti atitinkamų teisės aktų pakeitimai ir papildymai. ///

Tikiuosi kad ir jums tai patiks. :D
Romas
Pranešimai: 87
Užsiregistravo: Ket 11 21, 2002, 15:38
Miestas: Vilnius

Standartinė Romas »

Ne, visai nepatinka. Vėjo malūnai:

1. Darko natūralią aplinką ir kraštovaizdį.
2. Žūva paukščiai.
3. Skleidžia triukšmą (infragarsą ar ultragarsą, ar dar kažką).
4. Ir t.t.
Pieva
Pranešimai: 31
Užsiregistravo: Pen 05 13, 2005, 16:48

Standartinė Pieva »

O elektrines viusokiausios be jokios zalos? kokios alternatyvos?
Enigma
Pranešimai: 8
Užsiregistravo: Ket 03 31, 2005, 16:26
Miestas: Vilnius

Standartinė Enigma »

Sutinku su Romu. Ir dar vėjo jėgainės kelia vibraciją... :?
Elektrinės, aišku, irgi nieko gero.
O kaip jūs manot, gal būtų galima apsieiti ir be elektros ? Juk Lietuvos kaimeliai buvo elektrifikuoti ne taip ir seniai, berods po antrojo pasaulinio karo praėjus gal dešimtmečiui (na, kaip kur). Sakykim, su elektra žmonės gyvena 50-60 metų - ir jau be jos nebegalim išsiversti :?:
Aš manau, kad reikėtų prisiminti ir atgaivinti tas mūsų protėvių žinias, kurios leistų gyventi pilnavertį gyvenimą ir be elektros, o tai reiškia, kad be visų elektrą naudojančių prietaisų, dirbtinio apšvietimo ir pan.
Tikėk tuo, ko dar nėra, tam, kad būtų.
Laimis
Pranešimai: 1378
Užsiregistravo: Pir 05 19, 2003, 11:42
Miestas: Link Ukmergės
Susisiekti:

Standartinė Laimis »

Pavyzdžiui iki mano sklypo atvesti elektrą, tai hmmm... nelabai įmanoma. :) Kolkas gyvenu be elektros. O vat mano kaimynas siūlo dyzelinius kažkokius aparatus. Aišku jis teršia orą ir t.t. bet labai pigus ir mobilus. Žodžiu jis ta idėja labai užsidegęs, kainas susiskaičiavęs...sakė labai pigu ir labai gerai..tik nežinau kaip dėl garso..ar netrukdys man jis paukštukų klausytis...

aš tai galvoju bent kurį laiką tai tikrai be elektros gyventi. Nes nėr galimybės atsivesti, o be to ir šiaip man ji nelabai patinka...
Naujas forumas praktikams
http://esu.tiems.kam.esu.lt
Uriel
Pranešimai: 588
Užsiregistravo: Sek 12 11, 2005, 15:23
Miestas: Vilnius

Standartinė Uriel »

Basta rašė:O man labai patiko ideja, kaip gaminti kiekvienam savo sodyboj elektra ir dar uz tai gaut pinigu (is 8 knygos 1 dalies). Tikiuosi ateity taip ir bus!
Berods Vokietijoje tiems, kurie turi savo elektros gaminimo jėgaines, valstybė suteikė galimybę perteklinę parduoti. Paieškosiu konkretaus žurnalo, kur viskas labai smulkiai aprašyta, ir įdėsiu.

Skaitiklis statomas dviejų krypčių. Superka perteklinę iš žmogaus didesne kaina, nei parduoda vartotojui.
Be to, saulės kolektoriai valstybės dotuojami... :?
Laimis
Pranešimai: 1378
Užsiregistravo: Pir 05 19, 2003, 11:42
Miestas: Link Ukmergės
Susisiekti:

Standartinė Laimis »

kiek man teko girdėti tai ir Lietuvos valstybė superka perteklinę energiją. Tai jei kas pasistatys per didelę vėjo jėgainę, tai gali nepergyventi, nes elektros energiją supirks valstybė... Nu aišku reikia dar patikslinti, bet kiek aš girdėjau, tai yra taip.. :)
Naujas forumas praktikams
http://esu.tiems.kam.esu.lt
Mindaugas Lisauskas
Pranešimai: 28
Užsiregistravo: Tre 10 02, 2002, 23:58
Miestas: Kaunas

Standartinė Mindaugas Lisauskas »

Sveiki,

Taip Laimi superka valstybė perteklinę elektros energiją. Moka tiksliai nepamenu kaskur 18-20 ct už kilovatvalandę. Tačiau kiek žinau reikia nueiti kryžiaus kelius kol gali apsiforminti tą dalyką. Elektros tinklai kelia labai daug įvairių sąlygų ir purtosi tokių elektros tiekėjų. Yra Lekėčiuose pastatyta privati bioelektrinė (kiaulių mėšlą perdirba i dujas, o dujomis varomi generatoriai). Man teko domėtis šia elektrine. Tai sakė daugiau kaip metus su elektros tinklais "stūmdėsi" kol šie sutiko prijungti šią elektrinę prie tinklo.
Šiaip aš seniai domiuosi vėjo elektrinėmis, bet dėl jų gremėzdiškos išvaisdos nelabai norėčiau savo sode ją matyti.
Egidijus
Pranešimai: 116
Užsiregistravo: Pir 11 08, 2004, 19:40
Miestas: Kaunas
Susisiekti:

Standartinė Egidijus »

Basta

Parašyta: Pen. 12 30, 2005, 17:15
--------------------------------------------------------------------------------

Tiesa sakant, nezinau, kur cia parasyti toki dalyka, kad jei norite sutaupyti, tai toks pastebejimas - daugiausia energijos suvartoja saldytuvas, po to tikriausiai elektros lemputes ir elektrine virykle.

Alternatyvus sprendimas:
kai salta, isneskite i salta patalpa maista produktus ir eikite gulti anksti
Donatus
Pranešimai: 329
Užsiregistravo: Sek 07 10, 2005, 3:54
Miestas: Klaipėda
Susisiekti:

Standartinė Donatus »

Laba diena šita!
Mindaugas Lisauskas rašė:Yra Lekėčiuose pastatyta privati bioelektrinė (kiaulių mėšlą perdirba i dujas, o dujomis varomi generatoriai). Man teko domėtis šia elektrine.
Išties girdėjau apie tokį energijos gavimo būdą. Ir mane jis sužavėjo labai, nes:
:: Savo tualetą galimą panaudoti elektros gamybai.
:: Dujų degimo silumos dalį galima panaudoti namo šildymui
Vienu šūviu- net trys zuikiai! :D

Girdėjau anastasija.ru yra informacijos apie tai nemažai surinkta, deja rusiškai aš skaityti dar neišmokau.. O labai noriu tiksliau sužinoti kas kur ir kaip.
Toltik
Pranešimai: 580
Užsiregistravo: Pen 10 28, 2005, 9:56
Miestas: Laisvės oazė
Susisiekti:

Standartinė Toltik »

dar vienas variantas susimontuoti amžiną magnetinį varikliuką :), pajungti prie generatoriaus mažo galingumo ir volia :)), ir šaldytuvui, kas negali apseiti, nors kam jo reik? Mėsos nevartos dauguma, pieno produktai: sviestas kaitinamas, suris dziovinamas, vytinamas, pienas rauginamas - dar lengviau virskinamas, nes darbą atlieka bakterijos, daržovės ir taip be problemų stovi smėlyje be jokio šaldymo, o žiemą tai visas hektaras kaip šaldytuvas :).
Skalbimo mašinai, na irgi geriau praskalauti drabužius savo prūde, upelyje ar tvenkinyje. Manau, kad kilometro spinduliu atsiras bent vienas upeliukas kuri galima akmenimis išgrįsti jeigu labai jau dugnas netinkamas skalavimui. O kas rytą, ar kokius tris kartus pasipliuškenant tvenkinuke tai nelabai tie rūbai ir teršis, aktyviai užsiimant bendruomenine veikla: žaidžiant žaidimus šokant ir t.t. reikia derinti rūbus :), kad būtų laisvi ir netrukdytų orui cirkuliuoti. Na kiek problemų tai tiek ir sprendimų arba net daugiau jų jei tik noro yra :). Su lempikėm teisingai visai, anksti gultis ir nereikės jų, plius žvakės dar yra ir židinys žiemą :).
O amžiną variklį visai paprasta pasigaminti :). Mažas modeliukas gaimamas iš dviračio ratlankio su stipinais. Reik tik dviejų didelių pailgo tipo magnetų pastovių ir daug mažyčių cilindrinių magnetukų su skyle jų centre, kad bųtų galima ant stipinų užmauti, dar galima sutepti alyva kad geriau slystų, po galingą mągnetą iš abiejų rato pusių. Iš vienos pusės Šiauriniu N iš kitos Pietiniu S poliumi ir ratas amžinai sukasi, jei reik galingesnio varikliuko, tai didesnis ratas ir magnetai didesni arba skremuliu sistema keičiama. Sudilus stipinams pakeičiame :). Nors čia su rateliu tai turbūt tik pasižaidimui, nes mažai jis pagamins energijos :), bet pats principas tikiuosi aiškus. Info iš anastasijos rusiško puslapio, dabar nepamenu taip greit :).
kimaras
Pranešimai: 4
Užsiregistravo: Šeš 03 25, 2006, 22:09

Vėjo jėgainės

Standartinė kimaras »

Biržų rajono savivaldybės taryba Pagavėnių kaimo
ūkininkui Kęstučiui Armonui nuosavoje žemėje
suformuotame 5 arų sklype leido pakeisti žemės
naudojimo paskirtį. Sis sklypas bus nebe žemės ūkio
paskirties - jame bus pastatytos vėjo jėgainės.

"Aukštaičių kraštas" ūkininko K.Armono klausė, gal jis
išsigando, jog bus uždaryta Ignalinos atominė
elektrinė, ir todėl sumanė pats gamintis elektrą.
- Ne, mano vėjo jėgainės nieko bendro neturi su
atominės elektrinės likimu. Paprasčiausiai greta
pajamų iš žemės ūkio sumaniau gauti papildomų iš
elektros gamybos, - atsakė ūkininkas, dirbantis 260 ha
žemės ir besiverčiantis augalininkyste bei
sėklininkyste.
Gal ūkyje sunaudojama daug elektros ir dabar jos
nebereikės pirkti, sumažės išlaidos? K.Armonas
paaiškino, jog kiekvieną mėnesį sodyboje sunaudoja nuo
tūkstančio iki pusantro, o derliaus nuėmimo metu -
maždaug du kartus tiek kilovatvalandžių elektros
energijos.
- Mano vėjo jėgainės per parą pagamins apie 5 tūkst.
kilovatvalandžių elektros, - aiškino būsimasis
energetikas. - Pats elektra naudosiuosi veltui, o
atliekamą parduosiu elektros tinklams po 22 centus už
kilovatvalandę. Tokią kainą nustatė Vyriausybė.
Penkių arų sklype ūkininkas per šimtą metrų viena nuo
kitos statys dvi 100 kilovatų galingumo vėjo jėgaines.
Jos jau gaminamos Vokietijoje. Kitų metų pavasarį bus
atvežtos į Biržų rajoną ir pastatytos Pagavėnių kaime.
Vienos jėgainės kaina maždaug 100 tūkst. eurų.
- Jėgainių statybai reikia paruošti labai daug
dokumentų, atlikti geologinius, aplinkos poveiko
gamtai tyrimus, parengti detaliuosius planus, padaryti
pamatus... Abiejų jėgainių statyba kainuos apie
milijoną litų, -skaičiavo pašnekovas. - Imsiu paskolą
iš banko. Po statybos dalį jos išlaidų kompensuos
Aplinkos ministerija. Manau, kad mano jėgainės
atsipirks maždaug po 10-15 metų. Tik tada iš elektros
gamybos jau gausiu pelno. Ir ramiai gyvensiu
nesibaimindamas, jog elektra brangs, kai Ignalinos
atominę elektrinę uždarys ar naują pastatys.
Specialistai tvirtina, jog vėjo jėgaines geriau
statyti pajūryje, o Aukštaitijoje per menki vėjai. Kas
bus, jeigu Pagavėniuose neužteks vėjų? K.Armonas
paaiškino, jog normaliam vėjo jėgainės darbui reikia,
kad vidutinis vėjo greitis būtų 4-6 metrai per
sekundę.
- Kai tariausi dėl paskolos jėgainėms, bankininkai
paprašė, jog savo sodyboje atlikčiau vėjo matavimus.
Todėl pastačiau sodyboje 27 metrų aukščio bokštą, į
kurį įkėliau prietaisą. Jis kas pusvalandį matuoja
vėjo stiprumą, kryptį, atmosferos slėgį. Dvejus metus
trukę matavimai rodo, jog sodyboje jėgainių darbui
vėjo sočiai, - tvirtino ūkininkas ir aiškino, jog jo
sodyba yra 61 metru aukščiau nei Baltijos jūros lygis.
Nuo Pagavėnių vyraujančių pietvakarių vėjų pusėn,
Mūšos upės link, reljefas žemėja, o Rokiškio pusėn -
aukštėja. Gal dėl tokio reljefo Pagavėniuose vėjų ir
netrūksta?
Apskritai Pagavėnių, Kratiškių ir aplinkinių kaimų
laukuose meteorologai ne kartą, kaip niekur kitur
rajone, registravo smarkesnius vėjus ar net škvalus.
Čia daug plačių laukų, atvirų vietovių, yra kur vėjui
įsibėgėti.
K.Armonas pasakojo, jog 100 metrų atstumu vienas nuo
kito bus (betonuoti metaliniai 20 metrų aukščio
stulpai. Jų viršuje bus sumontuoti generatoriai,
kuriuos suks trijų menčių sparnai. Kiekvieno sparno
ilgis -10 metrų, tad besisukančių sparnų galai kils
iki 30 metrų nuo žemės.
- Bus sumontuota dvipusė elektros apskaita, kuri
registruos suvartojamą ir parduodamą energiją, - sakė
ūkininkas.
Kai kuriose Vakarų valstybėse elektros energija
gaminama generatoriais, kuriuose deginami grūdai ar
šiaudai. Plačių laukų ūkininkui, prikuliančiam
tūkstančius tonų grūdų, gal reikėjo tokį elektros
gamybos būdą pasirinkti?
- Grūdus galima parduoti, šiaudus naudingai panaudoti,
o vėjas juk nieko nekainuoja. Už jį kaip už kitus
gamtos išteklius - žvyrą ar požeminius vandenis -
valdžia mokesčių nerenka, - atsakė sumanus ūkininkas.
Tamenunda
Pranešimai: 22
Užsiregistravo: Ket 02 09, 2006, 13:20

Standartinė Tamenunda »

Romas rašė:Ne, visai nepatinka. Vėjo malūnai:

1. Darko natūralią aplinką ir kraštovaizdį.
2. Žūva paukščiai.
3. Skleidžia triukšmą (infragarsą ar ultragarsą, ar dar kažką).
4. Ir t.t.
Nenusisnekekit - sprogus Cernobiliui taip pat buvo vibraciju ir zuvo pauksciu. Tik truputi daugiau.
Is dvieju blogybiu geriau rinktis mazesne. Vejo energetika jau butu milziniskas zinksnis atgal i rojaus soda...
Toltik
Pranešimai: 580
Užsiregistravo: Pen 10 28, 2005, 9:56
Miestas: Laisvės oazė
Susisiekti:

Standartinė Toltik »

O gal geriau is dvieju blogybiu pasirinkti trecia :) "gerybe" :)). T.y. is vis atsisakyti sio "gamtos stebuklo" - "daleliu srauto koncentrato".

Viena is alternatyvu pas ka yra tokia galimybe naudoti vandens srove mechaniniam darbui atlikti.
Ramybe
Pranešimai: 35
Užsiregistravo: Ant 04 18, 2006, 18:55

Standartinė Ramybe »

Gal kam yra tekę susidurti su konkretesne informacija vandens srovės elektros gavybos panaudojimui?
Gyvenimas įkvepia Gyvenimui.
Renata
Pranešimai: 264
Užsiregistravo: Ant 01 14, 2003, 10:40
Miestas: Vilnius
Susisiekti:

Standartinė Renata »

Neseniai skridau virš Vokietijos/Lenkijos ir prisižiūrėjau vėjo jėgainių. Iš viršaus viskas kitais atrodo, bet akivaizdu buvo, kad tos jėgainės buvo geru atstumu nuo gyvenviečių. Niekas tokio malųno vrš savo stogo neiškelia...
Skelbti atsakymą